Ђукановићеви тајкуни воде Црну Гору у банкрот
1 min read
Небојша Медојевић
Стање у земљи је драматично тешко и неодрживо, па се питање ургентних, свеобухватних и корјенитих реформи намеће као императив и не може се одлагати, оцијенио је лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић.
„Сви виде да земља иде ка банкроту јавних финансија, да смо упали у вртлог неконтролисаног задуживања и да је повећање пореза и замрзавање плата и пензија било само одлагање суочавања Владе са структурним проблемима привреде, неконкурентношћу и колапсом производње и извоза“, казао је Медојевић.
Умјесто да, како је рекао, нови капиталисти са својим компанијама буду генератор привредног раста, запослености, производње и извоза, они су се доминантно бавили шпекулативним пословима, заснованим на блиским везама са врхом режима, лаком приступу буџету, државној имовини, јефтиним кредитима и прљавом капиталу од шверца акцизне робе и наркотика.
„Кредитни бум 2006-2008, заснован на приступу лаком и јефтином новцу из сумњивих извора, смањио је осјећај за ризик у пословању, па је дошло до масовне погрешне алокације ресурса и пораста дугова приватног сектора. Режимски капиталисти искористили су слабу регулацију банака и свеприсутну корупцију и подигли огромне кредите, које су улагали у некретнине или у неразумно ширење послова“, навео је Медојевић.
Бензином гасе пожар
Према његовим ријечима, након нада нарко-картела и заустављања дотока лаког новца у банке, криза је постала видљива.
„Пад активе банака за трећину, пад кредита привреди и експлозија ненаплативих кредита довели су до погоршања ликвидости привреде, па приватни сектор сада дугује 34.4 одсто БДП-а, преко милијарду еура добављачима, банкама и држави за порезе“, казао је Медојевић листу „Дан“.
Он је оцијенио да је тај дуг последица корупционашких аранжмана режимских тајкуна са руководствима банака, са којима су дијелили профит од необезбијеђених кредита.
Под хипотеку је, појашњава он, стављана имовина вишеструко мања од износа кредита, а новац је изношен вани, уз провизије које су добијали они који су одбравали те кредите, док су биланси банака разорени корупцијом и криминалом.
Медојевић је указао да порески обвезници плаћају ризик и цијену шпекулативних послова тајкуна, који су оставили дуг од преко милијарду евра.
„Данас 20 екстремних богаташа контролише 50 одсто БДП-а, а њихови пропали бизниси узрокују реалну пријетњу од колапса јавних финансија и банкрота земље. Политика Ђукановићеве владе да пожар гаси бензином довела нас је до вртоглаве брзине задуживања од 266 евра у минуту у 2013, а према прогнозама за 2014. годину, то ће се додатно убрзати. Најгоре је што се држава задужује за исплату плата и пензија и пуњење рупа у буџету које су настале због тајкунских дугова“, навео је он.
Корупција разједа државу
Медојевић је упозорио да банкроти тајкунских компанија, поред јавних финансија, угрожавају и нормално функционисање банкарског система и привреде.
„Корјените и свеобухватне реформе морају се спровести што хитније, а очигледно је да се мора кренути од реформе државе и њене улоге у привредном развоју“, оцијенио је он и додао да се држави морају повратити достојанство, дигнитет и интегритет, како би имали ефикасну привреду, здравство, образовање, судство и полицију.
Према његовим ријечима, у овој фази ЕУ интеграција пред државом су високи захтјеви, а од Црне Горе се очекује да буде ефикасна у примјени европских закона.
Медојевић је истакао да су у пројекту слабљења државе и јачању групације око врха режима систематски уништаване институције, посебно АНБ, тужилаштво, полиција и судови.
Корумпирани руководиоци тих структура, како је казао, награђивани су милионима и постајали су дио богате елите, па је корупције у протеклих 25 година уништио виталне дјелове систем услед чега је неопходна операција на живом пацијенту, без анестезије, како би се отклонио тумор и да би се створили услови за изградњу здравог система, који би временом израстао у ефикасну правну државу.
„Трагикомични су Ђукановићеви покушаји да испуни захтјеве ЕУ и НАТО-а, јер је управо он уништио државне структуре, које сада нијесу способне да спроведу реформе. Такав је и фарсични покушај да се посебним законом обезбиједи координација безбједносних служби, којима никакав закон неће помоћи да буду ефикасније“, закључио је Медојевић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


U Crnoj je tesko razluciti ko je ciji. Tamo on njihov ili tamo oni njegovi. A svi zajedno su opet neciji. Nas nije niko.