ИН4С

ИН4С портал

До маја стиже први српски респиратор: Убрзани пројекти за борбу против епидемије

1 min read
Први респиратор, нове врсте заштитних маски за вишеструку и дугорочну употребу, кабине и тунели за дезинфекцију, мобилни пулт за бесконтактно мјерење температуре, преносиви озонизатори, неколико средстава за дезинфекцију, заштитна одијела и систем брзог обавјештавања у медицинским установама, током априла биће произведени у Србији.

Први респиратор, нове врсте заштитних маски за вишеструку и дугорочну употребу, кабине и тунели за дезинфекцију, мобилни пулт за бесконтактно мјерење температуре, преносиви озонизатори, неколико средстава за дезинфекцију, заштитна одијела и систем брзог обавјештавања у медицинским установама, током априла биће произведени у Србији.

Фонд за иновациону дјелатност одобрио је 53 милиона динара за финансирање 12 иновативних пројеката предузећа, чији је циљ сузбијање ефеката пандемије изазване вирусом корона. По ступању на снагу ванредног стања, објављен је јавни позив малим и средњим предузећима. За само неколико дана пристигло је скоро 300 предлога иновативних пројеката, а експертска комисија дала је приоритет оним решењима која могу брзо да се реализују.

Израда првог српског респиратора увелико напредује. Развија га тим људи из фирме „Смарт рисерч“ и Института „Михајло Пупин“.

– Ово је развојни пројекат који морамо да завршимо за 30 дана – каже, за „Новости“, Марко Панић, из „Смарт рисерча“.

– Наш задатак је тежак, али до краја априла биће завршени протипски уређаји. Респиратори су компликовани уређаји, али мислимо да је то изводљиво.

„Смарт рисерч“ је мала фирма која се бави производњом биохемијских уређаја, па им је помоћ стручњака из Института „Михајло Пупин“ веома важна.

– Они су носилац капацитета овог пројекта – објашњава Панић. – За кратко вријеме ништа ново не можемо да смислимо, па копирамо уређаје који већ постоје, јер задовољавају стандарде. Таква је ситуација, а уређај, прије свега, мора да буде безбиједан.

У Институту „Михајло Пупин“ су оптимисти, вјерују да Србија може да произведе од десет до сто респиратора дневно. Већ су се јавиле фирме које имају капацитета да произведу 60 механичких дјелова респиратора дневно. А, није искључено да ће се ангажовати намјенска индустрија и ауто-индустрија ради масовне производње респиратора.

– Ми смо мала фирма и немамо капацитет за серијску производњу – искрен је Панић. – Важно је да ми наш дио посла успјешно завршимо, а серијску производњу нека реализују други.

Предузеће CCS Solutions најављује да ће до краја априла урадити 30.000 заштитних маски са измјењивим HEPA филтером за вишеструку и дугорочну употребу.

– Правимо кабине за дезинфекцију на јавним мјестима и надамо се да ће прва бити готова за двије недеље – открива Никола Вукићевић, власник фирме 365ADS. – Већ смо завршили дио за мјерење тјелесне температуре. Кабине ће бити пројектоване тако да особама са повишеном температуром није дозвољен пролазак. У кабини ће моћи да се дезинфикују руке, ноге или цијело тијело, а после тога следи дезинфекција простора.

Током мјесеца биће направљени и дезинфекциони тунел и кабина, који су намијењени за фабрике и хазардне средине. Ово решење понудила је фирма „Кортен арт“.

Марко Панић из „Смарт рисерча“

– Дезинфекциони тунели и кабине могу да се користе на свим прометним локацијама – каже Бојан Ловрић, директор и сувласник „Кортен арта“. – Студија је показала да вируси корона опстају на металним, стакленим и пластичним површинама, на одијелу, обући и до неколико дана. У нашим тунелима млазнице са микрокапсулама наносе дезинфицијенс на контаминиране површине и та процедура траје између десет и 15 секунди.

Први дезинфекциони тунел, по ријечима саговорника, биће завршен за седам до десет дана.

– Наши капацитети су од 30 до 50 комада мјесечно – каже Ловрић. – Све компоненте су домаће производње. Уз кратку обуку и други ће моћи да праве дезинфекционе тунеле. Важно је да их буде свуда гдје је велики проток људи – на уласку у фабрике, болнице, тржне центре, школе, факултете…

Средства за дезинфекцију и пултови

Предузеће „Металинг“ понудиће палету производа за дезинфекцију просторија и предмета коришћењем ултраљубичастог зрачења, „Сигма Кула“ велику количину дезинфекционог средства на бази натријум-хипохлорита, док ће „Агроник“ производити „сурфикс“, нови биолошки дезинфицијенс са антивиралним и антибактеријским дејством. „Хола системс“ понудиће покретне пултове за бесконтактно мјерење температуре и дезинфекцију руку, а „Ертеч мед“ вишекратна заштитна одијела.

Прочитајте ЈОШ:

Вучић најавио пакет помоћи од 700 милиона евра!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “До маја стиже први српски респиратор: Убрзани пројекти за борбу против епидемије

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy