Додик: Запад намеће решења, док Русија поштује Устав БиХ
1 min readСрпски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је вечерас да западне силе теже да намећу своја решења, док Русија жели да се поштује Устав и договор три конститутивна народа и два ентитета у БиХ.
Додик је након што је током недеље у Москви разговарао са руским председником Владимиром Путином, истакао да „за Путина никаква врста интервенционизма са запада није прихватљива“.
„Кад сам му објашњавао за војску, индиректне порезе, за СИПА, он ме питао како то Устав каже. Кад сам му то објаснио да је то уставно право наше, он је рекао да је то наше право„, објаснио је Додик у интервјуу за РТРС.
Додик тврди да Запад за одређене кредите тражи и политичке уступке, што, како каже, није случај са Кином.
Додаје да је и Русија спремна да без условљавања инвестира у Републици Српској и подсећа да је током посете тој земљи са Гаспромом договорена изградња аутономног система снабдевања гасом Републике Српске и две гасне електране за производњу струје.
„И то је нешто што је важно за нас и та укупна инвестиција по првим показатељима могла би да износи више од милијарду евра. То треба да се испланира. Ми смо предвидели рокове и потпуно сам уверен да ће идуће године бити почетак и реализација тог пројекта“, рекао је Додик.
Нагласио је да је то резултат директне комуникације с председником Русије и најважнијим представницима те земље.
Сматра да западне земље имају другачију праксу слања изасланика и уцена у циљу економије.
„Да је Република Српска пристајала на то, између осталог, сада би имала приватизовану електропривреду и скупљу електричну енергију“, поручио је Додик.
Ако се странци буду мешали, РС не излази на изборе
Додик је упозорио је да Република Српска неће изаћи на изборе ако се странци буду мешали у изборни процес и да постоје механизми да се такви избори онемогуће.
„Не знамо како ће опозиција у Српској поступити, али ми знамо да ако дође до уплитања страног фактора у рад ЦИК-а нећемо учествовати у изборном процесу“, навео је Додик у интервјуу за РТРС.
Истакао је да Српска тражи потпуно неутралну ситуацију и објаснио механизме које тај ентитет може да искористи.
„Довољно је да не дамо наше јавне установе на располагање и наше локалне заједнице могу да не формирају општинске изборне комисије. Дакле, ми тражимо да се реши питање избора члана Председништва и тражимо нова решења. Не може бити решење гласања у врећама, то више не може“, поручио је Додик.
Он се поводом преговора око Изборног закона истакао да је РС завршила своју дефиницију могућег решења, а „оно што је важно, јесте да мора да остане национални префикс“.
Нагласио је да Хрвати предлажу добро решење.
„У Републици Српској то решење би било да Српска бира Србина и осталог кандидата за члана Председништва, тако да и остали могу да се кандидују. То би писало и за Бошњаке и остале, тако и за Хрвате“, објаснио је Додик.
Истакао је да Српска остаје при свом предлогу, али да Хрвати и Бошњаци не могу да се договоре.
„Сав неуспех преговора је у Федерацији БиХ“, закључио је Додик.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Skroz ispravan stav.
Ako sopstveni građani ne poštuju svoj Ustav, kako očekuju da će stranci da ga poštuju.
Prvo sami građani treba da poštuju Ustav, a zatim da nekako (parlamentarnim odborom ili sl.) kontrolišu strance da li oni poštuju Ustav.
Svaki zlonamjerni stranac u bilo kom svojstvu (ustavni sudija, visoki predstavnik, specijalni izaslanici, ambasadori koji vrše politički pritisak …) ne mogu protiv slova i duha Ustava.
Mogu da muljaju, da blefiraju, prijete, … ali to nije ništa, jer je Ustav iznad svega toga.
Ustav BiH „isključivo“ po Dejtonskom dogovoru (jer je to krajnji kompromis) brani Ustav Republike Srpske, pa i prava Srba, Hrvata i bošnjaka u BiH.
Nije čudo što su stranci ubacili strance u Ustavni sud i još izmislili razna tijela za implementaciju ovog i onog, jer je svrha svega toga zaobilaženje slova i duha Ustava.
U vezi ekonomije, sjajne vijestiti su investicije u gasovod i elektrane.
Iako je to veliki dobitak za ekonomiju i ljude u Republici Srpskoj, ko može da ospori da je to dobitak i za cijelu BiH; pa i region.