ИН4С

ИН4С портал

Ђукановићев „напредак“ здравственог туризма: Последња болница изграђена средином 70-тих година, „гушимо“ се од загађеног ваздуха

1 min read
Предсједник Мило Ђукановић обишао је прије пар дана Институт Др Симо Милошевић у Игалу и том прилико истакао да се Црна Гора захваљујући свом бренду Институту Игало високо подигла на љествици у области здравственог туризма.

Здравствени туризам "цвета"

Предсједник Мило Ђукановић обишао је прије пар дана Институт Др Симо Милошевић у Игалу и том прилико истакао да се Црна Гора захваљујући свом бренду Институту Игало високо подигла на љествици у области здравственог туризма.

Међутим, ако се узме у обзир катастрофално стање у ком се Институт налази, о чему смо већ писали, јасно је да су овакве Ђукановићеве изјаве само пуста политичка обећања којима жели да обезбиједи гласове на предстојећим парламентарним изборима.

Такође, тешко је говорити о развоју здравственог туризма, ако знамо да последњих 20 година није изграђена ниједна болница, да многи градови имају висок проценат загађености ваздуха, као и то да све више младих љекара напушта Црну Гору због лоших услова у здравственом систему, оцјена је наших саговорника.

„Црна Гора се високо подигла на љествици у области здравственог туризма,“ – рече пресједник Црне Горе приликом обиласка Института Др Симо Милошевић у Игалу и обећа своју личну и подршку државе у циљу даљих инвестиција. Је ли могуће да и један грађанин Црне Горе, може да повјерује у овакве приче?

У држави где је последња болница саграђена средином 70- тих година прошлог вијека. У држави гдје љекари и медицински радници свакодневно напуштају Црну Гору? У држави где у појединим градовима, читај Пљевљима, Бару, Подгорици имамо загађеност ваздуха неколико пута већу од дозвољене? Ништа предсједниче ни Ви, ни ваша тродоценијска власт нисте урадили по овим питањима и зато ове ваше ријечи нису ништа друго него политички маркетинг у вријеме предизборне кампање, а никако осмишљен стратешки план једне озбиљне државе.“, казао је за наш портал др Вук Кадић.

Др Вук Кадић

Он је додао, да се искрено нада да Ђукановић није мислио да је медицина у Црној Гори само мали дио туристичке понуде Црне Горе, па ће онако успутно, улагањем у туризам Црне Горе „помоћи“ и здравствени систем.

„А свједоци смо, нажалост ове године гдје нас је та ваша „визија“ дугогодишњег улагања САМО у туризам довела.“, истиче Кадић.

Изјава о здравственом туризму још један је у низу апсурда које ова власт на свакодневном нивоу послужује грађанима, оцијенила је специјалиста интерне медицине др Вера Булатовић.

vera bulatovic
Вера Булатовић

„Тако имамо најаве бољег живота, повећања стандарда од људи који су уништили црногорску индустрију, чији је главни успјех отварање маркета, чија се комплетна привреда свела на Воли, Лаковић и сличне ланце које држе њихови тајкуни. Најава здравственог туризма је ругање у лице здравственим радницима од којих су на стотине у последњих неколико година напустиле Црну Гору, због изузетно лоших услова рада.“, каже др Булатовић.

У Црној Гори, појашњава она, деценијама није уложен новац у изградњу болница, тако да је апсурдно говорити о некаквом здравственом туризму, за елитну клијентелу од стране оних који нису у стању да својим грађанима обезбиједе адекватну здравствену заштиту.

„Показали су да нису у стању да сачувају ни природне љепоте Црне Горе, па је тако заиста нејасно шта мисле да понуде у склопу те услуге, осим ако не намјеравају да неку светињу претворе у бању, како се могло чути из њихових редова.„, закључује др Булатовић.

Подсјетићемо, да је управо посланица ДПС-а Александра Вуковић открила намјере њене партије, да би било „добро да манастири МЦП послуже као средство развој здравственог и вјерског туризам.“

Црна листа: Црна Гора на 16. мјесту по смртности због загађења ваздуха

Земље региона су у самом свјетском врху по броју смрти због загађења ваздуха. Босна и Херцеговина је на трећем мјесту са 223,6 умрлих на 100.000 становника, одмах иза Грузије и Сјеверне Кореје. Албанија је на петом мјесту (171,4), Србија на десетом (137,2), Сјеверна Македонија дванаестом (128,9), а Црна Гора на шеснаестом (123,5), подаци су Свјетске здравствене организације из 2016.

 

Савез за животну средину и здравље (HEAL) у својој анализи упозорио је да је, на примјер, пљеваљска Термоелектрана својим дјеловањем 2016. године изазвала 35 пријевремених смртних случајева у Црној Гори, а уколико се узме њен утицај и ван граница онда је број случајева 133.

На крају, јасно је да Ђукановић за 30 година диктатуре опустошио и уништио и здравство и туризам у Црној Гори. Сада очигледно намјерава да већину народа који је уназађен његовом политиком, смјести у неке нове рехабилатиционе здравствено-туристичке објекте, а вјероватно све по претходној препоруци политичког политбироа Националног координационог тијела.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Ђукановићев „напредак“ здравственог туризма: Последња болница изграђена средином 70-тих година, „гушимо“ се од загађеног ваздуха

  1. Bolnice i Institut Igalo izgradjeni u vrijeme SFRJ, kao i stariji hoteli, naravno uz pomoć Srbije. Deset godina se izdvajalo za pomoć poslije zemljotresa 1979.g.

    20
  2. Ovo mora da je neka greska.Kod nas su sve nove bolnice i sve funkcionise bez greske.Gotovo je nemoguce umrijeti.Blago narodu sa ovakvom vlascu.

    25
  3. Majami koalicija ! Prodjite obilaznicom oko Niksica prema Krupcu i vidjecete narasle zidine sa svih strana oko vile Djukaja …jezero Krupac se jedva vidi , a bio je dozivljaj i slika prije dok nije bilo zidina … Pi !

    43

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *