ИН4С

ИН4С портал

Дјеца и млади у највећем ризику од сиромаштва

Лука Зековић

На Међународни дан борбе против сиромаштва Народна кухиња у Подгорици спремила око 700 оброка. Држава је за септембар издвојила више од 12 милиона евра социјалних давања за угрожене категорије

Сваки пети грађанин у ризику је од сиромаштва, а тај ризик је најизраженији код рањивих категорија – дјеце и младих, показују подаци Управе за статистику (Монстат) који се односе на прошлу годину.

Према тим подацима, особе млађе од 18 година, највише су биле изложене ризику од сиромаштва, 27,3 одсто. Свака четврта особа (24,4 одсто), старости од 18 до 24 године, такође је у ризику је од сиромаштва.

“Најнижу стопу ризика од сиромаштва имале су особе старости 65 и више година, 13,8 одсто”, наводи се у документу Монстата из септембра ове године.

На Међународни дан борбе против сиромаштва, подгоричка Народна кухиња спремила је око 700 оброка за готово 300 појединаца, док је држава је за септембар издвојила више од 12 милиона евра социјалних давања за угрожене категорије.

Држава је за септембар издвојила више од 12 милиона евра социјалних давања за угрожене категорије, а у ту цифру не улази издатак за дјечји додатак на који имају право сва дјеца до 18 година (готово 3,9 милиона евра) и накнаде за мајке са троје и више дјеце (2,4 милиона).

Народној кухињи мјесечно око 58.000 евра

Средства за рад Народне кухиње у Подгорици опредијељена су локалним буџетом.

Из Секретаријата за социјално старање Главног града, којим руководи Ида Колиновић, “Вијестима” су одговорили да град у те сврхе на мјесечном нивоу обезбјеђује око 58.000 евра.

“За текућу годину су обезбијеђена средства у висини од 690.000 евра”, прецизирали су из тог подгоричког Секретаријата.

Бесплатан оброк, истичу, може се преузети сваког дана у седмици, у периоду од 12 до 14 сати.

То право остварује се Одлуком о правима из социјалне и дјечје заштите.

“У складу са Одлуком о правима из социјалне и дјечје заштите, поступак за остваривање ове услуге покреће Секретаријат за социјално старање објављивањем јавног позива најкасније до 31. октобра текуће године за наредну годину”, рекли су из Секретаријата.

Из градске администрације истичу да су потенцијални корисници дужни да, уз пријаву, приложе и додатну документацију.

“… Доказ о пребивалишту, фотокопија биометријске личне карте, доказ о броју чланова породичног домаћинства, извод из матичног регистра рођених за чланове домаћинства, доказе о приходима чланова домаћинства, доказ о здравственом стању подносиоца захтјева и чланова породичног домаћинства”, објаснили су из градског Секретаријата.

690 хиљада евра на годишњем нивоу опредијељено је за Народну кухињу у Подгорици, а дневно се спреми око 700 оброка за 300 појединаца и породица

Додају да поред фирми, и појединци – грађани Подгорице “донирају прехрамбене производе корисницима Народне кухиње”.

“Веома нам је важно да донирани производи посједују потребну документацију о исправности са роком трајања”, нагласили су из Секретаријата.

Црвени крст помогао готово 15.000 пута најугроженијима

Из Црвеног крста Црне Горе саопштили су јуче да “континуирано улажу напоре да се допринесе смањењу сиромаштва у Црној Гори”.

“У протеклој години, Црвени крст Црне Горе кроз мрежу локалних организација Црвеног крста, приближно 15.000 пута је помогао вишечлане породице и појединце у стању социјалне потребе, кроз подјелу хуманитарне помоћи. Поред локалног становништва, Црвени крст Црне Горе континуирано помаже припаднике ромске и египћанске (РЕ) популације, особе са инвалидитетом, избјеглице из Украјине, старије особе, самохране родитеље, мигранте, тражиоце азила и особе са одобреном међународном заштитом”, саопштили су из те организације.

Истакли су да су у претходном периоду ангажовали мобилне тимове доктора и волонтера за подршку старијима у руралним подручјима девет црногорских општина.

“А 810 старијих смо помогли кроз услугу помоћи у кући, 150 особа са инвалидитетом је помогнуто кроз активности олакшавања приступа њиховим правима, као и преко 5.000 појединаца и 300 породица ромске и египћанске популације кроз подјеле помоћи, информативне радионице и неформалне едукације. Као и преко 5.000 појединаца и 300 породица ромске и египћанске популације кроз подјеле помоћи, информативне радионице и неформалне едукације. Помогли смо и 4.620 украјинских избјеглица кроз активности олакшања приступа правима у Црној Гори, психосоцијалне подршке, као и 4.612 миграната кроз медицинске интервенције, прегледе љекара и услуге превођења”, казали су из Црвеног крста.

За туђу његу и помоћ 3,5 милиона

Према подацима Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије, на чијем је челу Дамир Гутић, за додатак за његу и помоћ за септембар из државног буџета исплаћено је 3.572.461 евра, а личну инвалиднину 1.222.543 евра.

Додатак за дјецу износио је 668.152 евра, док је за материјално обезбјеђење издвојено 687.248 евра. За породични смјештај и старатељство, прошлог мјесеца, издвојено је више од 175.000, а издржавање штићеника у домовима 343.050 евра. Из државне касе је за обештећење бивших корисница накнаде по основу рођења троје и више дјеце издвојено 2.426.668 евра.

За материјално обезбјеђење бораца и личну и породичну имовину, из буџета је издвојено 438.452 евра.

Накнаде зараде по основу родитељског одсуства, као и накнада за новорођено дијете и по основу рођења износила је 3.617.557 евра. За повластице на путовања лица са инвалидитетом и трошкови превоза дјеце и младих са ПОП из државне касне издвојено је 909.521 евра. Штићеници ван Црне Горе обезбијеђени су са 11.583 евра. За трошкове исхране у предшколским установама, из касе је издвојено 49.171 евра. Из државног буџета је за накнаду родитељу или старатељу лица које је корисник личне инвалиднине издвојено 892.487 еура.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *