ИН4С

ИН4С портал

До Квон (не)законито у Прихватилишту за странце: Ништа од слободе за краља криптовалута након одлежане казне

1 min read

Фото: Борис Пејовић

Иако је јуче ујутро истекла затворска казна јужнокорејском држављанину До Квону, он није пуштен на слободу – из спушких зидина полицајци су га спровели код инспектора за странце, а потом, након петочасовног саслушања, одвели у Прихватилиште за странце.

У том објекту он ће и боравити до доношења новог рјешења о изручењу, а јучерашње поступање надлежних његов правни заступник, адвокат Горан Родић, оцијенио је незаконитим и најавио жалбу Управном суду.

Одлуку да тзв. краља криптовалута смјесте у Прихватилиште донијели су инспектори за странце, код којих је До Квон јуче ујутро приведен под појачаним мјерама обезбјеђења.

Родић је новинарима казао да је пет сати трајало саслушање До Квона у Управи полиције и поручио да је јужнокорејски држављанин требало да поступак екстрадиције чека и брани се са слободе.

“Од девет до два поподне трајало је једно незаконито поступање у Управи полиције према нашем клијенту, који је по судској одлуци данас требало након одслужења казне затвора, да поступак екстрадиције чека и брани се са слободе, јер је суд одредио мјеру којом му се одузима путна исправа. Међутим, изгледа да је стигло неко наређење као што је стигло и наређење за претходна два дана за поступање Врховног државног тужилаштва и хитно поступање Врховног суда Црне Горе у овом предмету, а подлога је свакако незаконито поступање и по том незаконитом данашњем рјешењу До Квон ће бити смјештен у Прихватилиште”, казао је Родић.

Он је најавио да ће поднијети тужбу Управном суду.

“Али, видјећемо наредних дана како ће се ова рашомонијада одвијати. Неке ствари можемо предвидјети, али нажалост стање у цногорском правосуђу је такво”, казао је Родић.

Хитно поступање

Да ће До Квону бити одузете путне исправе прије два дана најавили су из Вишег суда, уз образложење да то чине како држављанин Јужне Кореје не би напустио Црну Гору.

Он је по рјешењу Вишег суда у Подгорици требало да буде изручен Јужној Кореји која га потражује због вођења кривичног поступка, али је екстрадицију одгодила одлука Врховног суда.

Они су прије два дана донијели рјешење о одлагању изручења До Квона Јужној Кореји, до доношења одлуке по поднијетом захтјеву Врховног државног тужилаштва (ВДТ) за заштиту законитости.

Из Врховног суда објаснили су да је одлучивано о предлогу ВДТ-а од 6. марта и рјешењу Апелационог суда од 20. марта, поднијетом уз захтјев за заштиту законитости.

“… Донијело је рјешење којим је одређено одлагање горе наведених рјешења о изручењу окривљеног Кwон До Хyеонга Републци Јужној Кореји, а по молби Министарства правде Републике Јужне Кореје, од 24. марта 2023. године, до доношења одлуке по поднијетом захтјеву за заштиту законитости”, саопштили су у петак из Врховног суда.

Најавили су да ће након одлуке о томе обавијестити и Министарство правде, које је сада дужно да о томе извијести државу која је тражила изручење.

У захтјеву Врховног државног тужилаштва наводи се да су нижестепени судови утврдили да су испуњене законске претпоставке за изручење До Квона Јужној Кореји, као и да је окривљени дао сагласност да се изручење обави у поједностављеној процедури…

Пише да је цитираним рјешењима “повријеђен закон те да се та повреда огледа у томе да се екстрадиција у скраћеној процедури примјењује само у оним предметима изручења када је поднијета једна молба”…

У захтјеву за заштиту законитости ВДТ-а, на чијем је челу Милорад Марковић, пише и да у осталим ситуацијама, када постоје двије или више молби за изручење, нема простора да се примијени скраћена процедура екстрадиције већ се примјењује редовни поступак изручења.

“Када суд по свакој замолници за изручење одлучује у смислу испуњености законских услова за изручење, након чега министар правде…одлучује о дозволи изручења”, наводи се у захтјеву ВДТ-а.

Вијеће Врховног суда којим је предсједавала суткиња Миленка Сека Жижић, а у чијем саставу су и судије Ана Вуковић, Зоран Шћепановић, Весна Вучковић и Сека Пилетић, као чланова вијећа, донијело је рјешење сходно одредби члана 440 став 4 Законика о кривичном поступку, наводећи да су у овом случају судови преузели надлежност министра правде.

У образложењу се наводи да је суд прекорачио овлашћења која му припадају по Закону о међународној правној помоћи у кривичним стварима и преузео овлашћења која су у надлежности министра правде…

Захтјев за заштиту законитости подигнут је и због тога што Апелациони суд у жалбеном поступку није саслушао државног тужиоца у Врховном државном тужилаштву супротно одредбама Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима и Закона о државном тужилаштву, којим је прописано да једино Врховно државно тужилаштво поступа пред Апелационим судом, чиме је повриједио одредбе кривичног поступка, а што је било од утицаја за доношење законите судске одлуке.

Врховно државно тужилаштво предложило је Врховном суду да утврди да је захтјев за заштиту законитости основан и да донесе пресуду којом ће се преиначити одлука суда.

Апелациони суд одбио је прекјуче жалбу бранилаца До Квона и потврдио рјешење Вишег суда у Подгорици од 6. марта.

Првостепеним рјешењем Вишег суда дозвољено је изручење у скраћеном поступку До Квона, ради кривичног гоњења због више кривичних дјела по молби Јужне Кореје, док је одбијено изручење у скраћеном поступку по молби Сједињених Америчких Држава.

 

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *