IN4S

IN4S portal

Dodik: Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. jedan od svetlijih datuma

1 min read

foto: Strahinja Aćimović

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je povodom godišnjice od ulaska srpske vojske u Banjaluku da je 21. novembar 1918. jedan od svetlijih datuma u istoriji tog grada i srpskog naroda, te da je taj događaj značio slobodu za sve narode na ovom području, prenosi Politika.

Dodik je naglasio da srpski narod mora i treba da neguje tradiciju obeležavanja velikih istorijskih događaja.

„U Banjaluci se danas klanjamo senima oslobodilaca iz Prvog svetskog rata. To je naša sveta dužnost prema precima koji su oslobodili ovaj grad i to mora da se zna, da stalno podsećamo na ovu istorijsku činjenicu. Nakon dugo vremena, Srbi su se vratili svom nacionalnom i državnom pitanju, danas smo integrisani, te Republika Srpska i Republika Srbija zajedno obeležavaju značajne događaje iz naše istorije“, rekao je Dodik za Srnu.

Jedan od tih značajnih događaja za srpski narod, rekao je Dodik, svakako je i 21. novembar 1918. godine datum kada je oslobođena Banjaluka u Prvom svetskom ratu.

„Posle pet vekova okupacije i ropstva srpski narod je konačno dočekao slobodu. Sloboda je došla u Banjaluku i 22. aprila 1945. godine, nakon četiri godine fašističke okupacije, a zatim se ponovo morala braniti i odbraniti u periodu 1991-1995. godine u Odbrambeno-otadžbinskom ratu“, naveo je Dodik, ukazavši na veliku žrtvu koju su Srbi kao slobodarski narod podneli u proteklim ratovima.

On je naglasio da bi mlade generacije kroz istoriju trebalo da nauče i da nikada ne zaborave borbu srpskog naroda za slobodu, čija je cena samo u Prvom svetskom ratu bila 1,3 miliona poginulih Srba.

U Banjaluci će danas, u organizaciji odbora vlada Republike Srpske i Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova, biti obeležene 104 godine od ulaska srpske vojske u ovaj grad, prenosi Tanjug.

Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine predstavlja veliki istorijski događaj koji je označio slobodu za srpski narod sa ovih prostora nakon viševekovnog ropstva pod Turcima, te od 1878. godine pod Austrougarskom.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *