ИН4С

ИН4С портал

До истребљења: Наставак рата кланова у којем је убијено више од 70 шкаљараца и кавчана

1 min read

Фото: Либертас Пресс/Саво Прелевић

Рат два озлоглашена клана, кавачког и шкаљарског, почео је нестанком око 200 килограма кокаина из једног стана у Валенсији 2014. године. Црногорски криминалци означили су шкаљарца Горана Радомана као одговорног за нестанак, а само неколико месеци касније, тачније фебруара 2015. године, он је убијен у Београду. Његова ликвидација означила је почетак рата кланова који ни дан данас не јењава и однео је више од 70 жртава.

Јуче је импровизована експлозивна направа усмјереног дејства, велике разорне моћи, усљед експлозије убила наводне припаднике криминалног шкаљарског клана, Петра Калуђеровића и Драгана Рогановића, а још три особе тешко су повријеђене. Она је била фиксирана уз дрво испред Спортског центра и активирана је даљинским управљачем. То је рекао вршилац дужности помоћника директора полиције за Сектор за борбу против криминала, Лазар Шћепановић. Двоје од троје повријеђених, наводно, такође су блиски криминалном шкаљарском клану. Њих двоје су, у тренутку експлозије били са Калуђеровићем и Рогановићем.

Трећа особа која је рањена била је старија Цетињанка која је пролазила улицом…

Поставља се питање колико је безбједно ходати улицама Црне Горе, а не упасти у обрачун криминалних кланова?

Рат однео више од 70 живота

Крвави рат између „кавачког“ и „шкаљарског клана“ који је, како се претпоставља, почео 2014. године до сад је однио више од 70 живота.

У том, како многи кажу, рату до истребљења страдале су и недужне жртве, чланови породица „кавчана“ и „шкаљараца“, а убијени су и појединци који су се случајно задесили крај мете криминалног клана. Главом су платили и сарадници оба клана оног момента када су вође кланова или неко близак њима посумњали да је неко од њихових војника „промијенио дрес“ или да је почео да ради за полицију. Тешко је присјетити се имена свих који су на најмонструозније начине убијени протеклих година а за које истражитељи сумњају или медији спекулишу да су ликвидирани од руке чланова клана коме су и сами припадали.

Раскол два клана и њихове вође

Јован Вукотић, заједно са Игором Дедовићем који је ликвидиран 2019. године у Атини, означен је као вођа шкаљарске криминалне групе. Радоман је био близак овој групи.

Са друге стране, на челу кавачког клана нашли су се Слободан Кашћелан и Радоје Звицер, а водеће позиције у руковођењу добили су и  Игор Божовић и Милош Радоњић.

Оно што је извесно јесте да је управо ликвидација Радомана покренула низ мафијашких убистава, чији се крај ни данас не назире. Процене су да је више од 70 особа страдало у сукобима ова два клана, а у рату су страдале и невине жртве.

Бомба с дрвета кобна за двојицу

Опростићу ти дуг ако убијеш Рогановића – поручивали су кавчани једном од својих војника још прије неколико година.

То је само једна од порука размијењених преко некада заштићене Скај апликације, а у којој се тражила глава јуче убијеног боксера са Цетиња Драгана Рогановића.

Он је лишен живота у експлозији импровизоване направе постављене на дрвету испред Спортског центра у пријестоници, а потом и активиране око 9 сати и 5 минута, када је са суграђанином Петром Калуђеровићем, Тасом Јовановићем и Михајлом Борозаном улазио у тај објекат.

И Калуђеровић је страдао у екплозији, а тешко су повријеђени Борозан и Јовановић, којем су се љекари јуче борили за живот.

Из врха Управе полиције, “Вијестима” је незванично речено да су сва четворица били припадници злочиначке криминалне групе шкаљарски клан.

“Вијести” немају информацију у којим све правцима иде истрага, али јасно је да је јучерашње двоструко убиство наствака рата црногорских нарко-картела – кавачког и шкаљарског.

У том сукобу и јуче је повријеђена случајна прлазница – старија Цетињанка која је пролазила улицом у вријеме експлозије.

Сат након што је у пријестоници актвирана екплозивна направа у којој су двије особе изгубиле живот, а три тешко повријеђене, из Управе полиције саопштили су да у координацији са Вишим државним тужилаштвом у Подгорици, предузимају интензивне извиђајне мјере и радње, а о чијем току и исходу ће јавност бити благовремено обавијештена.

Из Клиничког центра Црне Горе саопштено је да су у ту установу примљене три особе повријеђене у експлозији на Цетињу.

“Пацијенти су примљени са тешким повредама доњих екстремитета, стомака, врата, грудног коша и мале карлице. Сви пацијенти су под будном пажњом тимова КЦЦГ. Сходно Закону о правима пацијената, ближе детаље не можемо саопштити”, наводи се у саопштењу.

Доктор цетињске Болнице “Данило I” Предраг Милошевић раније јуче новинарима је рекао да је Јовановић тешко повријеђен и да му се љекари боре за живот.

Он је објаснио да је у експлозији повријеђено шест особа, од чега је троје доведено на хирургију цетињске болнице.

Истакао је да су покушали да реанимирају Рогановића:

“Покушали смо да га вратимо у живот, али нијесмо успјели”.

Црвена линија

Вршилац дужности директора Управе полциије Александар Радовић саопштио је да је на Цетињу активирана експлозивна направа усмјереног дејства, велике разорне моћи.

Он је казао да цијели ток догађаја баца сјенку на добре резултате које је, како тврди, полиција имала у претходном периоду, током ког су испоручили конкретне резулатате, али да су јуче видјели да ти резултати морају бити још бољи и ефикаснији.

Истакао је да је наложио ангажовање комплетног састава УП.

“Разумијемо узнемиреност грађана, посебно у ситуацијама када имамо случајне жртве, ово је црвена линија, Црна Гора не може себи дозволити ниједну случајну жртву. Дужни смо да се супротставимо сваком облику насиља и криминала, на сваком мјесту, у сваком граду, у свакој улици, у цијелој Црној Гори. Борба против криминала мора бити приоритет. Неће бити лака борба, али држава ће побиједити, а не криминал”, поручио је Радовић.

Он је потврдио да су страдали припадници једне организоване криминалне групе и позвао све доносиоце одлука, Владу и све посланике у Скупштини Црне Горе, да дају максималан допринос борби против криминала.

“Овај дан не смије никад више да се понови”, казао је Радовић.

Поступајућа виша државна тужитељка Данка Ивановић Ђерић саопштила је да се нада да ће се догађај брзо расвијетлити.

“Изузети су бројни трагови који ће бити предмет вјештачења. Наложена је обдукција лица која су изгубила живот у овом догађају. Од полиције очекујем да у сарадњи што прије дођемо до извршилаца овог кривичног дјела”, казала је она.

Помоћник директора Управе полиције за Сектор за борбу против криминала, Лазар Шћепановић, рекао је да су извршиоци двоструког убиства, у одређеном периоду пратили навике оштећених.

“…Да су користили предност у односу на њихова специјална возила – блинде које су користили, на који начин су покушали да се заштите од дјеловања супротстављених криминалних група и да су на једном стаблу на висини од седам метара фиксирали импровизовану експлозивну направу с усмјереним дејством дјеловања и за које постоји основана сумња да је са одређене удаљености активирана даљинским управљачем, усмјереног дејства у правцу четири лица која су улазила у Спортски центар. Међу овим лицима налазила се и случајна пролазница која је задобила повреде”, казао је Шћепановић.

Он је истакао да су у претходном периоду имали информације да се на Цетињу усложњава безбједносна ситуација, те да су у том периоду у пријестоници процесуирали 23 припадника организованих криминалних група и са њима повезаних лица.

Поручио је да се у извиђају прикупљају обавјештења од грађана на Цетињу и грађана приморских општина и територије Регионалног центра Запад и истакао да су у току претреси, те да се надају да ће ово кривично дјело расвијетилити.

Радовић је, одговарајући новинарима, казао да је полиција имала обавјештајне податке да може доћи до обрачуна криминалних група…

“Сет обавјештајних података већ дуже времена говори да је обрачун криминалних група у току, претходно два расвијетљена кривична дјела су такође били сукоб организованих криминалних група, тако да – имали смо обавјештајне податке да може доћи до овога. Нажалост, остварило се”, казао је Радовић.

Полиција је мјесецима страховала да би обрачун криминалних група могао да се догоди и то баш на Цетињу, будући да се велики број припадника криминалних кланова и посљедњих пола године домогао слободе.

Већина њих су изашли из притвора јер им суд није изрекао ни првостепену пресуду три године након одређивања притвора. Највећи број особа, које је полиција завела као припаднике ОКГ, налазе се у пријестоници.

Писта причао о рањавању боксера

Убијени Драган Рогановић (36) у безбједносним круговима означаван је као најближи сарадник цетињског шкаљарца Владана Радомана.

Тај некада професионални боксер, рањен је у децембру 2017. године на Цетињу.

О његовом рањавању двије године послије тога све је испричао заштићени свједок Специјалног државног тужилаштва, Бајрам Писта.

Крајем 2019. године он је пред специјалном тужитељком Наташом Бошковић тврдио да су му чланови кавачког клана у спушком затвору испричали за која убиства, покушаје и подметање експлозива су одговорни, али и да су планирали убиство Цетињанина Ивана Вукотића, Београђанке Биљане Манчић, неуспјешно организовали бјекство Мариа Милошевића из косовског затвора, запалили викендицу Ранка Радуловића, убили човјека у затвору, ранили Драгана Рогановића, да имају подршку породице Рогановић (Душка).

Његов пријатељ који је јуче на лицу мјеста страдао, Петар Калуђеровић (20) и рањени Михајло Борозан (29) хапшени су почетком април забог сумње да су извршили кривична дјела – недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја. Након мјесец проведен иза решетака, суд им је укинуо притвор.

Тасо Јовановић (46) неколко пута био је актер ватрених обрачуна у пријестоници – 2013. године био је мета, годину касније запаљен му је аутомобил, а 2015. године он је испалио хице у суграђанина Неђељка Перовића.

Перовић и Александар Саша Јабучанин били су његова мета и 2018. године, када их је тешко ранио.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “До истребљења: Наставак рата кланова у којем је убијено више од 70 шкаљараца и кавчана

  1. Мртви и рањени у обрачунима по градовима Црне Горе су постали фолклор , малтене, део туристичке понуде , али црногорска „елита“ има своју богомдану светску мисију, мора да размишља о рату у Украјини , несебичну подршку украјинском кловну , оптерећена је опстанком хуманитарне наци- НАТО организације, посетама драгим комшијама у Али Баба шиптарији где су се одрекли Метохије и статуса „егзарха Пећког трона“ , бригом о разноразним резолуцијама Руанде, Бутана, Маршалских острва…и осталих Дојчланда, а у међувремену док крв тече Црном Гором разноразни примерци расточког приплода баве се својим хотелима , колекцијама, аутомобила,сатова…и све тако до последњег Шкаљарца или Кавчана !

    14

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *