ИН4С

ИН4С портал

Добросављевић: Мило батинама неће уплашити грађане Црне Горе

1 min read

Владимир Добросављевић

Владимир Добросављевић, сарадник Андрије Мандића, једног од лидера црногорске опозиције, каже за „Блиц“ да Милове репресивне мере неће уплашити грађане Црне Горе.

Beograd, 08.09.2011.Vladimir Dobrosavljevic, istoricar, direktor CKS (Centar za konzervativne studije), desnicar, kolumnista NINFoto: Zoran Loncarevic

„Протести су разоткрили стварну природу и карактер режима Мила Ђукановића. Суочен са драматичном економском ситуацијом, социјалним тензијама, губитком привилегованог геополитичког положаја, почео је да уочава како му истиче рок употребе код најзначајнијих играча у међународној заједници. То је појачало његову агресију и бес, који је испољио прекомерном употребом силе од стране апарата принуде, према мирним демонстрантима и убацивањем група провокатора који су имали за циљ да изазову инциденте на улицама. Међутим, оно што није успео, то је да појача страх код грађана, и то је највећи успех ових протеста“ каже Владимир Добросављевић.

Он напомиње да је циљ протеста био формирање прелазне владе, али да су грађани Црне Горе успели да допринесу и много више.

„Прелазна влада би имплементирала изборно законодавство и омогућила спровођење слободних избора на којима би се зауставила злоупотреба државних ресурса од стране владајућих партија. Међутим, протести су успели да грађане Црне Горе ослободе страха, да их охрабре, како је упркос свим политичким, идеолошким, етничким и конфесионалним разликама, слобода заједничка потреба свих њих. Грађански активизам и слободне личности су заправо највећи добитници ових протеста“, додаје Добросављевић.

Хоће ли протести успети и да сруше вишедеценијски режим Мила Ђукановића, Добросављевић сматра да је ипак неопходно уплитање више фактора.

„Протести јесу један од делова једначине садашње политичке кризе. Други су, поред неизбежног међународног фактора са својим интересима, који се увек мора укалкулисати на овим нашим просторима, такође и нарушена равнотежа моћи унутар самог система. Несумњиво, да као и код сваке власти која је склона ауторитарним методама владавине, а чији се крај неумитно ближи, постоје одређени центри унутар ње који увелико размишљају о дану после, након окончања дво и по деценијске владавине првог човека подгоричког режима. У тој интеракцији, између незадовољних грађана, интереса спољних фактора, и потреба делова система да обезбеде своје трајање и у будућности, крије се одговор, о дужини опстанка режима“, истиче.

На питање да ли ће црногорски премијер покушати да задржи фотељу расписивањем ванредних парламентарних избора, Добросављевић сматра да је опозиција довољно сазрела да не прихвати такав след.

„Према збивањима у Црној Гори, која очигледно превазилазе само локални карактер, већ су се одредиле многобројне међународне институције, од ОЕБС, руског министарства спољних послова, утицајних политичких личност, па до медијских кућа које су имале своје прилоге о тамошњим дешавањима, попут ББЦ, АБЦ, ФОX, ЦНН, Раша тудеј… Тим пре ми делује несхватљиво, да званични Београд нема реакцију којом би показао своју позицију и ставове, а реч је о земљи која се налази у нашем непосредном окружењу, одакле се безбедносна нестабилност може прелити и на суседне државе, и у којој око трећине становништва чине наши сународници о чијем положају и статусу имамо законску обавезу да бринемо.“

„Једна од евентуалних излазних стратегија за владајући ДПС, могла би да буде расписивање ванредних избора, не би ли тако подстакли похлепу код неких делова опозиције за повећањем скупштинских мандата. Не треба ни напомињати, да то, у оваквим околностима, не би разрешило ниједан узорак дубоке политичке кризе у Црној Гори. Верујем да након искуства са парламентарних избора 2012. и председничких 2013, опозиционе политичке снаге неће насести на трик да још једном учествују у трци на којој се унапред зна победник, захваљујући злоупотребама и манипулацији државних ресурса“, наглашава наш саговорник.

Као сарадник Андрије Мандића, председника Нове српске демократије и једног од лидера Демократског фронта, Добросављевић истиче да је неопходно да све опозиционе црногорске структуре остану доследне у намерана да „не учествују у раду садашњег сазива парламента“.

Protest - PG- policija- suzavac

„Протести су успели у још једној ствари, да омогуће претпоставку за најмањи заједнички интерес сви опозиционих снага, а то су фер и поштени изборни услови. Упркос свим недостацима и супротностима, показан је завидан степен међусобне солидарности и спремности на координацију. У овом тренутку, сматрам да је кључно да све истинске опозиционе групе пруже свој пуни допринос, кроз онај вид активности кој њима највише одговара, како би се дошло до заједничког циља. Одустајањем од овако важних приоритета, неопходних за темељну изградњу Црне Горе као слободног и демократског друштва, и прављењем калкулација зарад себичних интереса, има ли би дугорочне последице, како за грађане, тако и за сваки политички субјект понаособ“, каже Добросављевић.

Задржан на аеродрому уочи протеста

Владимир Добросављевић приведен је на подгоричком аеродрому уочи протеста због, како му је објашњено пасошких провера.

„Приликом доласка у Црну Гору, на сам дан почетка протеста, био сам издвојен и задржан на подгоричком аеродрому око сат времена, под образложењем да ми није нешто уреду са пасошем. Морам да истакнем да су током тог периода, припадници безбедносног сектора били коректни према мени, али и да сам пуштен, тек када су припадници медија почели да позивају функционере у Министарству унутрашњих послова и распитују се о мом задржавању. Након тога, постало је јасно да сам за тамошњу власт нежељени гост, што је била најава за моју каснију медијску стигматизацију. Напомињем да сам присутан на политичкој сцени Црне Горе већ десет година као сарадник Андрије Мандића и прво Српске народне странке, а потом Нове српске демократије, и да за сво то време нисам никада нарушио ни један законски пропис те земље.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Добросављевић: Мило батинама неће уплашити грађане Црне Горе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *