Димитрије из Ниша освојио златну медаљу на Међународној филозофској олимпијади
1 min readСрбија има најбољег младог филозофа на свету! То је Димитрије Голубовић (17), ученик трећег разреда гимназије “Бора Станковић” из Ниша који је освојио златну медаљу на завршеној Међународној филозофској олимпијади ИПО 2023 у Грчкој. Димитрије је прво победио на државном такмичењу у Пожаревцу, чиме се квалификовао за престижну светску филозофску смотру. У Грчкој је његов филозофски есеј на енглеском језику, по оцени стручног жирија, проглашен најбољим у конкуренцији 103 такмичара из 49 земаља!
– Постоји пет критеријума који су се оцењивали. То су аргументација, филозофска потпора, оригиналност, структура есеја и за сам крај – одговарање на тему на прави начин. Ја сам имао тему која се бавила субјективноћу моралне перцепције, то је заправо био један Хјумов цитат. Израда је трајала четири сата. Имао сам трему када сам почео да пишем јер је конкуренција била стварно невероватна. Али, када сам написао прву страницу, трема је нестала – поверава се Димитрије за “Блиц”.
Када је завршио писање рада веровао је да може да освој почасну диплому коју добија петнаестак деце, што је већ велики успех.
Надао се дипломи, освојио злато
– Био је то најбољи есеј који сам написао у животу, заиста сам дао све од себе. Када није мојег имена било међу почасним дипломама, знао сам да сам освојио медаљу. Када сам схватио да нисам ни међу бронзаним, ни међу сребрним медаљама, помислио сам да сам освојио злато и нисам могао да верујем. Када сам чуо своје име – био је то нестваран осећај. Знате, ја сам се припремао за то злато, али када се то заиста деси, то је невероватно. Злато на светској олимпијади је превише далеко и када то буде остварено изгледа невероватно, још нисам у потпуности свестан да сам освојио прво место – прича Димитрије.
Одрастао уз филозофске књиге
Занимљиво је то да он похађа трећи разред гимназије у одељењу посебно надарених за информатику и да у настави уопште нема филозофију. Али, И за то постоји објашњење: љубав према овој науци стекао је крај мајке која је професор филозофије.
– Одрастао сам уз огроман број филозофских књига, био сам окружен тим текстовима, могао сам да их виђам, да их читам. Имао сам прилику и да питам мајку да ми објасни све шта ме је интересовало. Много је битно имати неког да вас усмерава. За филозофију је потребно време, потребно је прво осетити дух времена о којем је неки филозоф писао а онда све термине које је он користио… Кроз основну школу, и досадашња такмичења, све се то некако сада слегло на прави начин – каже Димитрије.
Информатика помаже у филозофији
Он не крије да му је филозофија животна љубав и да намерава да је студира после средње школе, иако је, очигледно надарен и за математику.
– Свакако планирам да студирам филозофију, али ми је велика љубав и књижевност, волео бих да пишем, имам идеје за нека дела на којима радим. Волео бих некако да се бавим и једним и другим. Знање из програмирања које стичем у школи је веома практично. Осим тога, информатички смер доста развија логичко размишљање и то ми је много помогло у писању есеја јер је то ишло лакше и природније управо због логичког размишљања које се развија у ИТ смеру. Много је лепо када неко кроз програмирање и математику научи логичко размишљање – каже Димитрије.
Кант омиљени филозоф
Талентовани ученик открива и ко му је омиљени филозоф.
– Омиљени филозоф ми је Кант. Он је неко ко уједињује филозофију, ко уједињује раније филозофске школе, ко гура филозофију напред, чини невероватан корак, има размишљање и аргументацију која заиста мењају начин гледања на филозофију и свет. Он ми је највише значио приликом припрема јер његове цитате, мисли и идеје све сам уградио у овај есеј. Читање Канта И знање његових мисли може много да помогне у аргументацији – прича Димитрије.
Треће злато за Србију од 2017.
Димитрије је медаљу посветио Србији, Нишу И свима који су га подржавали.
– Србија има јаку филозофску школу. Нама је ово од 2017.године трећа златна медаља. То је невероватно. Ниш као град има три медаље, две златне И једну сребрну. Мени је било драго што сам могао да допуним ту колекцију што сам могао да донесем медаљу и школи, и граду, и земљи и свима који су веровали у мене – каже он.
Вансеријски таленат, филозофију још нема као предмет
Професорка филозофије Тијана Ђерговић – Антић, која је Димитрију била ментор, каже да је Димитрије вансеријски талент.
– Димитрије још нема предмет филозофију у настави, имаће је тек следеће године али је филозофију заволео крај мајке која је професор филозофије. Он је вансеријски таленат. Његови филозофски есеји које сам читала прошле и ове године показују напредак који је остварио. Он је своју филозофску мисао, као што и награда са овог такмичења каже, довео до злата. Сама награда говори о његовом напретку и успеху – каже Ђерговић-Антић. Димитрије је у школи ангажован у више секција.
– Дебатна секција коју ја водим је једна од њих. Библиотекарска секција је друга, мислим да је и у глумачкој. Увек је ангажован у свим свечаностима на нивоу школе. Један свестрани момак, заинтересован за свет око себе, каже професорка.
Србију је на такмичењу у Грчкој представљао и ученик Никола Петровић из гимназије у Ваљеву.
Извор: Блиц
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Sa filozofijom neće moći ni da pere prozore na benzinskoj pumpi…
BRAVO .MALI BRAVO SAMO TU FILOZOFIJU UZ BOZIJU POMOC NA DOBRO USMJERI