Добросављевић за ИН4С: Сарадњом парламентарне већине Црна Гора креће путем реформи – консолидује институције и деблокира кризу
„Оно што заправо буди неку наду у Црној Гори, то је да се поново успоставила и консолидовала већина из три групације која је добила изборе из августа 2020. године. Дакле, та већина је требала тако и да се постави од самог почетка. Запрвао, требало је од почетка направити јаку политичку Владу која има упоришт у парламенту и бирачком телу, без експериментисања са тзв. експертском и мањинском Владом које су се углавном показале као велики политички промашај с’ једне стране, а са друге стране нису испунили очекивање грађана„, рекао је за портал ИН4С политички аналитичар Владимир Добросављевић.
Он додаје да је консолидација те већине је оно што највише буди наду, а резултат свега тога смо видели на локалним изборима за четрнаест општина из октобра ове, 2022. године, где су бирачи то препознали и на крају крајева наградили те политичке опције, заједно са још једном која је проистекла из победе од 2020. године, говорим о полугрупацији Европа сад!, наравно. Такође, у сарадњи те парламентарне већине, јасан је Добросављевић, види највећу шансу да Црна Гора коначно крене путем реформи и консолидује институције и деблокира политичко институционалну кризу у којој се дешава нешто захваљујући опструкцији бившег режима.
Када је реч о парламентарним изборима, Добросављевић је за ИН4С рекао да они нажалост не би требали да се одрже пре него што се консолидује нека институционална, односно стабилишу институције.
Пре свега, како каже, мисли на формирање и деблокаду Уставног суда, односно избор судија Уставног суда, да би он могао коначно да профункционише, пре него што се коначно разреши питање бирачких спискова и изборног законодавства, јер смо на примеру Шавника имали прилике да видимо докле све то може да одведе ако немамо сређену регулативу, односно регулативу која се бави тим питањима.
„Са друге стране наравно, даљу борбу против организованог криминала и политичке корупције која је на крају крајева и довела Црну Гору у стање у којем је данас. Без свих тих ствари тешко је да Црна Гора дође до првих, заиста слободних демократских избора, јер у 2020. јесте дошло до промене упарламентарним изборима, али далеко од тога да су то били демократски избори. Дакле, читав низ предуслова је потребан и за то је потребна јака политичка Влада, са великом подршком у парламенту и међу бирачима која ће на крају крајева и спровести неопходне реформе и стабилизовати црногорско друштво„, изричит је Добросављевић.
Подсјетимо да је парламентарна већина доставила Милу Ђукановићу потписе посланика Демократског фронта (ДФ), Демократа и покрета УРА за кандидатуру Миодрага Лекића за мандатара за састав нове владе, међутим, актуелни предсједник Црне Горе је раније неколико пута већ одбијао консултације.
„Ђукановић жели интернационализацију политичких процеса у Црној Гори. Жели да се међународни фактор умеша и направи неку врсту округлог стола, у којој би Ђукановић заправо себе релаксирао ванинституционалних притисака које је до сада имао од стране својих некадашњих ментора са Запада и себе наметнуо као једног од учесника за тим столом у преговорима, према којем би преузели и јавне обавезе у односу на договор који би проистекао из таквог једног условно речено округлог стола или постављања медијације спољног фактора. Њему је циљ пре свега да покаже како се прилике у Црној Гори не могу стабилизовати, ако он није учесник. Односно, ако он не добије одређене гаранције које се тичу његове политичке подршке“, закључио је Добросављевић за портал ИН4С.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: