„Дојче веле“ и изазови ЕУ за 2025: Помоћ Украјини, одбрана од Русије и нарцисоидни Трамп
1 min readЗа „мирољубиву Европску унију“ која континуирано снабдева Украјину оружјем и њену нову администрацију у Бриселу, највећи изазови и задаци у предстојећој години, према избору „Дојче веле“, биће „рањива Украјина, ратнохушкачка Русија и нарцисоидни Доналд Трамп“, a тек онда на листу приоритета доспевају „успорена економија, висок ниво дуга и ограничена способност деловања у Немачкој и Француској“.
Како наводи немачки медиј, „финансијска и војна помоћ Украјини“ на врху је листе хитних задатака, која ће дебело „окрњити“ касу држава чланица, док политичка криза у тандему „Француска-Немчка“, на агенди је приоритета испод Кијева.
„Европска унија ће сваког месеца следеће године пребацивати по милијарду и по евра из свог буџета у државну касу у Кијеву. Осим тога, ту је и зајам од 50 милијарди евра групе Г7 Украјини, који ће бити сервисиран профитом од замрзнуте руске имовине. А ту су и велике количине муниције и наоружања што ће морати да финансирају државе ЕУ како би помогле Украјини, кандидату за чланство у Унији“, наводи „Дојче веле“.
ЕУ такође, није спремна за Трампа, па како тврди овај медиј, рачун за помоћ Украјини би могао да се додатно увећа „ако се обистине његове претње да ће да смањи или потпуно обустави великодушну помоћ“.
Осим помоћи Украјини, ЕУ ће се, фокусирати и како тврде, на „сопствену одбрану од Русије“, а како се наводи, Немачкој буџету за одбрану средњерочно, недостаје 230 милијарди евра, Италији 120 милијарди, а Шпанији 80 милијарди.
Али ту европским трошковима није крај. На наплату долазе и дугови.
„У 2025. години не само да се морају финансирати нова издвајања за војску, већ и улагања у климатски повољно реструктурирање привреде, за подршку привреди и за обнову у Гази, Либану и Сирији. У драматичном извештају о конкурентности привреде ЕУ, бивши председник Европске централне банке Марио Драги наводи да су инвестиционе потребе 800 милијарди евра. Тај Италијан препоручује заједничко задуживање за почетна финансирања (субвенције) како би се привукли приватни инвеститори. Француска и Италија већ се суочавају с процедурама које је Европска унија покренула због њиховог прекомерног дефицита. Ускоро би могла да им се придружи и Шпанија“, наводи се у тексту.
Иако је Немачка и даље испод границе дуга који прописује ЕУ, та земља, констатују, због ванредних избора, није у потпуности способна да делује када је реч о фискалној политици. Нови министар финансија неће представити савезни буџет за 2025. све до јула или септембра.
На листи изазова ЕУ на четвртом месту налази се „како спречити трговински рат“.
„С Кином се спрема трговински рат око електричних аутомобила. Може да дође и до драматичног сукоба са САД око казнених тарифа које Доналд Трамп жели да уведе Европи, Кини, Мексику и Канади. Комесар ЕУ за економска питања жели да јасно стави до знања саветницима новог председника САД да сами себи штете тим тарифама“, наводи „Дојче веле“.
И напослетку, примећује се да ЕУ више није гарант компромиса као „што је била“:
„Политика је постала више националистичка. Многи људи, укључујући и земље Западног Балкана које желе да се придруже, изгубили су наду да ће ЕУ у једном тренутку заиста испунити своја обећања.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A KAKO EU U SITUACIJU DOSLA DA PROBLEM JOJ MOSKVA VASIGTON ANABELA I PEKING ORBAN I FICO DA AFD IMA TOLIKO A I LE PEN …PERCEPCIJA KADA NE POSTOJI OPASNOST VELIKA I KAD PESKE PRIBLIZITE SE BANDERI DA NOS NE POLOMITE …O UGLEDU UTICAJU EKONOMIJI …NI REC NE TROSIM…ZASTO KO GRESKE PRAVIO U DIPLOMATIJI IL PRIVREDI IL BEZBEDNOSTI I DAL CE EU PRIZNAT GRESKE USKLADIT SE S PEKINGOM VASINGTONOM MOSKVOM I DA ISPRAVLJA GRESKE POCETI IL CE NASTAVIT PUTEM USPEHA I PROCENA KOJE DO SADA IMALA …