ИН4С

ИН4С портал

ДПС-министар Мираш Радовић жели фотељу Весне Меденице: Врховни судија „врхунски привилегован“

1 min read
"Судија Врховног суда Мираш Радовић ће до 2029. године морати брижно да одваја око 40 евра мјесечно како би вратио више него повољан државни стамбени кредит од 40.000 који му је дат прије десет година. За то вријеме бивши министар правде је стекао значајну имовину, што доводи у питање оправданост владине одлуке о додјели кредита.", истакли су из МАНС-а.

Након што је судија подгоричког Суда за прекршаје Рајко Радуловић испао из трке за предсједника Врховног суда, борбу за фотељу „троструке“ предсједнице Врховног суда Весне Меденице наставиће судија Врховног суда Мираш Радовић и суткиња Апелационог суда Миленка Жижић.

Мираш Радовић је преко 30 година у судству, и био је судија Основног суда у Колашину, Даниловграду, једно вријеме је био судија Вишег суда у Подгорици, Уставног суда и тренутно – Врховног суда…

Обављао је и функцију министра правде у влади Жељка Штурановића, у којој су своје мјесто пронашли „доајени“ црногорске политичке сцене попут Милана Роћена, Милутина Симовића, Бранимира Гвозденовића…

Ипак, „министровање“ у ДПС-влади није једина „пикантерија“ у биографији судије Радовића. Наиме, он је 2009. године као министар правде од Владе Црне Горе добио стамбени кредит од 40.000 евра иако је имао стан од 86 квадрата, а само неколико година након те позајмице пријавио је да има уштеђевину од 58.500 евра. У МАНС-у су урадили анализу Радовићеве имовине и утврдили да је он након позајмице од Владе купио два аутомобила и опет успио да има уштеђених скоро 60.000 евра.

„Судија Врховног суда Мираш Радовић ће до 2029. године морати брижно да одваја око 40 евра мјесечно како би вратио више него повољан државни стамбени кредит од 40.000 који му је дат прије десет година. За то вријеме бивши министар правде је стекао значајну имовину, што доводи у питање оправданост владине одлуке о додјели кредита.“, истакли су из МАНС-а.

Судија Радовић је, како наводе, 2009. године као тадашњи министар правде од Владе Црне Горе добио стамбени кредит вриједан 40.000 евра уз обавезу да држави врати тек четвртину тог износа, док му је више од 30 хиљада евра поклоњено. Стамбено питање Радовића тада је „рјешавано” иако је тадашњи министар у Подгорици имао стан од 83 метара квадратних.

„Иако је у имовинском картону државни кредит пријављен 2009. године, до проширења стамбених капацитета је дошло тек три године касније, када је Радовић пријавио стан од 109 квадрата. Ипак, прије него што је на овај начин „ријешио” стамбено питање, Радовић је 2011. године за своју породицу купио возило „шкода фабија”, које је регистровано на његову тада незапослену кћерку. У том периоду породица Радовић није пријавила било какву штедњу или нови кредит, па је остало нејасно одакле је финансирана куповина возила вриједног најмање десет хиљада евра.“ истакли су.

Илустрација

Наредне двије године Радовић је уштедио још 15.000 евра, од чега је 2014. године купљено још једно возило марке „шкода”.

„Већ 2015. године породица Радовић пријављује укупну штедњу од 40.500 евра, што је више него укупан кредит који је одобрен за „збрињавање” Радовића. Важно је напоменути да су укупни приходи породице Радовић за претходну годину износили нешто преко 36.000 евра, па није јасно из којих извора потичу не мала средства која се воде као штедња. Од тада је породична штедња Радовића годишње расла у просјеку за по 10.000 евра, а у задњем имовинском картону за 2018. годину се наводи да она износи чак 58.500 евра. Све наведено, када се узму у обзир и купљена возила, показује да је Радовић успио да уштеди готово троструки износ који му је додијељен као „помоћ”, навели су у МАНС-у, пренио је Дан.

Један Мираш, а пет Комисија

Осим што је судија Врховног суда, Мираш Радовић обавља и бројне друге функције. Тако се породични буџет Радовића својевремено попуњавао и радом у Комисији за полагање правосудног испита, Комисији за полагање нотарског испита, Вијећу за оцјењивање судија, Комисији за нормативну дјелатност Тужилачког савјета и Комисији за израду грађанског законика. Осим рада у бројним комисијама, Радовић је пронашао времена за предавања у Центру за обуку судија и у Државном тужилаштву.

У МАНС-у истичу да јавност има право да зна ко је све добио кредит или стан од државе, а нарочито под којим условима је то одобрено. Посебно је важно да та информација буде јавна за носиоце правосудне функције због неспорне осјетљивости њиховог посла. Сакривање ове информације отвара огроман простор за сумњу у мотиве давања и узимања таквих кредита, те у могућу трговину утицајем. Ово нарочито у случајевима када се јавним функционерима „рјешава” стамбено питање по неколико пута, или уколико већ имају стан.

Прочитајте још:

Дамјановић: РТЦГ – фабрика неофашистичке мржње; СКАНДАЛОЗНА изјава адвоката Мартиновића поводом напада на Садиковића

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “ДПС-министар Мираш Радовић жели фотељу Весне Меденице: Врховни судија „врхунски привилегован“

  1. Poznato je da Miras stiti DPS lopove jer se i on usemio u tu strukturu .Sramota bi bilo bi bilo postaviti tog covjeka za predsjednika vrhovnog suda.

    5
    1
  2. Stvarno je problem Monteprkna, da recimo u Ustavnom sudu od 5 gov.na izabere se gov.o koje najmanje smrdi. U svim sudovima, tužilaštvu, instalacijama režima ista priča.

    18
    2
  3. Највећи проблем сада у Црној Гори је како од најгорих изабрати најбоље!?

    26
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy