ИН4С

ИН4С портал

ДПС просвјета у хаосу: Црногорска имена Шпелца, Тине, Тонка, Јурица и Бобек!

1 min read
Прије годину, двије у јавности је откривен скандал око преписивања дијелова програма о предмету физичко васпитање, а сада су се однекуда међу горштацима појавили Шпелца и Тине

Припремио: Иван Милошевић

Министарство просвјете на чијем је челу Дамир Шеховић, кадар СД-а, на почетку школске године обрадовало је родитеље и њихове ђаке прваке новотаријама које су огорчиле маме и тате. Они су шокирани дјеловима садржаја уџбеника за најмлађе школарце у којима пише да су Шпелца, Тине, Тонка, Јурица и Бобек – стара црногорска имена!

– Нисам могла да вјерујем очима. Дакле, преписали су уџбеник, вјероватно од Хрвата, а нису се потрудили ни да ураде минималне измјене и прилагоде уџбенике дјеци у Црној Гори. Замислите, наша дјеца ће учити да су су се њихови преци звали Шпелца, Тине, Тонка, Јурица, Бобек… Како свом дјетету да објасним да се ниједан Црногорац није тако звао и да то нису црногорска имена? И како свом дјетету да одговорим због чега онда то пише у његовом уџбенику?, каже једна огорчена мајка, која је своје огорчење саопштила на друштвеним мрежама.

Она додаје и да су родитељи огорчени јер се велики број уџбеника сваке године мијења, те да да млађа дјеца не могу да користе уџбенике старије дјеце, као и да родитељи не могу дјеци купити кориштене уџбенике по значајно повољнијим цијенама.

-Убијеђени смо да је искључиви циљ измјене уџбеника, њихова продаја односно профит, те да нема никакав едукативни циљ. Када смо ми ишли у школу, неколико генерација је учило из истих уџбеника. Сада група људи зарађује на на нама и нашој дјеци, умјесто да се дјеци обезбиједе бесплатни уџбеници, макар у обавезној основној школи, каже огорчена Подгоричанка, мајка ђака првака.

О томе како су Јурица и Бобек постали Црногорци нијесмо могли ништа да сазнамо у Министарству просвјете. На њихове телефоне нико се није јављао, а на сајту нема никаквих података о томе.

Министарство просвјете под управом Шеховића изгледа да ће бити упамћено по бјесомучном преписивању хрватских наставних планова. Прије годину, двије у јавности је откривен скандал око преписивања дијелова програма о предмету физичко васпитање, а сада су се однекуда међу горштацима појавили Шпелца и Тине. Шта нас још очекује из те министарске кухиње ни сам Бог не зна!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

24 thoughts on “ДПС просвјета у хаосу: Црногорска имена Шпелца, Тине, Тонка, Јурица и Бобек!

  1. A gde su ovde barba Franjo, Stipe, Ante, Duje, Mate itd. Kod nas se na severu kaže za ime žensko Mara, a na Cetinju Mare. Mislim da vam je sve jasno.

  2. Baš volite da gurate nos gdje mu mjesto nije. Ova prica se radi vec deset godina u prvom razredu, napisala je Ela Peroci i govori da djeca treba da vode racuna o svojim stvarima. Lijepa je i poucna, jedna od ljepših uz Desankinu pricu Prsten na morskom dnu.. E sad ako smetaju strana imena nemijte gospodo čitati ni Dostojevskog, Hesea, Tolkina, nemojte trovati djecu ničim što nije sa ovih prostora. Šta ce djeci svjetska književnost prepuna katoličkih i muslimanskih imena. Neka pročitaju Vukov nož dosta za buduce ratove. Ne, ne gospođo mama, Vašem djetetu ne treba znanje i svijest da postoje drugi narodi i da su kod njih djeca ista kao kod nas. Treba ih utoriti i učiti da je sve van Crne nam i gore opasno i loše.

  3. Majka ministra Sehovica je kontejner hrvatske sperme dok je kao starleta kako se to danas naziva
    radila na Hrvatskom primorju,tako da su joj ta imena najcescih musterija draga,
    a dete voli majku.tako ne zameriti

  4. Када су опозициони прваци договорили са ДПС-ом назив језика Црногорски-српски, босански, хрватски језик и књижевност и то представили као свој политички успјех, сакрили су од грађана да постоји само један званични наставни програм који се зове Црногорски језик и књижевност.
    Сјећам се, усхићених изјава који су поводом договора о политичком називу матерњег језика дали Андрија Мандић и Невен Гошовић. Дакле, опозиција је активно учествовала у стварању магле иза које се крио један наставни програм -Црногорски језик и књижевност. Српску, односно просрпску опозицију није занимао званични назив наставног програма и његов садржај па сад имамо то што имамо.Посебна је прича значење тиреа у називу језика „црногорски – српски“ који опозициони лидери никада нијесу образложили.

  5. Ovo je još jedan dokaz da je montenegrinska “nacija“ bez korena i identiteta – veštačka!
    Sve se na silu hoće i preko noći.
    Zovu hrvatske “eksperte“ da im sklepaju novi jezik. Eto koliko su originalni i prirodni.
    Izmišljaju neka slova kojih nigde na svetu nema. Za koja ni Njegoš čuo nije! I sve to sa namerom da se što više distanciraju od Srba i da budu “svoji. Ali jednostavno ne ide.
    Ovo je zaista tužno. Najviše mi je žao dece koja ni kriva, ni dužna ispaštaju zbog kompleksa budala.

    1. слично је и са уџеницима за старије разреде.. код ћерке иде наслов лектире за други „Пипи је СТВАРОТРАЖИТЕЉ (преведено на Српски – ИСТРАЖИТЕЉ) и упада у невољу“

  6. Ko podrza ustav? Ko omoguci ovo ? Sad su posljedice vidljive, SRPSKI jezik I cirilica iako ga govori vise od pola Cg van upotrebe ,ide popis,pritisak zestok, atak na Crkvu poceo ,a video se oko para za Srpsku kucu koljete ,politicari profi Srbi, dok se gasi I gazi sve Srpsko. Sit vas je narod ,za ove na vlast smo znali vazda I vas glasali. A sto ucinjeste? Dje ta demokratija u vasim redovima. Pustili ste neki bolesnici I dps da uzmu Srpski biracki korpus. Interesuje li vas to? Naravno ne !

  7. Црвени хрвати … Питајте Секулу Дрљевића, Савић/Марковић Штедимлију, Јеврема Брковића, малог мила …

  8. Док је оваквог несрећног народа ове битанге могу да раде шта хоће.

  9. Грешка…или пак није?! Можда нас Министарство просвјете Монтенегра само припрема за сљедећу етапу испирања мозгова…?

    1. Da neko vjeruje da medju sobom imaju toliko.mozga za zavjeru, ne bi bilo.cudo, ali istina je da su lijeni i da ih jednostavno interesuje da samo isprepisuju to sto.im se.kaze.

  10. Замислите, наша дјеца ће учити да су су се њихови преци звали Шпелца, Тине, Тонка, Јурица, Бобек… Како свом дјетету да објасним да се ниједан Црногорац није тако звао и да то нису црногорска имена? И како свом дјетету да одговорим због чега онда то пише у његовом уџбенику?

    Zamislite!!!
    Ah, kako ce roditelji-cetnjaci da prevazidju nelagodu pred pitanjima djece?
    Miroljub umjesto Jurice!

    1. Ништа ново, на дјелу је одавно постепено унијаћење заблудјелих новокомпонованих монтенегрина… Прво латиница, измјена историје, па „нови народ“, „нови језик“, нова црква, нова култура и образовање, ново здравство, ново искључиво запошљавање, нови геноцид, нова вјера… И ето финог новог робља на дуже стазе Ватикану и његовим западним улизицима…

    2. … PtraHIJENA, moram da priznam, nadmašila si sebe!
      Kako,nego Jurica!
      Jurek! … Jure!
      Ko još vjeruje u Miroljube!?
      Pravo veliš, PtraHIJENA kućo.
      Riječ je, dakako, o veljesrpskoj i hegomonističkoj opsesiji četnjačkim, nego kako, imenima!
      Bajagi Miroljub, a ustvari, gibaničar Mrzoljub!
      Bradato ono s kamom, samo ono smotri da nekog Juricu, malenog ujkicu, neđe na pravdi Boga prikolje!
      Dosta je nama lažnih Miroljuba!
      Kada Jurice razmnožimo Montenegrom, ovim lijepim ustaškim imenom, ti onda PtraHIJENA, zatvori za sobom vrata i ugasi svijetlo.
      … PtraHIJENA!
      A da promeniš terapiju, kućo?
      Ako i ne pomogne, svakako ti neće pogoršati stanje!
      Sve i da hoće, ne može.
      … Jurica te, sestro, priveo samom kraju.

      1. Pitah te jednom no mi ne odgovori pa ću ponovo, iako znaš kome se ponavlja – kad će ta zbirka, Čedo?

        1. … Ajd sad, pitaj to na srpskom koji je crnogorski, da i ja nešto razumijem prije nego odem u njivu!
          Kažeš, “ zbirka „, ujkane! ??
          Čega?
          Leptirova?
          Zbirka montenegrinskih gluposti, možda na to misliš, ujkice?
          … Nema ništa ot toga, od te zbirke, dva bi mi života bilo malo!
          Ajd ti sad na kuluk montenegrinski.
          Ovaj ti post ………………….
          Možeš ti i bolje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy