ИН4С

ИН4С портал

Док људи проучавају слонове и слонови проучавају људе

slon i čovjek

Нова студија о слоновима је показала да они разликују људске језике као и да могу да препознају мушки, женски и дјечији глас.

Стручњаци који су радили на овом пројекту тврде да ову напредну способност мишљења друге животиње нису показале.

,,Док људи проучавају слонове, ове паметне животиње такође проучавају људе и то складиште у сјећању“, рекла је ауторка студије Карен Мекомб.

,,Заправо су развили велико знање о људима, са којима дијеле свој хабитат“, казала је Мекомбова, професорка животињског понашања на Универзитету Сасекс додајући: ,,Памћење је кључ. Некако су морали да изграде то знање“.

,,У стању су да уоче фине разлике у људским језицима. Успјели су да прикупе прилично детаљно знање, а једини начин да то ураде јесте да имају изузетно велики мозак“, рекао је коаутор студије Грејем Шенон са Универзитета Колорадо.

Истраживачи су им пуштали снимљене мушке гласове из племена чији су их припадници убијали, на шта су Слонови реаговали повлачењем и појачаним опрезом.

Потом су им пуштали гласове мушкараца из племена са којим се ти слонови такође сусрећу, али их ти људи никада нису угрозили, на шта су слонови реаговали прилично мирно.

Наиме, пошто су им истраживачи пуштали исту фразу на два различита језика, на основу тога је закључено да разликују језике којима људи говоре.

Напослијетку, пустили су им гласове припадница племена чији чланови су их убијали, али будући да им пријетњу никада нису представљале жене, слонови се нису узрујали. Иста ствар се поновила са гласовима дјечака.

На крају су научници извели и експеримент у којем су измијенили мушке гласове, тако да личе на женске и обратно. Такв трик можда може преваити људе, али не и слонове који су и даље бјежали од измијењених мушких гласова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net