Ђељошај се позвао на имунитет због непоштовања Владиних мјера за спречавање ширења епидемије коронавируса
1 min readЗаступници новог министра економског развоја Ника Ђељошаја обавијестили су Основни суд у Подгорици да он ужива имунитет и да против њега не би требало да се настави поступак због непоштовања Владиних мјера за спречавање ширења епидемије коронавируса у фебруару 2021.
То је речено током јучерашњег наставка суђења, којем Ђељошај није приступио.
Са тим није сагласно подгоричко Основно државно тужилаштво које је, саопштено је јуче у судници судије Иване Бецић, од Скупштине Црне Горе тражило да одобри наставак кривичног гоњења.
Како је судија Бецић казала, нови министар економског развоја уредно је позван да јуче саопшти завршну ријеч, али се није појавио.
Тужилаштво терети Ђељошаја да је 25. фебруара 2021, као предсједник Општине Тузи, блокирао међународни пут и са више особа протестовао против тадашњих Владиних мјера за спречавање пандемије коронавируса.
Из тужилаштва су јуче нагласили да су се обратили Скупштини актом, како би се одобрио наставак за кривично гоњење. Све то је, како су казали, узето у разматрање, узимајући у обзир да је Ђељошају верификован мандат у новој Влади Црне Горе.
“Нијесмо добили одговор на наш захтјев. Имајући у виду да је Ник Ђељошај изабран за министра економског развоја, државни тужилац ће се поново обратити надлежним органима са истим захтјевом”, казали су из ОДТ-а.
Судија Ивана Бецић донијела је јуче рјешење којим се суђење одлаже за децембар. Завршне ријечи и овом поступку већ су једном одлагане, јер Ђељошај није на вријеме стигао на рочиште.
Основно државно тужилаштво је крајем фебруара 2021. поднијело оптужни предлог против Ђељошаја за, како су казали, кривично дјело позивање на отпор.
“Оптужни предлог поднијет је Основном суду у Подгорици. Такође је поднијет оптужни предлог против вршиоца дужности начелника Комуналне полиције Општине Тузи Реџепа Чунмуљаја и комуналног полицајца Е.М., за кривично дјело позивање на отпор путем помагања, поводом догађаја у Тузима, од 24. и 25. фебруара”, саопштено је тада из државног тужилаштва.
Ђељошају је, такође, стављено на терет и да је друге позивао на отпор и непослушност према законитој одлуци државног органа, као и према службеном лицу у вршењу службене радње, због чега је дошло до неспровођења законите одлуке државног органа.
ОДТ и Управа полиције – Центар безбједности Подгорица, предузели су више кривичних гоњења против угоститеља из Тузи.
“Вијести” су тада писале, полиција је дошла 25. фебруара у Тузи како би затворила угоститељске објекте, који су били отворени упркос мјерама Министарства здравља. Кафићи су, међутим, наставили са радом, а грађани су пружили подршку тадашњем руководству Општине.
Здравствене власти су дан раније, у склопу пакета мјера за сузбијање ширења коронавируса, наредиле да се затворе угоститељски објекти у више општина, међу којима и у општини Тузи.
Ђељошај се прво огласио на Фејсбуку тражећи од Владе да изузме Тузи из те наредбе.
“Ово понижење нећемо дозволити! Реагујте и измијените хитно, или ћете имати контрареакцију и организовање општине да заштити нашу привреду”, поручио је Ђељошај.
Он је тада на тој друштвеној мрежи написао и да је “срамно да неко може донијети овакве одлуке без консултација са Општином Тузи”, као и да је “срамно” да он као предсједник Општине сазнаје за ову информоцију путем медија.
“Ова одлука Владе је и политичка, али ће добити жестоки одговор…”, поручио је 24. фебруара, а дан касније са угоститељима и дијелом запослених у Општини блокирао међународни пут.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: