Додик: Доња Градина – доказ да затирање једног народа није могуће
1 min read
Милорад Додик
Доња Градина је симбол страдања, које сведочи о систематском убијању и томе да постоје монструми који су хтели да затру један народ, али да је данашње окупљање доказ да то није могуће, рекао је Милорад Додик предсeдник Републике Српске
„Људи су овде систематски убијани, зато што је то била званична идеологија Независне Државе Хрватске. Људи су убијани у страшним мукама. Једно дете од две године ставили су у џак заједно с мачком, свезали и живе бацили у Саву. Такмичили су се у измишљању метода затирања народа“, поручио је Додик, пренио је Спутњик.
Он је нагласио да је ово место које говори само од себе, где није потребан ниједан звучник да би се чуло шта се овде десило.
Исказао је подршку израелском народу.
„Морамо бити заједно са нашим пријатељима страдалницима Јеврејима у одбрани њихове слободе и државе. Готово идентично окружење и циљеви. Ништа друго не видимо у ономе што је радио Хамас него оно што су нама радили на Озрену, секли нам главе, а онда приказивали у западним медијима да су то главе које су Срби одсекли. На лажном наративу су правили планове како би оштетили нас“, рекао је Додик.
Он је истакао да данас мора бити послата подршка Израелу и јеврејском народу за истрајавање у њиховој борби за државу и нацију.
Дан сећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској и 80. година од пробоја логораша из концентрационог логора Јасеновац обеежен је у Доњој Градини.
Обележавање је почело полагањем венаца на гробном пољу „Тополе“, након чега је служен парастос и помен жртвама. У току су обраћања званичника.
Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је у августу 1941. године.
Последњи преживели заточеници у Јасеновцу почели су пробој 22. априла 1945. године.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог светског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 127.000 антифашиста.
У Јасеновцу је страдало и 20.000 деце.
Дан сећања заједнички обележавају владе Србије и Републике Српске.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

