ИН4С

ИН4С портал

Ђуровић: Резолуција о Јасеновцу и отказивање посјете Мишела минуси који могу да успоре европски пут Црне Горе

1 min read

Фото: Принтскрин Вијести

Након што је недавним добијањем Извјештај о процјени испуњености привремених мјерила за поглавља 23 и 24 (ИБАР) за поглавља 23 и 24 остварила важан напредак ка ЕУ, а затим дошло до отказивања посјете предсједника Европског савјета Шарла Мишела Црној Гори и захлађења односа Подгорице и Загреба због усвајања Резолуције о Јасеновцу, некадашња црногорска министарка европских интеграција Гордана Ђуровић оцијенила је да је Црна Гора добила два “дипломатска минуса”, која могу утицати на европски пут државе.

Ђуровић наводи да је “један дипломатски минус усвајање Резолуције о геноциду у систему логора Јасеновац, Дахау и Маутхаузен, а други отказивање званичне посјете предсједника Европског савјета Шарла Мишела, који је је требало да посјети Подгорицу након што је Црна Гора добила ИБАР.

Према њеној оцјени, “усвајање Резолуције о Јасеновцу допринијело је да се Црна Гора не нађе у закључцима Европског савјета о напретку земаља кандидата”, а то је, подсјећа Ђуровић, кључни документ који говори о прогресу у претходном периоду.

“А када вас нема у закључцима Европског савјета, то је као да конференција није ни била. То је велики минус на промоцији добрих вијести које долазе из ЕУ”, упозорава Ђуровић.

Она сматра да Црна Гора “отвара простор за улазак у зону потенцијалне блокаде процеса приступања у некој од његових наредних фаза”.

“Познати су инструменти који су на располагању државама чланицама ЕУ, уколико имају неке билатералне проблеме са неком од земаља кандидата”, наводи Ђуровић .

Резолуција о Јасеновцу, сматра Ђуровић, не доприноси култури сјећања, већ је, како наводи, “потреба дневне политике у Црној Гори и урушавања спољнополитичких позиција Црне Горе, које је деценијама баштинила добросусједске односе”.

Ђуровић, такође, наводи да “Црна Гора већ мјесецима погоршава односе са сусједном Хрватском” и указује да “нема разумног основа за то”.

“Умјесто да смањује број отворених билатералних питања са сусједном Хрватском, Црна Гора тај број мултиплицира. На тај начин стављамо себе у тежу позицију, чиме имамо слабију стартну позицију за преговоре. Хрватска може да блокира затварање неког преговарачког поглавља, да одложи Међувладину конференцију…Хрватска није ЕУ, али је држава чланица ЕУ са пуним правом гласа, јер је политика проширења базирана на консензусу”, указује Ђуровић.

Она је, такође, рекла да “не види да је усвајање Резолуције о Јесеновцу нешто похваљено од стране Србије”.

“Хвалоспјеви, искрене честитке, или макар протоколарне дипломатске честитке су изостале…Нас нико из Србије није похвалио што смо усвојили резолуцију о Јасеновцу. Ми се хвалимо како смо једини на планети то урадили, а сада се поставља питање шта смо од тога добили. Ми смо покварили односе са Хрватском, нисмо поправили односе са Србијом, а усвајање те Резолуције донијело је само додатне унутрашње политичке турбуленције”, каже Ђуровић.

Она сматра да су политички актери у Црној Гори, након усвајања Резолуције о Јасеновцу, на истим позицијама према свом бирачком тијелу.

“Поруке према гласачком тијелу које су имале популистички и етно-националистички призвук, оне су познате унутрашњој јавности. Сви су на истим позицијама што се тиче односа према свом бирачком тијелу, али се ситуација политички радикализује, што може узроковати негативан домино ефекат. Може изазвати да се друге етничке групације сада осјећају угрожено. Треба да смањимо те резолуције у нашој Скупштини и да се бавимо европским интеграцијама на начин на који се то од Црне Горе очекује”, наводи Ђуровић.

Она поручује да Црна Гора, уколико жели успјешно да оконча преговарачки процес, мора да чува добросусједске односе, направи добру преговарачку платформ и усвоји реформску агенду.

Када је посриједи чланство Црне Горе у ЕУ, Ђуровић каже да не жели да лицитира датумима.

“Европском терминологијом – отворио нам се прозор, ми би кроз врата. Врата још нису отворена, она су полуотворена”, закључила је некадашња министарка европских интеграција Црне Горе.

Извор: Глас Америке

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Ђуровић: Резолуција о Јасеновцу и отказивање посјете Мишела минуси који могу да успоре европски пут Црне Горе

  1. Ova bakutanerka da prostite , mlati ko maksim po diviziji, protura laz kako se Hrvatska kao nesto pita u EU, e blagoje ga tebi, i hrvatima sa takvom mudroserkom!

    9
    1
  2. Niste pokvarili odnose sa GER nego samo sa HR???? Kad čitam izjave pojedinaca i pojedinki iz CG, dođe mi da povratim! Nisam pristalica ni što ste se mešali u priču o Srebrenici niti sam pristalica mešanja CG u vezi Jasenovca, Dahaua, Mathauzena itd Jedino opravdanje u vezi Jasenovca bi bilo da ste naveli da su tu pobijeni na najgore načine ljudi iz CG! Ovako ste se umeßali u priču o Srebrenici potpuno nepotrebno, sad su Andrija, Milan i ostali to pokušali da isprave sa Jasenovcem i ostalim logorima smrti!!! Onda umesto da se istima zahvale na toj inicijativi jer se CG realno pere od sramote sa Srebrenicom ova spodoba i njoj slični kanale još dublje CG a toga nisu mi svesni!!! Kad su vam iz Drbije govorili da se ne brukate sa Srebrenicom izleteli ste pre svih! I sad ispade da ste manjina u rađanju novog sveta i novog poretka! Na pogrešnoj ste strani ljudi, skupo će vas koštati izjave ovih baba!!!

  3. Znaš li da FASISTI PROTERALI NDH I USTASE IZ DAMACIJE …MAKRON LE PENOVA KOGA VOLE SRBIJU IL CG A TRAMP A NAJDZEL FARAZ IZ LONDONA KOJI LONDON IZBACIO IZ EU …TAKVI STAVOVI SU ANTI DEMOKRATSKI SKLONI HOLOKAUSTU I NIKAKVE VEZE S EU NATO NJEMACKOM NEMAJU … NJEMACKA CUTI A ETO IZ CG JE NEKI BRANE …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *