Дилема “SKY”: Необорив за тужилаштво и истрагу, али споран у црногорском Закону о кривичном поступку
1 min readУ последње двије године како у домаћем, тако и у међународном правосуђу, покренуте су бројне истраге које се зансивају на “СКY”-у. Према ранијим подацима ову критовану апликацију користило је 170.000 јединствених корисника…Међутим, пред судом се све чешће поставља дилема, борба адвоката одбране и тужилаштва о томе да ли је “СКY” дозвољен као доказ у нашем закону.
На ову тему, као и детаљно о функционисању и касније разбијању “СКY”, говорио је за портал Дан Велимир Ракочевић, редовни профессор Кривичног права, Криминологије и Кримииналистике на Правном факултету Универзитета Црне Горе.
Према изјави Ракочевића, свје је почело 2018. када је Француска открила спорне активности око поменуте апликације. Затим се путем међународне сарадње одвијају истраге и надзор, ствара се “лажни софтвер”… Комуникација која се одвијала на “СКY од стране међународне полиције читана је као “отворена књига”. На основу њега, како тврди тужилаштво, откривени су бројни злочини и разбијене криминалне организације.
Међутим адвокати у нашем правосуђу пред судом указују на одредбе црнгоорског ЗКП-а, на основу чега тврде да он не може бити доказ већ само оперативни податак за истрагу…
И док су у почетку одбијане овакве оптужнице, у последње вријеме доносе се у европксим земљама прве пресуде на основу „СКY“-а.
Криптована комуникација и даље активна
Ракочевић подсјећа да у циљу вршења кривичних дјела професионални криминалци одавно не користе класичне методе комуникације, него користе криптоване комуникационе платформе у настојању да обезбиједе тајност и сигурност комуникације.
-Након што су Скy Ецц и АНОМ постале небезбједне за комуникацију између припадника криминалних организација, носиоци криминалних активности засигурно нијесу сједјели скрштених руку, већ су се дали у потрагу за новим платформама за комуникацијју које им омогућавају да коришћењем модерних технологија реализују криминалне активности. Кримииналци ће тежиити проналаску платформе која ће се тешко дешифровати будући да до сада познате апликације које су користили очигледно није било немогуће декриптовати-појашњава Ракочевић.
Он наводи да деликвенти приликом вршења незаконитих радњи настоје да заштите у што је могуће већој мјери властиту приватност и безбједност.
-Њима је важно да након слања поруке исту одмах избришу и да функционишу на конспиративном систему криминалних активности. Они ће све више настојати да примјењују специјализоване моделе шифровања порука које неће бити могуће пресретати. Чак и уколико буду принуђени да откључају апликацију њихови планову су да постављањем лажне лозинке исту искористе тако што кад је укуцају бришу податке заједно са апликацијом- детаљно објашњава профессор и криминолог Велимир Ракочевић.
Он додаје да у овом тренутку криминалним организацијама се пружају бројне могућности остваривања повјерљиве комуникације. Што подразумијева тренутно шифровање порука и њихову трансмисију преко иностраних сервера.
“СКY”- прикривен у калкулатору, знатно испред других апликација
Ракочевић појашњава да Скy Ецц јесте један од видова комуникације који пружа висок степен безбједности, али ипак као што видимо није савршен.
-Скy је платформа за комуникацију, односно специјални програм који се поставља на одређене телефоне као што су иПхоне, БлацкБеррy и слично, прикривен у оквиру калкулатора. Након што се у калкулатор унесе тајни ПИН отвара се месинџер у коме се лице појављује под шифром и надимком.Скy Ецц платформе имају могућност заштите приватности и сигурности за своје кориснике са јаком енкрипцијом која се тешко декриптује- објашњава Ракочевић детаљно како функционише СКY.
Додаје да након што је полиција одузеле мобилне телефоне, од једног броја криминалаца који су користили ову аплиацију, откључали су шифре и надзирали комуникацију више хиљада носилаца криминалних активности.
-Пртедставници Еуропола су истакли да је ова активност везана за сузбијање незаконитог коришћења шифрованих комуникакција. Интересантно је да се у међувремену огласила Скy Ецц истакавши да ниједан овлашћени Скy Ецц није хакован већ да је направљена лажна верзија софтвера ове компаније која је незаконито креирана, модификована и учитана на мобилне уређаје који су продавани неовлашћено- наводи Ракочевић.
Додаје да су на тај начин уклоњене безбејдносне функције на мобилним уређајима.
-Имајући у виду начин функционисања и степен заштите комуникације ова апликација је показала да је знатно испред других апликација али да ипак није непробојна- наглашава криминолог и професор Ракочевић.
Да ли је криптокомуникација кривично дјело?
Критована комуникација се углавном везује за припаднике криминалних група. Међутим она, сама по себи, не спаде у кривично дјело а користе је и они који желе да обезбједе своју приватност.
Ракочевић на ту тему наводи да само посједовање телефона за таквим апликацијама или криптокомуникација тешко да може имати обиљежја кривичног дјела за које би се гонило по службеној дужности.
-Из разлога што би то негативно утицало да приватност бројних особа које хоће да заштите своју комуникацију а не баве се криминалом. Грађани не желе да користе небезбједне апликације да не би и сами били жртве хакера који пресријећу њихову недовољно сигурну комуникацију.Посједовање криптованих уређаја као и комуникација остварена на овај начин била би противзаконита уколико су прибављени у намјери извршења кривичних дјела. То укључује припремање не само кривичних дјела из области компјутерског криминалитета већ и бројна друга кривична дјела из области крвних деликата, безбједности државе, човјечности и слично- појашњава Ракочевић.
Додаје да је могуће инкриминисати посједовање криптованог телефона само уколико је утврђена намјера извршења конкретног кривичног дјела, јер би на тај начин било остварено субјективно биће кривичног дјела.
-Можда би требало размислити о могућности да се уведе обавеза регистрације ових уређаја што би олакшало поступке откривања и расвјетљавања у случајевима њихове злоупотребе- предлаже Ракочевић.
Како је пао “СКY” и друге криптвоане апликације
Разбијање “СКY” и други криптованих апликација које су користили криминалци није био лак посао. У томе су учествовале водеће међународне безбједносне организације и институције.
-Енкрипцију ових мрежа било је врло тешко декодирати, поруке су брисане по аутоматизму а телефони су посједивали могућност уклањања комплетног садржаја. То је био велики изазов за органе откривања и гоњење јер класичним претресом телефона нијесу могли доћи до тражених информација. Радећи на расвјетљавању кривичних дјела француска полиција је још 2018. године утврдила да криминалне организације користе ЕнцроЦхат апарате и да та фирма обавља дјелатност са сервера у тој држави. Годину дана касније формиран је заједнички истражни тим Француске и Холандије уз помоћ Еуропола и Еурождаста у циљу идентификације учинилаца кривичних дјела. Да би све било одрађено законито судија за истрагу у Француској је донио наредбу којом је одређен надзор рачунарских података на серверу и повезаним терминалима. Наредбом је власник домена ЕнцроЦхат осумњичен за извршење више кривичних дјела коа што су стварање криминалне организације, набављање и трансфер средстава криптологије и слично-прецизира Ракочевић.
Наводи да коришћењем истражне радње “Упад у рачунарски систем”, која је предвиђена у француском кривичном праву за сузбијање организованог криминалитета, суд је имао правни основ да дозволи полицији уношење уређаја којим се обезбјеђује приступ, скалдиштење и пренос података без сагласности власника. На тај начин је откривена ова апликација.
На сличан начин је откривена и Скy Ецц комуникација.
Поруке читане “као отворена књига”
Ракочевић појашњава да је процес равјетљавања се одвијао на начин да је полиција извршила пресријетање криптоване комуникације, а онда уз помоћ стручњака вршила дешифровање.
-Након тога полиција је успјела да у реалном времену снима комуникацију преко Скy Ецц. Декодирањем апликације послужило је за лишење слободе великог броја лица а ФБИ је заплијенио Интернет страницу Скy Глобал уз налог за хапшење власника кога су оптужили да је Скy уређаје креирао у циљу спрјечавања праћења комуникација чланова криминалних организација. Интересантно је нагласити да је приликом откривања ових апликација полиција по налогу суда убацила вирус у ове уређаје пославши поруку свим корисницима да је неопходно ажурирати софтвер- казао је Ракочевић.
Објашњава да је вирус био инсталиран у систем и омогућавао је полицији трансфер свих података који се налазе на уређају.
-Подаци су прослеђивани полицијама других држава и Еурополу. Уређај је прикупљао поруке у моменту куцања и приликом пријема што је омогућавало њихово читање прије шифровања. Наглашавам да су поруке директно читане као отворена књига што је довело до ексфилтрације порука са Скy апликације- истиче Ракочевић.
“СКY” као доказ-“дјелимично угрожена права одбране
Ракочевић појашњава да приликом одлучивања о законитости доказа суд мора знати извор доказа или начин њиховог прибављања који, да би био прихватљив, мора бити у сагласности са Закоником о кривичном поступку.
-Ова ситуација је комплексна због тога што, чак и да су наши државни органи одузели и претресли Скy телефоне на основу наредбе судије за истрагу, обезбјеђење доказа би било немогуће због тога што су поруке аутоматски брисане у врло кратком временском периоду. Осим тога, није могуће издати наредбу за тајни надзор комуникација, јер се Скy комуникација реализовала преко СИМ страних мобилних оператера. Чак и да је наређено пресријетање ове комуникације појавио би се проблем у томе што су поруке истовремено шифроване што значи да без кода за декодирање садржај поруке би остао непознат-прецизира Ракочевић.
Додаје да то значи да овај вид комуникације не би било могуће открити истражним радњама које предвиђа црногорски ЗКП (Закон о кривичном поступку).
-Сходно црногорском законодавству доказ прибављен надзором Скy апликације представља дигиталну исправу прибављену путем међународне правне помоћи. У ЕУ постоје бројни механизми кривично правне сарадње. Једна од њих је Европски истражни налог, према коме домаћи суд нема овлашћење да се упушта у законитост доказа прибављених у другој држави и полази од претпоставке законитости њиховог прибављања-појашњава он.
Истиче да је на овај начин су дјелимично угрожена права одбране.
-Због тога што ефикасност поступка има предност над начелом правичности. У сваком случају садржај Скy аплиакције не може бити једини доказ, будући да доказни кредибилитет ове и свих других мјера тајног надзора мора бити појачан путем обезбјеђења и других материјалних и персоналних доказа да би дошли до осуђујуће пресуде- закључује Ракочевић.
Извор: Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Скај апликације су користили искључиво особе које су се бавиле криминалом и апсолутно је била непозната у правном систему и самим тим је било немогуће уврстити или у законоданству је препознати . Али уколико то није доказ шта је онда ? Бојим се да би то охрабрило криминалце попут Беливука ,Миљковића ,Звицера ,нема тела нема дела а види се како су мљели ,клали људе.