ИН4С

ИН4С портал

Додик: Није случајно што Марфи одлази уочи Сретења, бивша америчка власт хтела да види крај Српске

© TANJUG/ FOTO SRNA / BORISLAV ZDRINJA

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да можда није случајно што амерички амбасадор у БиХ Мајкл Марфи одлази када српски народ обележава Сретење и нагласио да овај празник симболично показује да бивша америчка администрација није успела у намерама да види крај Српске.

„Срећан сам што обележавање ове године почињемо у Бањалуци, што долази председник Србије Александар Вучић и готово цела Влада Србије и бићемо у прилици да разговарамо о међусобним односима и сарадњи. Прошла година нам је била тешка, наметнута као таква од бивше америчке администрације, поготово амбасадора. Хтели су да виде крај Српске. Ово Сретење симболично показује да нису успели. Марфи одлази сутра у шест ујутру“, рекао је Додик.

Додик је истакао да је ово прва година када Срби обележавају Сретење као Дан државности и у Републици Српској.

„То је веома важно јер је реч о једном народу, једној историји и идентитету. Зато је важно да имамо и један празник да бисмо једног дана били и једна држава. Све ове манифестације су у циљу да очувамо наш идентитет и јединство“, навео је Додик.

Он је рекао да се мало зна да је, на дан када се обележава почетак Првог српског устанка, у Машићима код Градишке подигнута Машићка буна у којој су се овдашњи Срби побунили против истог непријатеља отомана, али је нажалост угушена у крви.

„Сви учесници, укључујући вођу који је био локални свештеник и учитељ, набијени су на колац на Кастелу. У исто време када Карађорђе диже устанак и наши људи овде дижу буну. Тада није било средстава комуникације које познајемо сада, али је опсег патње био исти. У време Отоманске империје на простору који данас насељавају Срби и који је најчешће Република Српска, дигнуто је око 140 различитих устанака. Срби су јединствен народ, имају право на јединствен идентитет, земљу, државу и имају природно право да теже томе“, навео је Додик.

Он је рекао да су флоскуле и комунистичке подвале када му кажу да жели „велику Србију“, те подсетио да је направљено шест република када је организована Југославија, а само у Србији су направили две покрајине.

„У то време је било природније да Хрватска има аутономну покрајину Истру, Далмацију или Славонију, али то се није десило. Само је Србима наметнута прича. И тад су нас почели квалификовати причом о босанским Србима иако то никада нисмо били. Нема Србина који се идентификује као босански Србин. И Немачка се ујединила из чињенице да је била подељена након фашизма. Срби никада нису починили злочин. Покушавају то да нам наметну, али то није тачно“, рекао је Додик.

Говорећи о протестима у Србији, Додик је рекао да Србија коју је Вучић подигао, ојачао, инфраструктурно развио и међународно политички добро позиционирао сад има огромну штету због овога што се дешава.

„Очигледно да српско друштво још није спремно да прихвати да се због трагичних ствари као што је ова у Новом Саду иде на суд и да је суд меродаван да утврди кривце, а не да то раде улице. Све скупа то је направило доста проблема Србији. Нама. Нас занима искључиво снажна Србија. Око нас Бошњаци теже и воле да виде слабу Србију. Ако је слаба Србија, слаби и наш положај. У једној значајној димензији ово је зауставило Србију“, рекао је Додик за портал „Провјерено“.

Он је подсетио да се недавно говорило о успеху економије Србије, али да то више нико не спомиње јер је тешко када се изгуби фокус у политици и наметне неки други.

„Знам са колико је ауторитета Вучић одлазио на међународне скупове на којима сам и ја био, долазио је са успехом иза себе. Сада мора да оде и да објашњава шта се дешава, а то никада није лако. Србија која је застала изгубиће инвеститоре, послове, инвестиције, у наредним годинама ће изгубити преко 100 милијарди евра директних инвестиција. Изгубиће значајну међународну позицију и поново ће наши непријатељи кренути да се баве Србијом да би је распарчали“, навео је Додик.

Он сматра да то сада покушавају са Војводином.

„У Војводини данас живи највећи број људи који су одавде одселили на простор Србије. И не можемо ми бити незаинтересовани за то. Они нису за аутономну покрајину, они су за то да постоји интегрисана Србија. У том погледу треба чути и њих, а не оне који покушавају да подигну на ниво причу о аутономној покрајини. Вероватно решење јесте да се уставно дефинише да је то саставни део Србије и да комунистичка заоставштина нестане“, рекао је Додик.

Истакао је да је проблем Србије што су блокиране институције, што нема везе са демократијом и правом да изразиш свој став.

„Србија никада не сме изгубити прилику да бира на легалним изборима своје представнике јер је то једино прихватљиво у демократском свету и ЕУ којој тежимо. Никаква револуционарна, улична или обојена револуција не долази и обзир“, закључио је Додик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy