ИН4С

ИН4С портал

Директор Занатске коморе Борис Марђоновић приступио Грађанском покрету УРА

1 min read
Извршни директор ЈУ Занатска комора, Занатско-предузетничке коморе Црне Горе и НВО Удружења хотела Црне Горе Борис Марђоновић, приступио је данас Грађанском покрету УРА, предсједника Дритана Абазовића.

Извршни директор ЈУ Занатска комора, Занатско-предузетничке коморе Црне Горе и НВО Удружења хотела Црне Горе Борис Марђоновић, приступио је данас Грађанском покрету УРА, предсједника Дритана Абазовића.

„Позивам све власнике микро, малих и средњих предузећа, као и све њихове запослене да се прикључе заједничкој борби за мијењање оваквог стања. Грађански покрет УРА ће формирати Министарство занатства и малих и средњих предузећа. Његов задатак ће бити да успостави одрживе коморске системе за занатство, индустрију, трговину и пољопривреду, реформише стручно образовање у овим секторима и креира програме подршке за средњесталешку привреду“, истакао је Марђоновић.

Он је навео да Црна Гора нема развојну политику за предузетнички средњи сталеж, је „више од 100 хиљада грађана привређује у стихијском пословном амбијенту“.

„Посебну штету трпе власници занатских привредних друштава, који су инвестирали много времена и новца у своја знања и предузећа и који се баве производњом производа и пружањем услуга, односно стварањем нових вриједности. У свакој тржишној економији, они су кичмени стуб друштва, а не социјални амортизери. Међутим, због неодговорне политике, у Црној Гори они најчешће завршавају са блокадом рачуна, репрограмом дуга или у сивој зони. У таквом окружењу ни послопримцима не може бити боље, а то што се њихов глас готово и не чује у јавности, посебно треба да забрине сваку озбиљну политику“, оцијенио је Марђоновић.

Марђоновић је истакао да ће УРА најприје „пренијети јавна овлашћења коморским организацијама у области стручног образовања, усавршавања, лиценцирања, узајамног признавања квалификација и вјештачења“.

„То је најјефтиније и најефикасније рјешење и за друштво и за привреду. Држава ће вршити правни надзор. Преносом јавних овлашћења успоставићемо позитивну селекцију, смањити утицај сиве економије и створити амбијент нулте толеранције на корупцију. Коморе ће добити обавезно чланство тако да се глас сваког привредника у Црној Гори подједнако чује. Свака бранша ће бирати своје представнике који ће заступати заједничке интересе њихове струке. Резултат овакве политике ће бити одрживи коморски системи који су у стању да нуде својим члановима модерне, свеобухватне и константне услуге и да им буду подршка у развоју и креативности. Послопримцима ћемо такође осигурати заступљеност у свим тијелима ових организација тако да се ни једна одлука не донесе без њиховог учешћа“, навео је Марђоновић.

Други корак, истиче Марђоновић, представља „дуално образовање и мајсторске квалификације на дјелу, чиме се трајно сузбија незапосленост – јер ће дјеца уписивати најприје предузеће, а тек онда, са уговором о раду, средњу стручну школу и дуалне студије“.

„Програме ће креирати изабрани представници струке у складу са захтјевима тржишта, а не синдикалним интересима министарстава. Професори ће предавати релевантну и усклађену теорију са праксом. Регулисаћемо 120 занатских занимања и 10 дјелатности сличне занату и успоставити квалификације исте вриједности са државама чланицама ЕУ. Тако ће наша занатска предузећа повећати конкурентност на домаћем тржишту и стећи право да пружају прекограничне услуге на унутрашњем тржишту ЕУ“, истакао је Марђоновић.

Марђоновић је навео да трећи корак подразумијевају „програми подршке привреди и вертикалне стратегије по браншама“.

„Први и најважнији програм ће бити финансијска подршка за стицање мајсторских квалификација, како би сваки занатлија могао доказати знања и вјештине из стручне праксе, теорије, предузетништва и радне педагогије пред стручном комисијом. Након тога ћемо доносити програме по браншама које покажу највећу консолидациону снагу и продуктивност“, истакао је Марђоновић.

Он је навео и неколико примјера који, по схватању Занатско-предузетничке коморе и Грађанског покрета УРА, могу бити правци даљег развоја.

„Свако мајсторско предузеће које прими ученика на стручно образовање, добиће право на гаранцију Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) за кредит за проширење производње. Свако ко уложи у енергетску ефикасност објекта и стекне повољан енергетски пасош, добиће пропорционално смањење пореза на имовину. Свако ко уложи у производњу соларне струје на свом крову или когенерацију електричне енергије и топле воде, биће му умањен рачун за произведену струју. Свако ко добије „ЕУР 1“ сертификат за извоз производа као доказ о доминантном степену домаће обраде и производње, добиће на коришћење просторије или земљиште у јавном власништву без надокнаде докле год траје производња за извоз. Свако ко инвестира у стандарде квалитета, биће ослобођен пореза у висини инвестиције за ту годину“, указао је Марђоновић.

Предсједник Грађанског покрета УРА мр Дритан Абазовић исказао је велико задовољство што је Борис Марђоновић, као доказани привредник и стручњак, одлучио да приступи том покрету.

„Борис је човјек који је радио на веома значајним домаћим и међународним пројектима, који је много учинио за побољшање привредног амбијента и његово приступање јесте наставак квалитативног јачања Грађанског покрета УРА, који показује да има изузетно стручне и вриједне кадрове, који су способни да вуку наше друштво напријед“, истакао је Абазовић.

Након друге редовне Конвенције Грађанског покрета УРА, одржане 9. априла, најмлађи и најактивнији посланик у Скупштини Црне Горе Дритан Абазовић преузео је руковођење тим политичким покретом.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *