ИН4С

ИН4С портал

Ђурић: Духови или авети прошлости – много више од рецензије књиге Галијашевића

1 min read

Џевад Галијашевић

Берислав Ђурић, Велики интелектуалац из Бањалуке, као утрицајна јавна личност, анализирао је најновију књигу Џевада Галијашевића „Духови прошлости“..

„Духови прошлости“ су у протеклих мјесец дана промовисани у Бањалуци, Добоју, Дервенти, Броду и Новом Граду. Велико интересовање читалачке публике, стручних кругова и јавности били су кључни разлог због кога је ову изузетну књигу прочитао и анализирао познати бањалучки интелектуалац Берислав Ђурић.

У четрнаест наставака „Дисидент“, ексклузивно објављује уву анализу у форми јединственог фељтона.

ДУХОВИ ИЛИ АВЕТИ ПРОШЛОСТИ?

Смисао свакој па и овој књизи даје знање и мудрост које стичемо читањем, промишљањем, трагањем за истинама на које нас књига наводи са надом да будућа покољења неће једног дана о нама, о нашем времену писати као о духовима или аветима прошлости.

„Ох, та љубим те …“

„… Тако ми правде
Вишњега Бога,
Тако ми српског
Имена мога. …

… Противу ислама,
То ништа није,
Син отаџбину,
Љубити смије! “

Авдо Карабеговић Халидбегов

Ова тема је врло деликатна и захтијева да се према њој односимо са посебном пажњом вођени као упозорењем епитафом Бранка Миљковића, „Уби ме прејака ријеч“ да не бисмо пут ка суживоту, помирењу, сарадњи учинили сложенијим и неизвјеснијим.

Аутор критички промишља о лутањима властитог народа, муслимана Бошњака, у односу према Србима и Хрватима, на узроке сукоба и на приједлоге могућих рјешења. „Духови прошлости“ нам дају обиље информација, поред већ познатих још више нових и заборављених, о народу са којим живимо, босанским муслиманима Бошњацима. Иако обимно, ово дјело није писано да нам да баш све и коначне одговоре и просто нас мами да кренемо за аутором у властита истраживања ове врло сложене теме. Ова књига је прије хрестоматија него монографија.

„Духови прошлости“ није ни оптужница, ни суђење муслиманима Бошњацима него прије свега ауторов позив па и вапај на преиспитивање одлука о избору пута заједнице којој припада, тражења рјешења прихватљивог за све и формуле заједничког (су)живота.

„Духови прошлости“ отварају питање посљедица историјских догађаја насталих усљед сложених и често тешких историјских околности и догађаја ван наше моћи али и одлука које су доносили кључне историјске личности и челници заједница чије посљедице и данас трпимо, „Оци једоше кисело грожђе, а синовима трну зуби“.

Имплицитно се отвара и тема судбоносног утицаја челних личности на историјске токове и резултате процеса, њихових личних амбиција, ставова, одлука које су доносили „у име народа“ претварајући нас неријеетко у објекте историјских догађаја чије су посљедице плаћане превисоком цијеном – људским главама и уништеним животима.

Књига отвара бројна питања, као на примјер, да ли би период комунизма, који су нам у доброј мјери донијеле историјске околности и договор великих сила о подјели интересних сфера између Истока и Запада, другачије изгледао да је на челу комунистичке Југославије био Мустафа Голубић умјесто Тита, или како би данас изгледали односи у БиХ, да ли би било рата деведесетих година да је челну позицију на страни босанских муслимана имао Фикрет Абдић Бабо?

Балкан је раскршће три континента; простор укрштања интереса Истока и Запада, католичанства, ислама и православља; бројних сукоба, трагедија, присилне промјене вјере (обавезно и нације) и идентитета, свирепих злочина без преседана у историји; освајача који су оставили дубоке трагове и бројне слојеве тешког наслијеђа; страшних патњи и неразрјешених односа и рачуна, нових нација, држава и граница; тешког историјског наслијеђа и духова прошлости које нас као авети прогоне, посебно кад на њих заборавимо и кад помислимо да те авети (више) не постоје.

Лажна помоћ са стране је увијек додатно запетљавала и затезала балкански Гордијев чвор и редовно и уредно допуњавала барутом и новим, сувим фитиљима туђинима потребног „балканског бурета барута“ за које су великодушно оптуживали нас, балканске примитивне, крезубе дивљаке и разбојнике.

Лажна брига туђина „за наше добро“, плаћана тешким страдањима, никада не би била реализована да није падала на плодно тло, да овдје нема оних који су у својој „вољи за моћ“ увијек (били) спремни да се удруже са било ким, по било коју цијену у остварењу личних амбиција све „у име народа“ који има част да се бесплатно диви тим макијавелистима и за остварење њихових мегаломанских амбиција да највриједније – главе своје дјеце, својих синова и своју будућност.

Тужна је истина да вољних који, зарад славе, власти и личне користи, прихватају покровитељство странаца овдје никада није недостајао, па ни данас.

Књига је писана ауторовим препознатљивим стилом, попут акварела сликаног лаким и брзим потезима киста, чистих боја и богате палете, отворене композиције, дјело које нас мами да кренемо у властита истраживања и анализе ове неисцрпне теме. Понекад је стил есејистички, понекад публицистички или филигранска социолошка анализа са обиљем чињеница и фактичко документарним дијеловима потркијепљеним изворним историјским документима. Књига обилује обиљем података; бројних мало познатих тема и даје нам много смјерница за размишљање. Вриједност књиге је и у њеној структури која нас наводи на размишљање и нове закључке, на преиспитивање властитих и туђих ставова, чак и о већ познатим чињеницама стављеним у неке нове корелације. Аутор нас великодушно уводи у најважније теме књиге не намећући нам властите ставове, наводи нас да уложимо додатни напор да тему сагледамо из властитог дискурса остављајући нам довољно простора за властита сагледавања, анализе, закључке и властита виђења.

Аутор у „Духовима прошлости“ преплиће неколико тема вјешто укомпонованих у једну органску цјелину:

Ислам, од објаве до исламизма и Муслиманског братства
Идеје исламизмам и Млади муслимани
Муслиманске милиције и по нека СС дивизија
Процес Младим муслиманима 1949. године
Насер и рехабилитација Младих муслимана
Јачање мреже Муслиманског братства и Исламска декларација Алије Изетбеговића, поновно суђење
Екстремни облик ислама који граничи са нацизмом
Идентитет босанских муслимана
Комунистичка владавина, ЗАВНОБиХ
Идентитетске дилеме и лутања босанских муслимана
Рат у БиХ, узроци и посљедице
Помоћ исламског свијета, муџахедини, ТWРА и злупотребе те помоћи
Од муџахедина до босанских муџахедина и Нусретовог Нусра фронта …
Пропаганда о геноциду Срба над босанским Муслиманима
Алија Изетбеговић као централна личост

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy