ИН4С

ИН4С портал

Добровољно служење војске и у елитним јединицама

Војска Србије

Младићи и девојке који се пријаве за добровољно служење војног рока постаће део Војске Србије у касарнама у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу, у којима се изводи основна војничка обука. Пролазак кроз капију касарне почетак је војничког живота, који је за старије генерације мушкараца био обавезан, а већ десет година спроводи се искључиво на добровољној основи.

Доживљаји из војске и данас су неизоставна тема поменутих генерација, а суспензија обавезе служења војног рока као да је утицала и на колективу свест. И после десетогодишње праксе, онима чији најближи немају искуство у униформи није баш најјасније као данас изгледа служење добровољног рока.

У току је конкурс за заинтересоване који желе ово искуство. Они могу поднети пријаву за добровољно служење војног рока надлежном центру Министарства одбране при локалној самоуправи, а према месту свог пребивалишта.

– Трудимо се да водимо рачуна о жељама регрута, али то наравно зависи и од могућности и потенцијала самих кандидата, као и од плана регрутовања. Свакако да у ком ће се роду, или служби неко обучавати зависи и од годишњег плана упута на добровољно служење војног рока, као и од тога да ли кандидати испуњавају услове у погледу психофизичких способности, школске спреме, занимања, знања и вештина значајних за Војску Србије. Када је у питању место служења војног рока, оно је у директној вези са одређеном службом – одговарају из Министарства одбране на питања „Политике”.

Оно што је веома занимљиво, а за многе кандидате ће то бити и примамљиво, јесте да се добровољни војни рок може служити и у елитним специјалним јединицама – 63. падобранској и 72. бригади за специјалне операције. Наравно, уколико кандидат испуњава прописане услове за јединице посебне намене и уколико је сагласан за служење војног рока у одређеним специјалностима.

– Пријаву за добровољно служење војног рока може поднети кандидат који је минимално завршио основну школу, а тек у изузетним случајевима толерише се непотпуно основно образовање. Када говоримо о Курсу за резервне официре, неопходно је да кандидат има завршену високу школу одговарајуће струке од значаја за Војску Србије односно завршене основне академске студије или основне струковне студије, односно да је кроз школовање стекао минимум 180 ЕСП бодова – објашњавају надлежни из Министарства одбране.

Војни рок данас почиње касарнама у три града поменута на почетку текста, где се војници упознају с Правилом службе Војске Србије и обучавају се у руковању оружјем и основним тактичким радњама.

– После тога, војницима предстоји индивидуална специјалистичка обука у гарнизонима Пожаревац, Крушевац, Краљево, Горњи Милановац, Батајница, Ниш или Панчево, која подразумева напредну индивидуалну обуку током које се стичу неопходна стручна специјалистичка знања и вештине за конкретну војноевиденциону специјалност. После завршене тромесечне индивидуалне обуке, војници се упућују у команде, јединице и установе Војске Србије, на целој територији Србије, због колективне обуке и активног укључивања у живот и рад јединица војске до завршетка војног рока – објашњавају у Министарству одбране.

Међу војницима на добровољном служењу у минулој години било је 17 одсто девојака, док је међу слушаоцима Курса за резервне официре било 29 одсто жена.

Војник који добровољно служи војни рок има право на 10 дана редовног одсуства, које начелно користи у другој половини служења војног рока. Викенд одсуства користе се у зависности од обавеза у јединици, при чему се прво викенд одсуство одобрава тек после полагања војничке заклетве.

Војничка плата је, нема сумње, већа него она коју памте они који су служили обавезни војни рок. Она се повећава како одмиче шестомесечни војни рок, зависи и од стеченог војничког чина, и креће се од 13.000 до 36.000 динара.

Током војног рока стичу се знања, вештине и способности које могу бити корисне и у каснијем животу у цивилству, као што су руковање оружјем или управљање инжињеријским машинама.

– Поједина цивилна предузећа приликом конкурса и избора лица за рад, уважавају знања, способности и вештине стечене у јединицама Војске Србије – истичу у Министарству одбране.

Да ли је Војска Србије задовољна интересовањем младих за добровољно служење војног рока? – Интересовање младих је задовољавајуће, али се Министарство одбране и Војска Србије увек труде да се тај број повећа – наводе у Министарству одбране.

Извор: политика.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy