Досије „ДИМ“: Преко Црне Горе албанска мафија снабдијева терористе
1 min readЦигарете из босанске Фабрике дувана Сарајево (ФДС) транспортоване су преко црногорске луке Бар и купцима са подручја под контролом либијских исламистичких терористичких организација блиских Ал Каиди и Исламској држави, објавиле су данашње Вијести.
Транспорт је обављан посредством косовске фирме „NPT Kosova Tobacco SHPK“. Највећи акционар Фабрике дувана Сарајево, са око 40 одсто акција, је Федерација Босне и Херцеговине (БиХ), односно Министарство пољопривреде тог ентитета.
Према документацији црногорске Управе царина из 2014. године, „NPT Kosova Tobacco SHPK“ је у два наврата у црногорској луци Бар укрцавала цигарете за фирму – примаоца „Umal Behar Shipping“ која је регистрована у либијском граду Бенгазију. Бенгази је тада био у рукама радикалне исламистичке – терористичке групе Ансар ал-Шеријат.
„Royal blue“ за либијске џихадисте
Ради се о готово 50.000 килограма цигарета „Royal blue“ које су укрцане на брод ”Ar Raqqah”.
На специјализованом сајту “marinetraffic.com” не може да се пронађе ни ријеч о броду са тим именом. У царинском документу за пошиљку цигарета коју је укрцала фирма са Косова, види се и печат барске фирме “Атлантшпед” власника Баранина Драгана Вујачића, којем је у црногорском Вишем суду суђено за шверц цигарета “лаки страјк” и “марлборо” у периоду од 15. до 20. августа 2005. чиме је према оптужници био оштећен буџет државе Црне Горе за око пола милиона евра.
Крајем маја 2013. Виши суд је Вујачића након година суђења ослободио оптужбе за шверц цигарета. У том предмету суд је од 16-орице оптужених за шверц цигарета окривио само Вујачићева три сарадника, који су осуђени укупно на више од пет година затвора и новчане казне.
Косовска веза
Према незваничним подацима, Фабрика дувана Сарајево продала је „NPT Kosovo Tobacco SH.P.K“ најмање 10.000 килограма цигарета – „Royal blue“ у укупном износу од 70.000 евра.
Према фактури плаћање је наводно договорено 120 дана од датума фактуре. Тај посао је обављен преко Црне Горе. У фактури цигарете су извезене преко компаније „New Eastern Management“.
Једна од пошиљки „New Eastern Management“ заустављена је у марту прошле године у Грчкој, под оптужбом да се ради о шверцу цигарета.
Фирма „New Eastern Management“ укрцала је тада цигарете брендова „Сooper“, „Gr“ и „Royal blue“, вриједне 35 милиона евра на брод “Захра”. И ту пошиљку је требало да прими фирма регистрована у Бенгазију – „Umal Behar Shipping“.
Из Фабрике дувана Сарајево саопштили су да са „NPT Kosovo Tobacco SHPK“ сарађују дужи низ година.
“ФДС никада није имао контакте са компанијом New Eeastern Management INC. Плаћање спада у комерцијалне услове пословања ФДС и купаца и исто је у складу са правилма пословања ФДС-а и важећим законским прописима о вањскотрговинском пословању”, саопштио је Мустафа Бибић, експорт менаџер Фабрике дувана Сарајево.
Он није одговорио на питање ко су представници косовске фирме са којом послују и зашто је плаћање договорено 120 дана од датума фактуре…? Рок плаћања би обично требало да буде не већи од 30 дана од испостављене фактуре, што је стандардни рок плаћања и у земљама Европске уније.
У Агенцији за регистрацију предузећа (бизниса) Косова може се видјети да је власник „NPT Kosovo Tobacco SHPK“- Мерсим Говори.
Мафијашко братство и јединство
Тај човјек, према подацима црногорског Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС), извршни је директор и овлашћени заступник компаније „Mont Gro Tobacco“, која је регистрована у Слободној зони луке Бар. „Mont Gro Tobacco“ има уговор са државом Црном Гором о обављању дјелатности у слободној зони те луке, гдје има бројне погодности за пословање.
Као власник „Mont Gro Tobacco“, која је основана у априлу 2010. године, води се Даути Куртаљи. Хрватски медиј писали су о Куртаљијевим везама са албанском мафијом у тој земљи још прије десет година. Позивали су се и на податаке полиције да је Куртаљи повезан са Срећком Кестнером, шверцером цигарета осуђеним у Њемачкој и црногорским криминалцем Ратком Ђокићем, који је ликвидиран 2003. у Стокхолму.
Офшор фирме и цигарете
Поред компаније New Eastern Management, као крцатељ цигарета у луци Бар у 2014. години појављује се и офшор фирма са Британских дјевичанских острва “Cais Ventures Group Ltd” и Панамска “Velex Europe Corporation”.
“Cais Ventures Group Ltd” је у Бару укрцала 2.774 килограма цигарета, непознатог бренда, на брод “Vega Еpsilon” регистрован у Либерији 25. септембра 2014. године.
Као мјесто те испоруке наведена је либијски град Мисурата. Са друге стране панамска офшор компанија “Velex Europe Corporation” према царинским папирима је у два наврата у 2014. години укрцавала у брод “Yong Gi” цигарете “Eva slims”, “Royal blue”, “Pine blue”, “Jim filter king”, “Pine red” i “Rgd magnum” од укупно више од 100.000 килограма за луку Тобрук у Либији.
Брод “Yong Gi” , који је промијенио име у “Simone” грчка обалска стража зауставила је 15. јануара прошле године код луке Каламата јер се није јављао на радио позиве лучких власти. Тада је провјером утврђено да је имао бројна оштећења и да се није знала дестинација ка којој плови. Није чак имао ни ИМО број. ИМО број је идентификацијски број који у складу са међународним конвенцијама мора бити додијељен броду, власнику брода или компанији. Тај број је уведен ради поморске сигурности и спречавања поморских превара. Брод “Yong Gi” у луци су грчки државни органи из безбједносних разлога држали више од четири мјесеца. Слични бродови неријетко се користе за шверц.
Серијал прича „Досије дим“ је објављен у сарадњи са њемачком медијском кућом Дојче Веле.
Аутори текста: Владимир Оташевић, Марко Вешовић и Хасан Хајдар Дијаб награђивани новинари-истраживачи Центра за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ), црногорске дневне новине „Дан“ и хрватског „Вечерњег листа“.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: