ИН4С

ИН4С портал

Доскорашњи командант КФОР-а поручио: Српске светиње на Космету су важне за цијели свијет

Кфор данас чува само манастир Високи Дечани, где је Регионална команда Запад, под вођством Италије, прва у линији одговора, нагласио је Риси

фото: Зоран Жестић/Танјуг

Бринемо о свим локалитетима верског и културног наслеђа, безбедносна ситуација је знатно унапређена претходних година, каже у интервјуу за “Курир” досадашњи командант Кфора Микеле Риси.

“С великим интересовањем пратимо обнављање косовског дијалога између Београда и Приштине под окриљем ЕУ и надам се да би он могао довести до нормализације њиховог односа. Посвећени смо томе да останемо на Косову докле год је то неопходно, рекао је Риси.

Он ових дана завршава свој мандат на челу мисије НАТО, која на Косову брине о безбедности свих, и истиче да тамо тренутно не постоје назнаке потенцијалних тензија.

Каква је тренутна безбедносна ситуација на Косову? Које су највеће претње и изазови?

Безбедност је на добром нивоу широм Косова. Кфор, мисија НАТО, свакодневно прати ситуацију кроз патроле, обуку и одржавање редовног контакта са представницима свих заједница. Тренутно не постоје назнаке потенцијалних тензија. У сваком смислу, глобална пандемија ковида 19 представља највећи изазов с којим се данас суочавамо како у свету, тако и у овом региону. Од почетка пандемије, Кфор редовно извршава своје задатке, при чему је усвојио све превентивне мере да заштити своје особље и заједнице којима служи како би доприносио безбедном и сигурном окружењу и слободи кретања у корист свих заједница на Косову, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација из 1999.

Да ли мислите да само присуство Кфора спречава настанак неких нових великих сукоба на Косову?

Од 1999. до данас Кфор има важну улогу у одвраћању и смиривању, и омогућава да се ефикасно суочавамо са локалним и спољним факторима нестабилности који би могли негативно да утичу на регионалну безбедност и стабилност, зарад сигурности Косова и целог региона. Кфор то ради унутар сада добро дефинисаног оквира сарадње са свим безбедносним организацијама, као и са међународном заједницом. Морам да подвучем реч „сарадња“, пошто на безбедност утиче више фактора политичког, војног, друштвеног и економског карактера. Имам одличне односе са свим актерима у овим доменима, нарочито са безбедносним партнерима, међу којима је и Војска Србије. Имао сам редовне састанке са начелником Генералштаба Војске Србије, генералом Миланом Мојсиловићем, с којим сам успоставио изузетну личну сарадњу, која је помогла да се током претходних годину дана одржи мирна и позитивна атмосфера у регион.

Честа мета током претходних 20 година биле су српске цркве и манастири на Косову, од којих је много уништено у погрому пре петнаестак година. Према вашем мишљењу, колико су српске светиње на Косову угрожене и како их можемо трајно заштитити? Неке од њих су и на листи Унеска.

Кфор се брине и стара о свим локалитетима верског и културног наслеђа, који су од вредности за све људе на Косову и за цео свет. Верујем да свако треба да допринесе њиховом очувању. Желим да истакнем да је безбедносна ситуација знатно унапређена претходних година. Кфор данас чува само манастир Високи Дечани, где је Регионална команда Запад, под вођством Италије, прва у линији одговора. Заштита културног наслеђа се такође заснива на сарадњи. Ја сам недавно, заједно с италијанским амбасадором Николом Орландом, помогао у налажењу конструктивног компромиса између косовских институција и игумана манастира Дечани, оца Саве Јањића, како бисмо осигурали заштиту културног наслеђа и економски развој те општине и региона. Оно што је било и остало најважније јесте изградња поверења и сарадње у највећој мери. Кфор остаје у потпуности посвећен подршци свих напора са тим циљем.

Које је, заправо, трајно решење за безбедност на Косову? Чињеница је да Кфор ту не може остати заувек.

Желим прво да нагласим да НАТО нема план да промени или смањи обим своје мисије на Косову. Кфор се одувек ослања на приступ заснован на условима. С великим интересовањем пратимо обнављање дијалога између Београда и Приштине под окриљем ЕУ и надам се да би он могао довести до нормализације њиховог односа. Управо тај дијалог је једино трајно политичко решење овог питања. Свака промена у саставу мисије зависиће од развоја услова на терену, од њихове процене и одлуке Северноатлантског савета, тела које доноси све одлуке НАТО. Посвећени смо томе да останемо на Косову докле год је то неопходно и спремни смо да се трансформишемо у мање и флексибилније присуство чији је циљ одвраћање, када безбедносна ситуација то допусти и Северноатлантски савет то одлучи, преноси Косово онлајн.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *