ИН4С

ИН4С портал

Ђурић: Пронаћи кривце за злочин од пре 14 година

1 min read

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да је поражавајуће што кривци за злочин у Ливадицама код Подујева, који се догодио пре 14 година, још увек нису кажњени.

marko đurić

Ђурић је подсетио да је најмлађа жртва тероротистичког напада на расељене Србе из Подујева двогодишње дете а да људи који су били мете нису ничим заслужили ни допринели да тог дана пострану мета терориста и зликоваца.

“Оно што је поражавајуће да ни после толико година након овог злочина нико није позван на одговорност и правоснажно кажњен а невини људи по политичкој основи свакога дана бораве у затворима широм Косова и Метохије. И данас је јасно да овде нема ни трага правној држави”, истакао је Ђурић у Косовској Митровици.

Сутра се навршава 14 година од напада на аутобус „Ниш експреса“ у коме је погинуло 12 и повређено 43 расељених Срба, који су ишли на Задушнице у Грачаницу.

Најмлађа жртва тог и данас нерасветљеног злочина био је двогодишњи Данило Цокић.

Активирањем мине на магистралном путу 16. фебруара 2001. године у селу Ливадице, код Подујева, дигнут је у ваздух први аутобус из конвоја којима су расељени Срби са Косова и Метохије у пратњи Кфора ишли у Грачаницу, на Задушнице.

У нападу је одмах погинуло 10 особа, а још двоје људи је повредама подлегло касније.

У нападу су погинули Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.

Погром 2004. пораз међународне заједнице

Ђурић је изјавио да је мартовски погром на Косову и Метохији из 2004. године био историјски неуспех међународне заједнице у покрајини.

Мартовски погром је историјски неуспех међународне заједнице на КиМ која је имала одговорност и мандат највишег тела УН-а, потребне војне снаге на терену да заштити српски народ а ипак то није учинила, оценио је Ђурић.

Ђурић је у изјави новинарима у Косовској Митровици рекао да и данас живимо и боримо се са последицама 17 марта 2004. године и да је порука која је тада послата српском народу на Космету та да је српски народ заједно са српском државом на овом подручју непожељан.

Веома је важно да у времену у којем живимо пронађемо кривце за злочине који су почињени 17. марта 2004. године и погром који је тог дана започео над Србима био је по узору на погроме за време нацистичке Немачке и по узору на чувену Бартоломејску ноћ неколико векова раније, казао је он.

Током мартовског погрома са Косова и Метохије је од 17. до 19. марта 2004. године протерано више од 4.000 Срба и уништен велики број црквених објеката.

Током насиља је убијено 19, а више од 950 особа је повређено, запаљено је више од 900 српских, ромских и ашкалијских домова, протерано 4.000 људи, срушено и оскрнављено 39 српских црква и манастира.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy