Дојче веле: Заштита података која не штити податке
1 min readНова регулатива Европске уније о заштити личних података требало би да побољша правну ситуацију у Европи, али стручњаци сумњају у њен успех.
Европски активисти за заштиту личних података у мају су славили. На снагу је ступила нова регулатива којом су европски грађани добили већа права. На пример, могућност да поднесу тужбу против компанија уколико сумњају да је било злоупотребе њихових личних података. Раније је онај који би уочио такав преступ рецимо Фејсбука, морао да ступи у везу с ирским активистима за заштиту података, јер се европска централа Фејсбука налази у тој земљи. Новом уредбом, у таквим случајевима, корисници ће моћи да се обрате служби у својој земљи. Обе службе онда делују заједно. Уколико су различитог мишљења, коначну одлуку доноси заједнички европски Одбор за заштиту личних података.
Још једна новина: приликом преласка с једне друштвене мреже на другу, кориснику ће морати да се омогући „пренос“ његових података, попут и-мејлова или слика. И интернет-компаније неће имати право податке које су добиле за једну одређену сврху да користе у друге или да их даље прослеђују, без да су претходно за дозволу питале корисника. Такође би требало да постоји „право на заборав“, што значи брисање личних података са мреже, уколико корисник то затражи.
Према оцени Комисије, од законске измене би требало да профитирају и компаније. Сама чињеница да ће постојати само један контролни орган, бранши би могао да донесе уштеду већу од две милијарде евра годишње, процењује ЕУ.
Компаније које се баве интернет-трговином тако виде олакшице у европском онлајн-пословању. Оно је до сада било далеко испод очекивања, јер муштерије нису имале поверења у безбедност таквог начина куповине.
Многе компаније чекају
Али све то само стоји на папиру. Иако су законске измене ступиле на снагу у мају, земље-чланице ЕУ имају пуне две године времена да своје националне законе прилагоде европском. У Немачкој се то односи на око 300 законских одредби.
Многе компаније још нису спремне за те новине. За скоро сваку другу компанију у Немачкој, Закон о заштити личних података још увек није нека тема, показало је истраживање информатичког удружења Битком. Једна трећина компанија са преко двадесет радника додуше зна шта треба чинити, али још увек не жели да се бави потребним реформама. Дванаест одсто компанија још увек ништа о томе нису чули.
Сузан Демел, експерткиња за заштиту личних података и безбедност у информатичком удружењу Битком, затражила је од компанија да не одуговлаче превише с прилагођавањем новим законским изменама и упозорила: „По завршетку прелазног рока у мају 2018, предвиђене су велике казне за компаније које се не придржавају нових правила.“ Оне заиста нису мале. Максимална новчана казна може бити четири одсто од њиховог укупног промета.
Игнорисање важних играча
Али проблеми долазе и са сасвим друге стране. Према истраживању универзитета у Каселу, новом регулативом нису обухваћене важне области интернета. Александар Роснагел, професор за економско право каже: „Сви модерни изазови за заштиту личних података, као што су друштвене мреже, Биг дата, интернет претраживачи, Cloud Computing, Ubiquitous Computing и други игноришу се у регулативи.“
То доводи до правне несигурности: „С обзиром на то да су разлике у односу на немачки закон нејасне, правна ситуација ће у Немачкој постати непрегледнија, можда чак и гора.“
Јединствен, модеран и ефикасан европски закон за заштиту личних података и једнаки услови конкурисања за компаније које нуде интернет услуге – то настоји да се постигне новом регулативом ЕУ за заштиту података. Роснагел долази до поражавајуће оцене да ти циљеви неће бити реализовани, зато што је регулатива исувише апстрактна и дозвољава превише изузетака.
Након дуготрајног процеса, на европском нивоу не би требало очекивати даље измене. С обзиром да ЕУ-регулатива не укида немачко право, Роснагел закључује: „У многим случајевима биће нејасно или спорно, која одредба се примењује у поједином случају. Немачки законодавци ту морају да утврде нова, прилагођена правила.“
Ипак, немачка влада до маја 2018. године има времена да се припреми на нову ситуацију.
(Извор: Дојче веле Србија)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: