ИН4С

ИН4С портал

ДПС-ов инвеститор Дерипаска наставио спор са Црном Гором: Од бивших пријатеља тражи 600 милиона евра

1 min read
Бивши власник подгоричког Комбината алуминијума (КАП) и никшићких Рудника боксита, наставио је арбитражни спор са Црном Гором

Били смо другови ...

Бивши власник подгоричког Комбината алуминијума (КАП) и никшићких Рудника боксита, наставио је арбитражни спор са Црном Гором, из којег жели да извуче стотине милиона евра након што је изгубио претходне три арбитраже, преноси Мина.

Према информацијама Центра за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ), у Апелационом суду у Стокхолму у уторак је почела расправа по жалби руског олигарха, на одлуку шведског Арбитражног трибунала који се раније прогласио ненадлежним у спору са Црном Гору.

Дерипаска је арбитражни поступак против Црне Горе покренуо 2016. године, тврдећи да је увођењем стечаја у КАП и Боксите прекршен Споразум о заштити инвестиција између бивше Савезне Републике Југославије (СРЈ) и Руске Федерације.

У тужби тада није наведена вриједност спора, али је претходно најављивано да ће бити захтијевана накнада штете не мања од 600 милиона евра, што су потврдили и из црногорске Владе.

Дерипаска се у јануару 2020. обратио Апелационом суду у Стокхолму и тражио да поништи одлуку Арбитражног трибунала.

Из Апелационог суда у Стокхолму за ЦИН-ЦГ су рекли да ће расправа трајати седам дана, док је шведски новинар Кнут Каинз Рогнеруд навео да су на првом рочишту у уторак Дерипаскини адвокати почели да представљају његов случај и своје аргументе, углавном исте као и прије, којим објашњавају зашто ранија одлука Арбитражног трибунала треба да се поништи.

– Мало је више фокус био на томе да су односи између Црне Горе и Русије били јаки прије независности и након тога, као и да је формално раздвајање са Србијом почело кад су уговори потписани, рекао је Рогнеруд и додао да су аргументе у четвртак изнијели заступници Црне Горе.

Дерипаска је КАП и Руднике боксита купио 2005. године и њима је управљао до 2009. на основу већинског власништва. Од тада до увођења стечаја 2013. године КАП-ом је управљао са 29,36 одсто акција, а Бокситима са 31,82 одсто, колико је имала и Влада, на основу Споразума о поравнању.

Кључни црногорски извозник, КАП, продат је Дерипаски за 48 милиона евра уочи референдума о независности. Приватизација КАП-а била је више од продаје фабрике руском олигарху, што је било важно и руском државном врху, јер је у све био укључен Сергеј Шојгу, тадашњи министар за ванредне ситуације, који је данас министар одбране.

Шојгу је долазио у Црну Гору кад год би настао неки проблем, па је дошао и 2009. када је почела криза у КАП-у због пада цијене алуминијума, а Дерипаска се почео жалити на црногорске власти да му нијесу дали праве податке о фабрици.

Након посјете Шојгуа, закључен је Споразум о поравнању којим је било предвиђено и међусобно повлачење тужби, јер су Руси били покренули арбитражу пред судом у Франкфурту тражећи одштету од 300 милиона евра.

Црна Гора је одговорила контратужбом. Влада је тим споразумом Русима дала субвенције за струју од 60 милиона и гаранције за кредите од 135 милиона евра, које су на крају платили грађани Црне Горе.

Међутим, ни то није ријешило проблеме у КАП-у, који се, увођењем стечаја 2013. године, вратио држави, односно Привредном суду.

Суд га је 2015. продао црногорском бизнисмену Веселину Пејовићу, као и Руднике боксита, а Дерипаска се обратио међународним судовима.

Након што су два арбитражна поступка, које су покренуле Дерипаскине компаније, завршена у корист Црне Горе, он је лично покренуо трећи, у децембру 2016. године, тврдећи да је Црна Гора прекршила више обавеза из споразума који је закључен између СРЈ и Руске Федерације.

Арбитражни трибунал је утврдио да тај споразум није примјенљив на Црну Гору јер је она прогласила независност 2006. године. Трибунал је одлучио да пуне трошкове арбитраже сноси тужилац, односно Дерипаска.

Претходна два поступка против Црне Горе покренула је Дерипаскина Централно-европска алуминијумска компанија (ЦЕАЦ) регистрована на Кипру. Један поступак је покренут по основу наводног кршења билатералног споразума о заштити страних инвестиција између Србије и Црне Горе и Кипра, а други по основу наводног кршења Споразума о поравнању.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

У групи која је убила Вукотића и жена: Са три ГПС га пратили мјесецима

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “ДПС-ов инвеститор Дерипаска наставио спор са Црном Гором: Од бивших пријатеља тражи 600 милиона евра

  1. Sve ove sporove namjerno prave .
    U svaki se tali Prima famiglia i njihova svita.
    To je davno dogovorena ultima pljačke.

    21
  2. E jadni narode – sirotinjo doći će dan da isteruju kravu i ovce iz tora da se plate lopovluci ovih nesoja potomaka onih istih koji su to činili i 1945g.

    28
  3. A sto je zapeo sad ,deripaska nece ti kavaci ostat duzni ,sacekaj izbore.nikad nisu ostali duzni. Partnerima.i belivuka su ispostovali.

    13
  4. Nešto Deri-paska, nešto deri-Milo, nešto deri-kumovi, nešto deri-Aco, odraše i oguliše 620.000 brava. Sad dio tih brava zovu da glasaju za OKGDRPS, koji u Pośi nastupa sa krilaticom, Svi za naš Spuž, tamo ih čekaju učitelji pljačke i sudska pomoć prilikom pljački.

    33
  5. EVO I STATIS DOBIO SPOR ,100 MILIONA NJEMU! A NAJVECA BJEZANIJA CE NASTATI KADA BUDE TREBALA CRNA GORA DUSKU KNEZEVICU DA ISPLATI 700 MILIONA ODSTETE ,ZBOG LOMIJEVE HALAPLJIVOST, KRADJE I GASENJA BANAKA ,OTIMANJE CJELOKUPNE IMOVINE ATLAS GRUPE! TO CE DA BUDE VESELO ! A BLIZI SE TAJ DAN ! RADNICI ATLAS BANKE DA DOCEKAJU PRAVDU /!

    22
    1
  6. Jedan Milov of shore sve ce zavrsiti.Vjerovatno je i of shore od pomoci prijatela Boze Jeli moguce da su ovo Sve radili 30 god a mi kao ovce.Dosta nas je bilo I gladnih

    21
  7. To beše saradnja CG i Russland-a nekad? Kao nije je bilo a ono Deri ga paska! Prisetiće se pljevljak Bošković (onaj ex srbin). Sad treba da mu CG plati odštetu. Za ove ruske hazare ni njihovi sunarodnici nisu bitni a tek narod CG. Ne znam kako ćete se izvući iz dužničkog ropstva (autoput, železara, KAP…). Nema više da narod u Srbiji, deset godina, skuplja lovu za CG zbog zemljotresa. Posle dodje 2006-2008 i desi se šta se desi. Najbolje bi bilo da ove vaše lopove pitate da vrate opljačkane pare od naroda, ako hoće, milom ili silom pa da izbegnete bratsku ljubav poverioca. Ovde nema zaboravićemo šta nam dugujete.

    33

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy