ИН4С

ИН4С портал

„До 1941. сам се осјећао Србином, а нисам се питао зашто. Од 1941. знам зашто сам то!“: Меша Селимовић је, заиста, био поносан на своје српско!

1 min read

Знали смо да ће наша кампања „Поносни на своје српско“ узбуркати духове.

Најотровније стрелице одапињали су они који тврде да је Никола Тесла етнички Хрват – наше комшије из региона, а све уз помоћ њихових идеолошких сапатника из Црне нам Горе који су, исто тако, усталасали на сами помен да су Руђер Бошковић, или пак, Валтазар Богишић, припадници српског народа и српске културне баштине.

Знамо да је и билборд са ликом Мехмеда-Меше Селимовића, исто тако, предмет оспоравања, али, као што смо истакли и у претходним случајевима, указујемо и сада – то расправите са њима… И са Руђером, и са Валтазаром, па ево, сада, и са Мешом, који су се, сви до једнога, декларисали као Срби или припадници српског културолошког простора.

Том приликом, подсјетимо се писма које је Селимовић послао САНУ-у, 3. новембра 1976. године…

„Потичем из муслиманске породице из Босне, а по националној припадности сам Србин. Припадам српској литератури, док књижевно стваралаштво у Босни и Херцеговини, коме такође припадам, сматрам само завичајним књижевним центром, а не посебном књижевношћу српскохрватског језика. Једнако поштујем своје поријекло и своје опредјељење, јер сам везан за све оно што је одредило моју личност и мој рад. Сваки покушај да се то раздваја, у било какве сврхе, сматрао бих злоупотребом свог основног права загарантованог Уставом. Припадам, дакле, нацији и књижевности Вука, Матавуља, Стевана Сремца, Борисава Станковића, Петра Кочића, Иве Андрића, а своје сродство са њима немам потребе да доказујем…

Меша Селимовић и супруга Дарка; фото: xdn.tf.rs

„Није, зато, случајно што ово писмо упућујем Српској академији наука и умјетности, са изричитим захтјевом да се оно сматра пуноважним аутобиографским податком.“

Једном приликом, на загребачком Књижевном кутку, Меши Селимовићу је од стране организатора постављено питање од ког се очекивало да испровоцира Мешу: „Зашто се ви, Мехмеде Селимовићу, осјећате Србином?“, упитали су.

Његов сталожени одговор моментално је утишао цијелу салу: „До 1941. сам се осјећао Србином, а нисам се питао зашто. Од 1941. знам зашто сам то“.

Рођен је 26. априла 1910. године у Тузли. У родном граду завршио је основну школу и гимназију. Године 1930. уписао се на студијску групу српскохрватски језик и југословенска књижевност Филозофског факултета у Београду. Дипломирао је 1934. године, а од 1935. до 1941. године је радио као професор Грађанске школе, а потом је 1936. постављен за суплента у Реалној гимназији у Тузли.

Меша Селимовић је, заиста, био поносан на своје српско!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “„До 1941. сам се осјећао Србином, а нисам се питао зашто. Од 1941. знам зашто сам то!“: Меша Селимовић је, заиста, био поносан на своје српско!

  1. Најгоре је што данашњи Црногорци не могу ништа да укапирају.
    Ухватили се к’о пијан плота за нешто што им је други понудио као лизалицу и довео до подјела и братоубилаштва. А то је био једини циљ стварања црногорске нације.

    12
    8
  2. Много је муслимана који су свјесни свога поријекла . Језик је неспорна копча њих и Србскога народа . ево неколико поносних муслимана који су били поносни на своје Србске коријене . Меша Селимовић, Ефендија Хамдија Јусуфспахић, Мустафа Мулалић, Хусеин Ровчанин, Др. Исмет Поповац , Алија Коњхоџић , Фехим Мусакадић , Мујо Пашић , Енес Ченгић , Мустајбег Хаџихусеиновић , Смајо Ћемаловић , Мустафа Берберовић ,Абид Пргуд , Омер Калајџић , Мухамед и Абид Мехмедовић ,Мустафа Лееко , Др. Мехмед Беговић , Осман Ђикић , Муса Ћазим Ћатић , Мостарац који је написао најлепшу пјесму ,, СРБСКИ ПОНОС “ Алија Ђерђелез , Емир Немања Кустурица . На овога последњега би требали да се угледају сви . Муслимане не треба кривити због тога што су то што јесу . ту су одлуку доносили њихови преци из разноразних разлога а на њима је да то исправе или не Емир Кустурица је човјек који је своју неправду исправио и то треба да буде лична одлука свакога појединца .

    31
    3
  3. Tri bitna vezira 16 veka Otomanskog carstva. Jedan od njih je Sokolović. Srpskog porekla, iako jednog svojataju hrvati jer je rođen u Dalmaciji a sa hrvatima nema nikakve veze. Nešto slično kao i sa Teslom! Inače, zvanični jezici dvora u Istanbulu i svih službi carstva: persijski, arapski, romejski i SRPSKI! Nigde turskog (kao takav nije ni postojao), niti bosanskog, bošnjačkog, hrvatskog, crnogorskog ili makedonskog! A vi se pitajte kojim jezikom govorite! Istorijski fakti su za mnoge sa ovih prostora noćna mora!

    39
    10
  4. На Мешу смо посебно поносни, велики човјек, још већег срца. Поздрав за сву браћу муслимане уз позив да станемо једни другима раме уз раме и отјерамо окупаторе са наше земље.

    44
    12
  5. Подржавам вашу акцију , за коју сматрам да је веома афирмативна . Само особама које се Бога не боје а људи се не стиде , ваше поруке сматрају увредљивим . Напоменуо бих само да нисам видио још једног Србина , Исламске вјероисповјести који је прије свих заслужио да се нађе у овој вашој акцији . Мехмед Паша Соколовић . Човјек који је био Велики Везир за вријеме три Султана . Човјек који никад није заборавио да је Србин , човјек који је обновио Пећку Патријаршију и чија су два брата била српски Патријарси . Човјек о ком се премало зна у нашој широј јавности . За Крст Часни и слободу златну !!!

    42
    18

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *