ИН4С

ИН4С портал

Директорка ковид болнице у Батајници: Поновиће се децембар, затворити све што се може

1 min read

Foto: Printskrin/RTS

Са 366 заражених на 100.000 становника (у понедељак), посматрано у двонедељном периоду, Србија је једна од држава са најнеповољнијом епидемиолошком сликом у региону.

Теже је једино у Словенији, која бележи 620 заражених на 100.000, односно Црној Гори (1.167), док је ситуација повољнија у Хрватској (128), Македонији (210), БИХ (118), Мађарској (205), Румунији (171), Бугарској (157).

Поменуте земље, и поред тога што бележе мањи број инфицираних од почетка фебруара, имају углавном строже мере него Србија. Тако је полицијски час на снази и даље у Мађарској (од 20 до 5), и Румунији (од 23 до 5). Ресторани и кафићи затворени су у Хрватској, Бугарској и Мађарској, док у Румунији могу несметано да раде само у местима која не бележе високе бројеве заражених.

Такође, у Мађарској ученици средњих школа као и студенти похађају онлајн наставу, док у Румунији организација наставе зависи од епидемиолошке ситуације у појединачним регионима. Добар део образовног процеса и у Бугарској се одвија путем учења на даљину.

У Србији се засад једино могло недвосмислено чути да додатног попуштања мера неће бити, а да ли ће мере бити пооштрене још увек је нејасно.

Епидемиолог Предраг Кон, члан Кризног штаба, казао је да медицински део тог тела данима уназад тражи седницу, која би требало да буде одржана данас. Говорећи за РТС он је казао и да ће тема бити скраћење радног времена за угоститеље, као и прелазак појединих школа на онлајн наставу.“Полицијски час је прошла тема и неће бити на дневном реду седнице“, додао је још Кон.

Претходних дана Србија свакодневно бележи пораст оболелих а посебно забрињава податак да је међу тестиранима сваки четврти заражен, а да наилази четврти талас сведочи и то да се број новозаражених на дневном нивоу удвостручио за десетак дана, па сада прелази 3,200.

Такође лекари упозоравају да се болнице поново пуне, и да је све већи број прегледа у ковид амбулантама.

Директорка ковид болнице у Батајници докторка Татјана Аџић Вукићевић каже за Данас да изгледа да ће нам се поновити децембар, када је у једном тренутку у Србији било и 8.000 заражених дневно док је у болницама било смештено скоро 10.000 људи.

– Ја нисам члан Кризног штаба, ја сам лекар из црвене зове од почетка. И према ономе што видим изгледа да ће нам се поновити децембар. Када је пуштено да све остане отворено, да раде скијалишта, сада је готово, каже Аџић Вукићевић.

Упитана шта би требало сада урадити, саговорница Данаса каже „да се затвори све што може да се затвори“.

– Сад је беспредметно размишљати о привреди, људе неће имати ко да лечи, упозорава Аџић Вукућевић.

Она је претходно за РТС казала да се болница у Батајници убрзано пуни те да је у понедељак примљено 60 пацијената што је највећи број до сада. Указала је и да је највећи број пацијента између 40 и 50 година, као да је отприлике исти број мушкараца и жена који су хоспитализовани.

Она је објаснила и да може да се отвори и други део болнице са око 400 места, али да је потребно обезбедити и лекаре и сестре којих тренутно нема у Батајници. Упитана колико је здравствених радника потребно за други део болнице, Аџић Вукићевић каже за Данас око 150 лекара и 300 сестра.

– Ми из Клиничког центра више немамо никога да узмемо, преостају нам Звездара, Драгиша Мишовић и Дедиње, а кад то исцрпимо онда установе у унутрашњости, додаје директорка ковид болнице.

Да се независно од података који се објављују и на терену види озбиљно погоршање потврђује и Анђела Гавриловић, чланица Извршног одбора удружења Уједињени против ковида (УПК). И она такође као посебан проблем истиче мањак здравствених радника.

– Од колега из ковид амбуланти и АТД сазнајемо да је поново велики број првих прегледа, а од познаника и пријатеља да је још већи број људи који се лече у приватним здравственим установама или телефонским путем саветујући се са лекарима које приватно познају, каже Гавриловић. Она напомиње да је јасно да болнице које су тренутно у ковид систему неће бити довољне, истичући да је од почетка недостатак кадра био велики проблем.

– Подсећам да су УПК и Синдикат лекара и фармацеута не једном предлагали, а потом и захтевали да се незапослени здравствени радници са бироа напокон ангажују. Како до тога није дошло, имамо ситуацију да се из нон-ковид болница особље повлачи на рад у Батајници, док преостали радници опет имају повећан обим посла без могућности коришћења одмора ни након годину дана, истиче саговорница Данаса.

Поново се не поклапају бројеви

Докторка Анђела Гавриловић наводи да не верује да ће „се поновити катастрофа из децембра, али нас сигурно чека нови талас“. Она додаје да „званични бројеви опет не одговарају слици са терена, а број преминулих се умањује и статистички невероватно данима остаје исти са варијацијом од плус-минус један“.

Гавриловић истиче И да би било „апсолутно неразумно размишљати о било каквом попуштању“, те да се постојеће мере морају „неселективно спроводити без затварања очију када су у питању журке, скијалишта, окупљања приликом отварања тржних центара, откривања споменика и слично, по чему смо као земља јединствени парадокс“.

Упале плућа и после прве дозе

Докторка Татјана Аџић Вукићевић каже и да се у болници у Батајници тренутно лечи петнаестак особа које су испољиле симптоме болести након примања вакцине.

„Њихова клиничка слика није ни на који начин различита од оних који нису примили вакцину, ради се о пнеумонијама. Јасно је да су или дошли у периоду инкубације да приме вакцину, или су се заразили непосредно након примања. Људи се опуштају, а морају да знају да они који су рецимо примили Синофарм стичу пуну заштиту 40 дана након друге дозе“, упозорава Аџић Вукићевић.

Извор: данас.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Директорка ковид болнице у Батајници: Поновиће се децембар, затворити све што се може

  1. Da li se ove godine boluje od sezonskog gripa? Možda se treba zapitati, jer je nemoguće da nije prisutan. Ovo treba posebno naglasiti iz razloga što nemamo precizne testove za covid 19. Niko ne spori da nema virusa, ali je sporno to što se koriste visoko senzitivni testovi koji uz to nisu tačni. Možda bi manje trebalo testirati, i samim tim bi broj pozitivnih pao. Međutim, SZO i njen sponzor Gejts svakodnevno insistiraju na testovima i neprovernim vakcinama.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy