Ђедовић и Сијарто о нафтоводу који ће нас повезати са руском „Дружбом“
1 min read
© TANJUG/ RADE PRELIĆ/
Одлучни смо да наставимо припрему пројекта и да до краја године почнемо са изградњом нафтовода који ће нас повезати са руском „Дружбом“, изјавила је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, после састанка са министром спољних послова Мађарске Петером Сијартом. Он је истакао да ће тај нафтовод у потпуности моћи да задовољи годишње потребе снабдевања Рафинерије нафте у Панчеву.
Министарка енергетике је рекла да је приврженост том пројекту доказ да желимо да учврстимо сарадњу и правац снабдевања нафтом кроз Мађарску.
„Одлука да се повежемо изградњом новог гасовода се показала као исправна у претходном периоду и сигурна сам да ће то бити и са нафтоводом. Што више можемо да се ослонимо једни на друге, бићемо и сигурнији и безбеднији и мање ћемо зависити од других и трећих земаља. Када нисмо самоодрживи, да бар сузимо број земаља на које се можемо ослањати или бар да се ослањамо на земље које су нам пријатељи“, казала је министарка.
Она је поручила да је алтернативан нови правац снабдевања нафтом више него неопходан.
„На територији Србије ће нафтовод бити дуг 113 километара. Код нас је завршетак планиран за 2027. годину, а на територији Мађарске 2028. али ћемо се потрудити да то буде и раније“, рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић.
Она је подсетила да се Србија ослањала и на складишта гаса у Мађарској и да се 2,7 милиона кубних метара и даље налазе тамо. Додала је да настављамо разговоре да се та сарадња продужи.
„Србија има план и да прошири складиште у Банатском двору и кренули смо у тај процес. Врло брзо би требало да почну радови да буду готови до 2027. године“, казала је министарка.
Она је захвалила Мађарској и министру Сијарту због подршке у поступку одлагања америчких санкција Нафтној индустрији Србије и поручила да се „пријатељи и партнери препознају у тешким временима“.
Сијарто: Мере Брисела против наших интереса
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто је изјавио да рат који се води у Украјини ставља и Србију и Мађарску пред велике изазове, нарочито што се тиче безбедности снабдевања енергентима. Истакао је да обе земље могу да се ослоне само саме на себе, јер из Брисела нису добиле никакву помоћ.
„Ми смо сагледали те изазове и трудимо се да обезбедимо стабилно снабдевање за наше земље. Врло често је Брисел усвајао мере које су ишле против наших интереса. Мере усвојене у Бриселу, отежавале су наше снабдевање енергентима. То што смо успешни у тој борби, да очувамо безбедност снабдевања, велику улогу има сарадња Мађарске и Србије. Без те свеобухватне сарадње не бисмо могли да гарантујемо енергетску безбедност наше две земље“, казао је Сијарто.
Он је истакао и значај „Балканског тока“, којим Мађарска преко Србије добија руски гас, и подсетио да су многи стручњаци сматрали да га нема смисла градити.
„Ми смо донели ту веома добру одлуку и на тај начин смо обезбедили своју сувереност. Без Балканског тока не бисмо могли да обезбедимо потребе Мађарске за гасом. Ова нова одлука, да се изгради нафтовод у супротном правцу у односу на гас. То би значило да бисмо обезбедили снабдевање Србије нафтом из правца Мађарске“, рекао је Сијарто.
Он је истакао да се показало да није свака транзитна земља спремна да покаже солидарност у тешким ситуацијама и да је зато оправдано да се изгради нови нафтовод.
„Завршили смо студију изводљивости, док је Влада Србије усвојила Просторни план, тако да можемо да кажемо да су у припремној фази постигнути значајни помаци. До 2028. би нафтовод могао бити у функцији„, казао је Сијарто.
Он је објаснио да ће се у делу од украјинско-мађарске границе радити на повећању капацитета постојећег нафтовода, а да ће се од рафинерије у Сасоломбати до границе са Србијом градити 190 километара новог гасовода.
„Постићи ћемо да не будемо препуштени другима, када је у питању аспект снабдевања гасом и нафтом. Као што Мађарска сада добија гас преко Србије, Србија ће добијати нафту преко Мађарске. То нам омогућава стратешку позицију која ће обезбедити енергетску безбедност за обе земље“, поручио је Сијарто.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

