Домаће фирме дискриминисане, гориво на аутопуту биће скупље
Удружење нафтних компанија Црне Горе (УНКЦГ) сматра да надлежни органи треба да испитају сва дешавања у вези са јавним позивом Монтепута за изградњу прве пумпе на аутопуту на ком је изабрана компанија Југопетрол.
У том Удружењу сматрају да је у питању сумњив посао те да су услови јавног позива били дискриминаторски за компаније из Црне Горе.
Такође, указују да је лако уочити координацију и синхронизацију активности од стране потенцијалног понуђача, Монтепута и Директората за нафту и гас, којима се настојало што дуже намјерно пролонгирати давање понуде на јавни позив, а све како би се обезбиједили „нови услови“ за изградњу пумпе на аутопуту. Истакли су и да цијена горива на тој пумпи, може бити већа од максимално дозвољене, јер ће бити изузета од уредбе којом се одређују максималне цијене горива на пумпама у Црној Гори.
Јавни позив за изградњу пумпе на аутопуту, односно за њен закуп на 25 година, објављен је 26. децембра 2023. године и предвиђао је рок за достављање понуда до 26. фебруара текуће године.
Генерални секретар УНКЦГ Драшко Стриковић је у допису достављеном „Дану“ казао да је Монтепут јавним позивом објавио да се од понуђача „очекује“ да понуди цијену закупа не мању од 66.760 евра, као и један цент по продатом литру на бензинској пумпи која ће бити изграђена на локацији КО Мрке.
– Сви који су бар мало упућени у тржишна збивања нафтних компанија у Црној Гори, схватају да је овакав позив реално немогућ. Ово из разлога што су ограничена маржа са којом послују нафтне компаније у Црној Гори и повећани трошкови радне снаге, утицали да трошкови малопродаје нарасту значајно преко износа који су признати Уредбом о формирању максималних малопродајних цијена нафтних деривата у Црној Гори. Због тога је нереално да било која компанија учествује са понудом, којом ће поред трошкова закупа, додатно плаћати провизију од продаје – рекао је Стриковић, који је од јула генерални секретар Удружења.
Ипак, како је навео, и поред оваквих услова, Југопетрол се јавио на јавни позив и прије него је доставио званичну понуду, тражио је одлагање рока. Тендерска комисија Монтепута три пута је продужавала рок за укупно четири мјесеца.
– Услови јавног позива су били дискриминаторски и неправедни, јер су њиме по аутоматизму, све домаће нафтне компаније, биле онемогућене да учествују, зато што је тендером прописано да понуђач мора посједовати најмање седам објеката у којима се врши продаја нафтних деривата. Упитно је и по ком критеријуму је одређен баш овај и овакав услов. Због ових неравноправних услова, УНКЦГ је у више наврата писаним путем реаговало и указало компанији Монтепут, да се са таквим условима дискриминишу домаћи привредници, а све с циљем обезбјеђивања једнаких и фер тржишних услова, који су законом и Уставом загарантовани. Ипак, овим дискириминаторским условом је свјесно елиминисано десетине домаћих компанија, које деценијама, и поред отежаних и неравноправних услова, успјешно послују на ограниченом тржишту нафтних деривата. Такође сличним баријерама, домаћи привредници су били онемогућени да конкуришу за куповину, иградњу или закуп слободних складишних капацитета на мору, за разлику од земаља у окружењу гдје постоји велики број оператера складишта, а све са циљем повећања сигурности снабдијевања и јачања конкуретности на тржишту – саопштио је Стриковић.
Посебан печат у односу појединих представника државних институција према Југопетролу јесте, како је казао Стриковић, последњи предлог Директората за нафту и гас, који су они презентовали, који предвиђа да се дјелимично укине важење уредбе о формирању максималних малопродајних цијена нафтних деривата, и да се укине њено важење на на аутопуту, тј. да цијене нафтних деривата слободно формирају на аутопуту, што ће довести до значајног пораста цијене горива.
– Ове предлоге је презентовала в. д. директорица Директората за нафту и гас, на сједници од 26.6.2024. године, а која је одржана у Привредној комори Црне Горе. Посебно је занимљиво да се Директорат за нафту и гас једнострано ангажовао у предлог и разматрање дјелимичног укидања Уредбе на аутопуту као и бројних других захтјева поднешених искључиво од стране поменуте компаније (предлозима којима су се бројни привредници из бранше иначе противили), а чему је претходила израда наручене и фингиране студије стања на тржишту нафтних деривата коју су радили професори и сарадници са Економског факултета, како би на тај начин сумњамо допринијели реализацији Јавног позива који је расписао Монтепут, искључиво у интересу Југопетрола – навео је Стриковић.
На основу свега наведеног, како је казао, лако је уочити координацију и синхронизацију активности тада потенцијалног понуђача, државне компаније Монтепут и Директората за нафту и гас, којима се највјероватније настојало што дуже намјерно пролонгирати давање понуде на Јавни позив, а како би се свјесно обезбједили „НОВИ УСЛОВИ“ искључиво за овај посао, тј. изградњу бензинске пумпе на аутопуту, и по било коју цијену обезбиједити потенцијалном учеснику услове за изградњу бензинске станице на аутопуту.
– На овај начин, сви остали заинтересовани учесници, који би требало да размотре учествовање након ових измјена тржиштних услова, нису били у прилици да учествују, јер нису били у могућности да „стварају себи потребне услове“ – закључио је Стриковић.
УНКЦГ, како је додао, у најбољој намјери ипак позива надлежне органе, да преиспитају наводе и чињенице на које указују, те да правовремено спријече реализацију незаконитог и дискриминаторског посла који се намјерава спровести, на штету бројних домаћих компанија и грађана Црне Горе.
Извор: Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: