До краја недеље стиже помоћ за 314 хотела који запошљавају око 10.000 људи

Фото А. Васиљевић
Хотелијери који су отворили наменске динарске подрачуне у Управи за трезор, а испунили су услове за добијање субвенција од државе, новац ће добити до краја недеље, каже за „Политику” Мирослав Кнежевић, државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација. Исплата ове помоћи одобрена је за 314 хотелских објеката, који запошљавају скоро 10.000 људи, а одлука о овој помоћи донета је у циљу подршке пословању у условима епидемије вируса корона.
Иначе, новац се још од прошле недеље исплаћује у континуитету и према динамици по којој су хотели отварали рачуне.
За помоћ хотелијерима држава је из буџета издвојила 1,24 милијарде динара. Да подсетимо, влада је ову одлуку донела крајем августа, а Министарство трговине је расписало јавни позив за доделу средстава за подршку раду хотелске индустрије Србије.
Хотелијери кажу да је помоћ државе од великог значаја и да ће имати утицај на ликвидност, али је чињеница да после вишемесечних губитака 350 евра по лежају и 150 евра по соби сигурно није довољно да се штета покрије.
Додају да се надају да ће се овај тежак период ипак брзо завршити и да ће успети да се опораве.
Право на ова бесповратна средства, која су, према речима хотелијера стигла у правом тренутку, остварили су категорисани хотели који се налазе у приватном власништву са територија 68 јединица локалне самоуправе.
Основни предуслови за стицање права за коришћење субвенција су да над привредним субјектима није покренут стечајни поступак, финансијско реструктурирање нити процес ликвидације, као и да се не спроводи поступак за унапред припремљени план реорганизације. По добијању ове помоћи хотели не могу да отпусте више од 10 одсто запослених до краја године.
Јасно је да је пандемија задала огроман ударац домаћој хотелској индустрији, која је према првим подацима забележила губитке од више стотина милиона евра у првој половини године. Много запослених је у међувремену остало без посла због пада прихода и недостатка посла.
У Србији има 386 категоризованих хотела, од тога је градских око 200, а само Београд са својих 115 хотела генерише око 60 одсто капацитета хотела Србије. Према подацима Привредне коморе Србије, у августу су градски хотели забележили попуњеност од 10 одсто и то углавном у Београду и Новом Саду. Држава је кроз помоћ хотелима у ствари покушала да олакша ситуацију до краја године. Према подацима Народне банке Србије девизни прилив од туризма је само у првих шест месеци био мањи за 19 одсто, а број долазака странаца је смањен за 65 процената.
После јануара и фебруара који су били рекордни месеци по посећености и броју страних туриста од марта се бележи драстичан пад који је у Србији на неко време затворио један број хотела. Највише су погођени они у градским срединама, док су објекти у унутрашњости Србије прошли боље пре свега због домаћих туриста који су ове године одмарали на домаћим дестинацијама.
Извор: политика.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

