Дикић: Моји телефони су компромитовани и коришћени након одузимања
1 min readЈутрос у Вишем суду у Подгорици настављено је суђење за аферу тзв. државни удар.
На прошлом претресу један од оптужених Милан Душић тражио је новог браниоца, јер није био задовољан са односом са браниоцем Анђелићем. Душић је добио новог браниоца и претрес се наставио.
Пред Вијећем Сузане Мугоше данас су вјештак Марко Лакић и тумач за руски језик Нада Лакић.
Судски тумач Лакић чита преписку налога „српски вукови“ и „одески партизан“
Нада Лакић је превела скyпе преписку налога „српки вукови“ и „одески партизан“ 18. јула 2016. У преписци се помиње да се чека одговор за покрет и помињу планови за „хапшење Думанчића“.
Недјељу дана касније се помиње Мариупољ, провокатори и Новорусија. „Одески партизан“ у тој препсици наводи да је спреман да ратује против НАТО, „али ми само новац шаљите“.
У преписци 4. августа се помиње да ли је оружје узимано у Зорји и украјинске везе у Србији. У преписци 31. августа се пита за Братислава Живковића и наводи да је он дао српској полицији информације о добровољцима из Србије на ратишту у Украјини.
Помиње се и слање 50 пиштоља у Њемачку и да траже „стабилну испоруку“. У преписци петог септембра се помиње Венцислав Бујић.
У преписци 15. септембра опет се помиње Хрват Думанчић.
Такође 15. 09. у преписци помиње се да се сада сви припремају за нереде на изборим. У Србији стање је лоше, народ је љут на власт, неки се тајно и наоружавају.
Тужилац Саша Чађеновић тражио је да се прочита порука из вајбер комуникације 10. маја 2016. године.
У њој Синђелић наводи да му је понуђено да ради за фирму, али да би он радије сам основао фирму за монтажне куће и да зарађује како би новац усмјерио за српски покрет. Тумач истиче да се ради о лошем руском језику.
Јовановић незадовољан одговором судског тумача
Адвокат одбране Мироје Јовановић питао је тумача зашто је превела ЦРУ као контраобавјештајну службу, а ради се о централној служби Украјине. Лакић је рекла да је направила омашку приликом превода ЦРУ. Адвокат Јовановић је био незадовољан овим одговором јер је тумач такође рекла да не жели да одговори, због тога је Јовановић нагласио да не жели да комуницира са тумачем, јер по његовој оцјени, ово није први пут да тумач не жели да одговори.
Лакић наводи да је могуће да је било блокирано дугме за укључивање и да није евидентирано да се логовао неки корисник у тим укључивањима.
Вјештак Марко Лакић је казао да вјештачење показују да је телефон самсунг галаxy С6 више пута укључиван 17. октобра 2016. изјутра, а затим више пута и касније током октобра 2016. и 1. новембра 2016.
Лакић је навео да је немогуће урадити анализу свих апликација јер су оне међусобно повезане, а нема приступ изворном коду што имају само произвођачи апликација.
Вјештак је објаснио да су снимали вјештачење Леново јер се нису слагали бројеви на телефону, па је постојала сумња да постоје неке промјене.
Лакић је казао да неке апликације раде и када је телефон искључен попут сата и аларма..
Ђорђевићу је позлило, па је судија Мугоша одредила паузу од 15 минута.
Лакић је завршио своје вјештачење и тумачење, па је судија Мугоша рекла да се даље неће вјештачити јер по њеном мишљењу остале поруке нијесу везане за предмет оптужбе.
Адвокати одбране су изнијели своје мишљење за вјештачење господина Лакића. Адвокат Медојевић који данас заступа Ђорђевића, рекао је да са слика на којима се његов брањеник налази не може се закључити да се Ђорђевић спремао за неку криминалну радњу. Све фотографије су направљене на неким прославама гдје се види храна, пиће и на којој се налазе и дјеца.
Адвокат одбране Душан Радосављевић нагласио је да на овом суђењу вјештачење нијесу имали, а практично ни судског вјештака. Он не сматра да је Лакић радио свој посао како треба. Радосављевић наводи да је Лакић више пута нагласио „Питајте произвођача“. Он је такође рекао да одговоре на кључна питања није добио одговор и да одговори типа „Ја сам гледао, али не зна шта значи“, „Та анализа може да траје мјесецима. чак и годинама“ итд… су неозбиљни одговори који један судски вјештак не би требао да да.
Адвокат Радосављевић истиче да је јасно да Братислав Дикић ништа није дирао на телефону, јер је ухапшен брзо након што му је предат. Он каже да вјештак није одговорио да ли је неко дирао телефон прије 25. октобра када је вјештачен.
Он наводи да сумњају да је неко неовлашћено приступао вјештаченим телефонима, и да је због тога вјештак дао непрецизан одговор.
Радосављевић је закључио да је одбрана од вјештака добила недоречене одговоре и да Лакић није помогао да се дође до одређених података.
Крповић кажњен, тражио изузеће чланова Вијећа
Адвокат оптужене Бранке Милић, Крповић Југослав покушао је да изнесе примједне на рачун вјештачења, али судија Мугоча као и судија Вуковић су више пута реаговале и истакле да није у складу са ЗКП-ом.
На основу тога вијеће је донијело одлуку да казни адвоката Крповић Југослав због како наводе непоштовања реда, казном у износу од 1000 евра.
Крповић је нагласио да је то велика дискриминација њега као браниоца, те да он тражи изузеће свих чланова вијећа и сматра да се крши право на суђење и крши право на одбрану. Он наглашава да се позива на члан 358 које му дозвољава да изнесе примјећивање и примједне на изведене доказе.
„Крши се право на рад и право на одбрану, што је незапамћено у историји црногорског судства, ја ниједног тренутку нијесам увриједио судско вијеће, сагласно сам у складу са законом износио своја примјећивања, ово је циљано урађено да се ја елеминишем из овог судског поступка“, нагласио је Крповић.
Суд је одбио захтјев да се изузме судско вијеће, па је Крповић рекао да с обзиром да је спријечен да ради свој посао, он неће данас наставити са излагањем и примјећивањем, па ће адвокат Јовановић наставити умјесто њега.
Адвокат Мироје Јовановић, као и адвокат Радосављевић је казао да је вјештак давао непотпуне одговоре.
“Ко нам даје исказ. Вјештак је професионални полицајац. Вјештачење поред групе за испитивање потписује начелник тог центра у Даниловграду. То је полицијски налаз. Зашто је то важно? Вјештак је рекао да су користили двије технологије па онда дао непотпун одговор. Имамо још много већи проблем а то нам вјештак није саопштио. Наиме догодио се велики скандал 2017. године. Хакери су провалили у базе података предузећа која је власник УФЕД уређаја и софтвера и покрали податке. УФЕД је требао да буде најперфектнији и најзаштићенији програм. Због тога су многе полиције свијета укинуле коришћење тог програма. Зашто му невјерују – јер подаци које добијате нису потпуни. Ми имамо проблем јер јер су потенцијално подаци свих овдје оптужених украдени а ми то не знамо. Зашто сам рекао да је ово полицијско вјештачење – на поједина питања вјештак нам је одговорио са “ово није питање за вјештака већ за произвођача“. Он је стручно лице које треба да нам објасни поједине ствари, а ми то нисмо од њега добили. Ја поједине ствари не могу и не знам да урадим када је вјештаченеј ових уређаја у питању. Нама за то треба стручна помоћ. Пошто по ЗКП-у нама није дозвољено да доводимо наше стручњаке, а одговоре нисмо добили од овог вјештака – то једноставно значи да смо ми ускраћени за наше право“, казао је Јовановић.
Адвокат Мироје Јовановић је на крају коснтатовао да у овом доказном материјалу није било ничега што је причао Саша Синђелић.
“Ни Црне Горе, ни планирања напада, ни његовог пријатеља Руса – ничега“, нагласио је Јовановић.
Оптужени Братислав Дикић нагласио је да је дио његове комуникације са Сашом Синђелићем инсконструисан и да је њом манипулисаном.
Он је рекао да су вршене радње на његовом „Самсунг“ телефону и да су вршени разговори и пријем порука, те да је зато компромитован доказ.
Такође ни Дикић није био задовољан Лакићевим објашњењем да је могуће да се дугме заглавило и да је немогуће да је онда неко позивао са његовог телефона ако је то случај.
Суђење се наставља сјутра у 09. часова
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dodijeljen mu je Dejan Klikovac, ne slucajno… brat mu je sef saobracajne policije koji ima malverzacije kao sef lovaca Podgorice.
Advokat Fly Fly travel ako se ne varam?