Додјела Нобелове награде за медицину
1 min readГлавни фаворити Нобела за мир 2013. је 16-годишња Малала Јусафзаи, коју су прошле године талибани ранили у главу, јер је заступала право жена и дјевојака на образовање. Млада Пакистанка је у јулу одржала говор пред Уједињеним нацијама, истичући да се неће повиновати терористима који желе да је ућуткају.
„За мене је Малала Јусафзаи на првом мјесту“, казао је за Ројтерс Кристијан Берг Харпвикен, директор Института за истраживање мира ПРИО у Ослу.
„Награду је прошле године освојила Европска унија. Награду ЕУ је мало ко схватио и многи су је довели у питање“, навео је он, додајући да би главни Малалин хендикеп могле бити њене године.
Наиме, Тавакол Карман, активисткиња за људска права из Јемена, која је досад најмлађа добитница Нобела, имала је 32 године када је освојила награду. Многи су тада замјерали што је престижно признање додијељено тако младој жени.
Малала данас живи у Лондону. И даље је изложена пријетњама талибана.
Познати британски ланац кладионица „Ладборкс“ највише шанси за Нобела за књижевност даје јапанском писцу Харукију Муракамију, чија су специјалност људско отуђење и љубавни јади.
Објављивањем имена лауреата за медицину данас почиње додјела Нобелових награда, а овогодишњи главни фаворити су пакистанска тинејџерка, активисткиња и јапански писац надреалзима.
Његова прва књига, „Слушај пјесму вјетра“, објављена је још 1979, али га је тек роман „Норвешка шума“ из 1987, о субини младих људи који се не сналазе најбоље у животу, учинила суперзвијездом у домовини и обезбиједила му широку популарност у читавом свијету.
Од тада, његове књиге, као што су „Спутник љубав“, „Кафка на обали“ и „1Q84“, која је продата у милион копија у првом мјесецу од објављивања 2009, постали су бестселери.
Осим за мир и књижевност, Нобелове награде ће, такође, бити додијељене за медицину, физику, хемију и економију.
Први лауреат овогодишњих Нобела биће познат колико данас када у Стокхолму буде објављено име добитника признања за медицину. Дан касније, у уторак, сазнаћемо добитника награде за физику, у сриједу за хемију, а 14. октобра за економију.
Име добитника Нобелове награде за мир биће саопштено у петак, 11. октобра, у Ослу, док ће Шведска академија, у складу са традицијом, датум објављивања добитника Нобелове награде за књижевност одредити нешто касније.
Расправе о наградама воде се у настрожој тајности, а детаљи тих дискусија објављују се у јавности тек након 50 година.
Изузетно је ријетко да „процури“ име било ког добитника, премда је 2010. шведски лист Свенска дагбладет добио дојаву да је пионир вантелесне оплодње Роберт Едварда освојио Нобела за медицину.
Нобелову награду је од 1901. до 2012. добило 838 особа, од којих 44 жена, и 24 организације.
Добитници награде, која носи име по Алфреду Нобелу, шведском индустријалцу и изумитељу динамита, добијају медаљу и чек на осам милиона шведских круна (1,20 милиона долара).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: