Додик: Лондон крив за протесте у Београду и Бањалуци

Милорад Додик
Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик каже да свако иоле политички и безбједносно писмен може лако да закључи да су протести у Бањалуци и у Београду координирани и да иза њих стоји страни фактор, пре свих Велика Британија, и да је њихов циљ „рушење власти у Републици Српској и Србији“.
Главни мотив изазивања нестабилности је, како објашњава за „Курир“, намера Запада да спречи руски утицај на овим просторима.
„Британија је одобрила шест милиона фунти за спречавање руског утицаја овде. То значи да је тај новац упумпан у разне НВО, медије… да произведу нестабилност и руше власт у Београду и РС. Зашто неко мисли да је мера њихове политике према Русији обавезујућа и за нас овде?! То не може да буде“, рекао је Додик.
Коментаришући окупљања присталица групе „Правда за Давида“ у Бањалуци, Додик каже да је тај покрет у праву у дијелу који се тиче инсистирања на томе да се утврди истина о страдању Давида Драгичевића.
„На то може једино да одговори тужилаштво, и после тога суд. Све изван тога, а тиче се политичких ставова и оцјена, насртаја на институције и појединце је неприхватљиво. И добиће свој политички одговор“, рекао је Додик.
Тај политички одговор је, објашњава, нови закон и укидање тужилаштва које је, како каже, под управом међународног фактора и формирање неког новог.
„Очигледно постоји спрега. У тужилаштву одуговлаче и неће да раде свој посао како би се направила атмосфера наводне одговорности извршне власти за тај случај“, каже Додик и објашњава да извршна власт у РС не именује тужиоце ни судије, већ да то ради Сарајево.
Говорећи о протестима у Београду, Додик каже да је актуелна власт предвођена Александром Вучићем затекла безнадежну ситуацију, земљу пред банкротом, а да сад они који су је довели у ту позицију одједном окупљају народ и нуде се као алтернатива.
„Увек у Београду, као и у Бањалуци, можете наћи неколико хиљада људи који су незадовољни. А ти би били незадовољни где год живјели. Србија има демократске изборе, па ти незадовољни нека се за њих припреме“, рекао је он.
Упитан да ли сугерише да су протести у Бањалуци и Београду у некој вези, Додик одговара: „Очигледно“.
„Овде изузимам породицу Драгичевић. Разумем повријеђеност Давора Драгичевића и док трага за истином, има моју подршку. Кад уђе у политику, а није непознато да су се око њега политичари окупили, онда имамо проблем. Наравно да страни фактор има утицај“, каже он.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

