Ђурашић: Радити на томе да Србија усмјери своју економију на Луку Бар
1 min read
Крајем 80-тих година прошлог вијека испред Луке Бар је небројено много пута било по двадесетак бродова, а не мали број Барана памти да је на сидру испред луке некада било и 42 брода. Оно што данас можемо видјети као ријетку појаву јесу 1 до 2 брода, казао је Борис Ђурашић, политички директор Слободне Црне Горе.
Данас је, према његовим ријечима, БДП у земљама у региону већи него крајем 80-тих година, а то значи да данас има и више робе.
Све друге луке у региону попут: Трста, Ријеке, Копара, Драча, Пиреја, Солуна, итд. шире своје луке и користе 100% капацитета, Црна Гора се бори да искористи тек 30-35% капацитета Луке Бар, а можемо донијети закључак да је проблем искључиво у Црној Гори као држави, односно у људима који руководе државом.
Чињеница која није ни мало пријатна јесте да је Црна Гора једина држава у Европи која није дио Пан-Европских коридора. Проблеми са којима се Лука Бар суочава су: нерад, партијско запошљавање нестручних људи, злоупотреба државних ресурса, најгори могући односи у историји са главним залеђем логистичког система Црне Горе, а то је тржиште Србије. Сви ови проблеми довели су нас у ситуцију у којој смо данас, а између осталог то је и губитак путничког линијског сервиса, ферибота на линији Бар-Бари.
„Већина ових проблема би била ријешена преусмјеравањем и привлачењем главних робних и путничких токова. Како би превазишли кризу Луке Бар потребна нам је политичка воља и подршка братске Србије. Важно је да политика Западне Србије буде орјентисана на Луку Бар. Неопходно би било направити заједнички пројекат и изградити модеран терминал који би везао економију Србије за барску луку“, истакао је Ђурашић.
Апелујемо на надлежне да више пажње посвете рјешавању круцијалних проблема Луке Бар и коначно схвате да немамо ближе земље од Србије, добри односи и рад на заједничком економском побољшању нашој земљи и њеним грађанима може донијети само бољи живот.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ми немамо ближих и бољих пријатеља и браће од Србије и Републике Српске, умјесто да градимо што више мостова који нас више и више спајају ми постадосмо од Бастиона Српства полигон за обрачун са Србијом, надам се да ће се овој издајничкој политици према Србији и Русији једном стати на крај и повратити на прави пут !!!
Србија се спаја са шиптарски делом аутопута ка Драчу, кроз Топлицу. Албанија је у систему “ Отвореног Балкана“ Како је Црна Гора са својим политичким односом према Србима, затворила многа врата, мишљења сам да је заиста потребно пуно напора уложити у Србији да би се по том питању нешто урадило. Потребна су улагања у путну и железничку мрежу, ревитализацију луке. По слободној процени око 3 милијарде еура. Како је Лука Бар ван „Пута свиле“ сав новац би морала да финансира Србија из својих средстава! У плану 20-25 тога нема. Можда би нешто и могло да се прогута да је однос према србском корпусу у ЦГ другачији. Посебно питање је да ли би и НАТО пристао на то? Проблем је евидентан, али Срби после издвајања самодоприноса за обнову ЦГ после земљотреса ( до 92 године) , нису више баш толико емпатични и глупи. Они који су доносили одлуке нека кусају сад шта су закували.
Miroslav Lajčak bio je specijalni izaslanik visokog predstavnika Evropske unije za crnogorski referendum. Pomislš li bar nekad koliko je on lično postao bogatiji nakon uspešnog crnogorskog referenduma.
Makar lipsali od gladi, mi velji crnogorci, necemo sa Srbijom poslovati.Moraju Srbi shvatit, dace nas Nato hranit, tako da nam od Srbije, ne treba nista.Viva vero montenegro, nek je vjecna nasa Nato crna gora.
Ziva istina mladi covjece ,ali Luka Bar je odavno glavno skladiste za sverc cigara i kokaina , i vladajucoj oligiarhiji smeta da se taj biznis prekine , Srbija je bila sprna da kupi luku ali Milo nije dao ,
IMAJU DUNAV, LUKA BAR IM NE TREBA. ZA GORE I DOLJE.
Za Srbiju Italija je treća po veličini spoljnotrgovinske razmene. Robna razmena sa Italijom će najverovatnije još rasti.
Kad je u pitanju Italija tada je luka Bar pogodnija od Dunava. Nećemo valjda ploviti Dunavom na istok do rumunske luke Konstanca, zatim preko Crnog mora i kroz turske moreuze, pa preko Egejskog mora, oploviti ceo Peleponez da bi tada stigli i to tek nešto bliže Italiji.
Mislim da je za to malo kasno jer Srbija ima u vlasnistvu dio Luke u SOLUNU I mnogo je ulozila u obnovu I modernizaciju same luke,puteva I zeleznice do Soluna.
Srbija je konacno ozbiljna drzava,Crna Gora je u tom smislu jos uvijek Montenegro u pokusaju,cija je glavna grana privrede kriminal,sverc cigaretama,drogom….i.t.d.