Документ ЕП: Забринути због кланова, шверца преко Бара, одлагања суђења…
1 min readЕвропски парламент (ЕП) са великом забринутошћу примјећује озбиљне унутрашње и међународне криминалне акције црногорских организованих криминалних група познатих као „кланови“ и позива на потпуну истрагу о њиховој наводној повезаности са политичким естаблишментом у земљи. То се наводи у нацрту извјештаја о Црној Гори који је изгласао Спољнополитички одбор Европског парламента.
Посланици Спољнополитичког одбора Европског парламента усвојили су 20. септембра извјештај о Црној Гори чији је аутор Тонино Пицула. За извјештај је гласао 51 посланик одбора док су три била против а три уздржана. О документу ће се вјероватно овог мјесеца гласати на пленарном засједању, када ће бити усвојен у форми резолуције Европског парламента.
Документ који је усвојио одбор објављен је на сајту Европског парламента.
Осим забринутости због дјеловања црногорских организованих криминалних структура, у извјештају се напомиње и да је потребно радити на даљем усклађивању са ЕУ правилима о конфискацији имовине.
„Примјећује напоре који се улажу у борбу против организованог криминала кроз законодавне измјене и хапшење кључних личности. Прима на знање озбиљне оптужбе против водећих личности у правосудном систему, примјећује све већи број правоснажних пресуда, али је и даље забринут због дугих суђења и честих одлагања. Позива црногорске власти да ојачају кривичне истраге, повећају број стручњака у овој области, обезбиједе већу сарадњу и праћење у систему кривичног правосуђа и благовремено доносе пресуде“, пише у документу.
То све треба радити, наводи се, уз потпуно поштовање права на правично, независно и непристрасно суђење и чување права оптуженог.
ЕУ парламент позива на даље усклађивање с правном тековином ЕУ о конфискацији имовине.
„Поздравља позитивне напоре учињене у области превенције незаконите трговине, односно кријумчарења цигарета. Уочава нове мјере које је влада објавила у јулу 2022. године ради забране складиштења дувана у Бар и понавља важност даљих мјера за сузбијање шверца цигарета у земљи, посебно у слободној зони Луке Бар“, наведено је у документу.
Посланици ЕУ парламента позивају Црну Гору да развија свеобухватну стратегију за борбу против трговине људима и заштиту жртава и да осигура блиску сарадњу са регионалним и међународним партнерима. Поздрављају текућу сарадњу Црне Горе са агенцијама ЕУ као што су Еуропол и Еуроџаст и напомиње важност ове сарадње у пружању помоћи Црној Гори у борби против прекограничног криминала.
Притом се поздравља усвајање нове стратегије за реформу јавне управе 2022-2026. али жале због недостатка напретка у њеној примјени.
Посланици су посебно нагласили забринутост по питању политизације јавне службе и исказали су да и даље забринути због случајева злоупотребе службеног положаја.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: