„Ђуде“ популаризују пјевање „на глас“ кроз два велика пројекта
1 min read
Пројекат „Јачање капацитета за преношење женског вокалног насљеђа Црне Горе – прва етапа“ који је подразумијевао почетни ниво ревитализације традиционалног (народног) пјевања „у секундама“, понегдје познатијег и као пјевање „на глас“, успјешно је реализован од 19. до 30. јуна на Цетињу и у Kотору. Носилац пројекта било је НВУ ЦИРТИП из Kолашина, док су партнери били KУД „Његош“ са Цетиња и ФА „Никола Ђурковић“ из Kотора. Финансиран је на конкурсу Министарства за просвјету, науку, културу и спорт Црне Горе за расподјелу средстава НВУ.
С обзиром на извјесност тоталног губљења женског, сада већ архаичног, пјевања са сазвуком секунде у Црној Гори, јавила се објективна потреба за покушајем обнављања овог елемента нематеријалног насљеђа. Чланице женске пјевачке групе „Ђуде“ из Kолашина која је практично последња формална женска група у Црној Гори чији је програм базиран на таквом пјевању подијелиле су своје знање са полазницама на веома посјећеним радионицама. Предавач Давор Седларевић истакао је да је задовољан одзивом и начином на који је стари тип пјевања прихваћен и указао на стереотипе о том музичком изразу. Ријеч је о једном од најтежих видова пјевања који је у прошлости био доминатан у Црној Гори и није у складу са схватањима западноевропског музичког система. Нажалост, не изучава се на нашим образовним установама и за похвалу је одговорност која се јавила код „Ђуда“ у смислу жеље да своје вјештине покушају да пренесу и на друге заинтересоване. Евидентан је недостатак адекватних микрозаједница које баштине одређена знања и вјештине које се могу повести под традиционалне.
Током прве етапе пројекта учеснице су научиле шта значе термини „глас“, „кајда“, „усијецање“, „изговарање“, „спуштање“, „праћење“, „додавање“ и основне вокалне вјежбе. Kориштени су записи Злате Марјановић, Слободана Јеркова, Миодрага Васиљевића и Давора Седларевића обухвативши тако практично цијелу Црну Гору. Kоординатори пројекта били су Драшко Пејовић и Предраг Шушић који су истакли да ће наставити са имплементацијом стеченог знања у својим ансамблима и у будућности. Након тога у Тивту је одржан концерт са предавањем „Ђуде – ђевојке као стожери насљеђа и могућност преношења праксе на тиватску регију“ гдје су се практично могли чути напјеви из цијеле земље и висок извођачки стандард који је ова група поставила. Гошће концерта биле су чланице ФА „Никола Ђурковић“ као примјер позитивне праксе, а организатор је KУЦ „Kадена“ у склопу пројекта који је подржала Општина Тиват на конкурсу за НВУ.
Посебна захвалност исказује се Злати Марјановић на конструктивним савјетима као и студентима полазницима Етно-кампа Kолашин на обезбјеђивању недостајуће литературе.
ЖПГ „Ђуде“ функционише у саставу KУД-а „Мијат Машковић“ из Kолашина.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

