Ђорђевић: Судови ће осим „Скај“ порука тражити свједоке и друге доказе
1 min read„Употреба „Скај“ комуникације у коначним судским исходима је и даље неизвјесна, али је важна одлука београдског судије Зорана Шешића да се комуникација из те апликације користи у кривичном поступку против пљевљског оптуженог нарко-боса Дарка Шарића„, рекао је за Портал РТЦГ Саша Ђорђевић из Глобалне иницијативе против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОЦ). Навео је то један од фактора који обликује будући институционални одговор у случајевима организованог криминала у Србији, а вјерује и у Црној Гори.
„Важна је одлука београдског судије Зорана Шешића да се комуникација преко заштићене „Скај“ апликације користи у кривичном поступку против Дарка Шарића зато што је један од фактора који обликује будући институционални одговор у случајевима организованог криминала у Србији, а вјерујем и у Црној Гори“, казао је Ђорђевић.
Наводи да је „судија Шешић већ прихватио „Скај“ комуникацију као доказ против бившег инспектора српске службе за борбу против организованог криминала Божидара Столића због одавања полицијских података појединцима који се повезују са групом Вељка Беливука“.
Међутим, истиче Ђорђевић, употреба „Скај“ комуникације у коначним судским исходима је и даље неизвјесна.
„Апелациони суд у Србији је вратио предмет против Столића на поновно суђење управо због законитости достављене ‘Скај’ комуникације. Такође, страна судска пракса не нуди јединствени приступ. Њемачки судови су у марту 2021. године потврдили да се докази које су прикупили француски органи могу користити у њемачким кривичним поступцима ако се открије да су особе које су биле под надзором боравиле у Њемачкој. Донијета је и пресуда“, наводи Ђорђевић.
Истиче да је француски суд у априлу 2022. године потврдио уставност доказа који су прикупљени разбијањем ЕнроЧат комуникације, сличне апликације као ‘Скај’.
„Ипак, слично као и у Србији у предмету Столић, француски врховни суд вратио је случај на поновно суђење јер тужиоци и полиција нису открили техничке детаље надзора и разбијања шифроване комуникације. Зато је италијански врховни суд позвао тужиоце и полицију да открију јавно како су надзирали ‘Скај’ комуникацију, што су поздравиле организације које заговарају правична суђења. У сваком случају, још је неизвјесна судбина разбијања шифроване комуникације у судским поступцима“, објашњава Ђорђевић.
Претпоставља, појашњава Ђорђевић, да ће судије од тужиоца захтијевати још материјалних доказа или свједоке поред ‘Скај’ комуникације, што је већ била пракса у случају против Столића, преноси РТЦГ.
„Зато у будућим истрагама, органи за спровођење закона не би требало искључиво да се ослоне само на резултате разбијања шифроване комуникације већ и да раде на обезбјеђивању нових доказа и свједока“, закључује Ђорђевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: