ИН4С

ИН4С портал

Долар ојачао у односу на европску валуту

1 min read

Фото: Пиксабај

Курс долара према јапанској валути порастао 0,9 одсто, на 129,70 јена.

Америчка је валута ојачала и у односу на европску, па је цена евра потонула 2,2 одсто, на 1,0550 долара. У једном је тренутку потонула на 1,0470 долара, најнижи ниво у последњих 5 година, пише Си Биз.

Током априла долар је ојачао 4,8 одсто, што је његов највећи месечни добитак од почетка 2015. године.

То је последица сигнала из америчке централне банке да ће агресивно заоштрити монетарну политику како би сузбила инфлацију, која се креће на највишим нивоима у последњих 40 година.

Фед је на седници у марту повећао каматне стопе по први пут од 2018. године, за 0,25 постотних бодова, а већ у мају вероватно ће их повећати за 0,50 постотних бодова и најавити план за смањење големе биланце.

Део аналитичара очекује да ће Фед за 0,50 постотних бодова повећати каматне стопе и на седницама у јуну и јулу.

Евро према долару пао за 4 одсто

С друге стране, јапанска централна банка још ће неко време водити попустљиву монетарну политику како би подржала опоравак привреде упркос јачању инфлацијских притисака.

Због тога је курс долара према јену прошле недеље у једном тренутку скочио на 131,24 јена, нови највиши ниво у 20 година.

Цена евра према долару склизнула је, пак, на најнижи ниво у пет година. Европска је валута под притиском од почетка руске инвазије на Украјину јер су улагачи забринути због енергетске сигурности Европе, високе инфлације и успоравања привредног раста.

Курс евра према долару пао је у априлу 4,5 одсто, што је његов највећи месечни губитак од јануара 2015. године.

Подршку долару, који слови за сигурно уточиште капитала у несигурна времена, пружа и пад светских берзи четири недеље заредом. Берзе су под притиском јер је раздобље јефтиног новца завршено, с обзиром да централне банке почињу повећавати каматне стопе, али и да се опоравак највећих светских привреда успорава.

Прошлог недеље је објављено да је бруто домаћи производ (БДП) САД-а у првом тромесечју пао 0,4 осдсто у односу на претходни квартал, што је први пад привреде од кратке, али дубоке рецесије у јеку коронакризе пре готово две године.

Еуростатов извештај показао је, да је сезонски прилагођени бруто домаћи производ (БДП) Европске уније у првом тромесечју порастао 0,4 одсто у односу на претходна три месеца, што представља благо успоравање раста. Улагачи се плаше значајнијег успоравања у текућем тромесечју због рата у Украјини.

Улагаче забрињава и успоравање раста кинеске привреде јер су због ширења коронавируса већ недељама ‘затворени’ Шангај и неки други градови. У петак је, у Пекингу затворен додатни број радњи и обрта, стамбени блокови су под строгим мерама изолације, а власти настоје открити што више контаката заражених.

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy