ИН4С

ИН4С портал

Ђурић: Посета Николића Кини историјска и стратешки важна

Tomislav-Nikolic4-700x417Саветник председника Републике Србије Марко Ђурић изјавио је данас да предстојећа посета председника Томислава НИколића Кини има историјски и стратешки значај и да ће донети конкретну политичку и економску корист за Србију.

„У Кини се Србија поштује и цени. Ми идемо да те односе продубимо, да земљи из ове посете донесемо конкретну политичку и економску корист, а традиционалном пријатељству између Србије и Кине ново поглавље у коме ће наша руководства остваривати статешки дијалог о свим питањима од значаја“, рекао је Ђурић Тањугу.

Ђурић је навео да ће председник Николић предводити делегацију Србије која ће посетити Кину истичући да ће та посета имати „по оцени самих домаћина историјски и стратешки карактер“.

Он је прецизирао да ће уз председника бити и један број министара из владе који ће разговарати са својим партнерима и колегама у кинеској влади.

Ђурић је најавио да ће приликом боравка делегације Србије, не само у Пекингу већ и Шангају и другим већима градовима, бити потписан већи број међудржавних споразума од значаја за развој политичких и економских односа између наших земаља.
„Да будем врло конкретан – то ће значити да ће приликом ове посете бити потписан, на пример, кредитни аранжман о изградњи деонице од Обреновца до Љига, што је изузетно значајно за инфраструктурни развој наше земље“, казао је Ђурић.

Он је подвукао да ће бити разговарано и о политичким темама, подсетио да Кина традиционално подржава нашу земљу када је реч о КиМ и другим питањима у међународним форумима, као и да гласамо једни за друге у међународним организацијама.
„Јако добро се разумемо када је у питању однос према међународном праву, међународном систему, УН као кровном чиниоцу у међунардним односима за који и наша и кинеска страна имају велико поштовање и у том смислу и дијалог о реформи УН био је од посебног значаја у претходном периоду па сам сигуран да ће и то бити помињано“, додао је Ђурић.

Према његовим речима, пријатељство двеју земаља би требало у скорој будућности да буде крунисано и отварањем радова на изградњи Кинеског културног центра у Србији који ће бити први кинески културни центар те врсте у овом делу света.
„Током посете биће потписан и међудржавни споразум о оснивању културних центара што значи да и Србија добија прилику да на подручју ове најмногољудније, у економском погледу невероватно значајне и у политичком погледу нама блиске и мирољубиве земље, почне да остварује и културну сарадњу кроз могућност да што је више могуће људи упозна наш језик, обичаје и историју“, рекао је он.

Он је указао да културна размена траје и данас рекавши да се мало зна да је, на пример, филм „Монтевидео, Бог те видео“ један од најпопуларнијих европских филмова у Кини у последње време и да је више пута приказиван на државној телевизији.

Николић ће од 26. до 29. августа боравити у званичној посети Кини, где ће разговарати са највишим кинеским званичницима и привредницима и учествовати на Инвестиционом форуму.

Председник Србије ће се првог дана посете у Пекингу срести са кинеским председником Си Ђинпингом, премијером Ли Кећијангом и председником Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Џанг Деђијангом, док ће се сутрадан састати са истакнутим кинеским привредницима који имају пословање у Србији. Након тога Николић путује у Хангџоу где ће заједно са делегацијом привредника из Србије и ресорним министром учествовати на Инвестиционом форуму са циљем представљања инвестиционих могућности у Србији.

Председник Србије ће потом посетити индустријску зону високе технологије, фабрику аутомобила Џили и сусрести се са званичницима Ђеђијанг провинције. Николић ће на крају посетити Шангај где ће се сусрести са званичницима града.

Заједно са председником Николићем, у Кини ће боравити и државна делегација коју, поред саветника председника, чине министар спољних послова Иван Мркић, министар грађевинарства и урбанизма Велимир Илић и министар просторног планирања, рударства и природних ресурса Милан Бачевић, као и група угледних привредника.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *