ИН4С

ИН4С портал

И ДПС против корупције

1 min read

Посланици власти и опозиције сагласни су да треба санкционисати неосновано богаћење јавних функционера.

korupcija

Из Демократског фронта  кажу да нема успјеха у борби против високе корупције без увођења тог кривичног дјела, док у ДПС-у немају ништа против тога, али упозоравају да претходно треба чути мишљење струке.

Заједничка сједница два одбора за антикорупцију и политички систем, поводом дефинисања новог кривичног дјела биће одржана, како је Побједи речено, до краја априла.

Позив за консултативно саслушање, односно стручну расправу, упућен је врховном државном тужиоцу, специјалном тужиоцу, предсједнику Врховног суда и Судског савјета, министрима правде и унутрашњих послова као и предсједнику Комисије за спречавање конфликта интереса. Иницијатива везана за увођење новог кривичног дјела дошла је од МАНС-а.

Члан оба одбора и за антикорупцију и за политички систем Милорад Вулетић каже  да подржава да се „казни све што је незаконито“, али да претходно треба сагледати упоредна искуства и консултовати струку.

„Немам ништа против тога да неосновано богаћење буде кривично дјело. Подржавам све што је пракса из окружења и што су закони ЕУ у том дијелу. Подржаћу сваки поступак који се тиче сузбијања незаконитог дјеловања или рада био ког субјекта, па и богаћења јавних функционера и осталих личности у систему за које постоји основана сумња да су то радили незаконито“, казао је Вулетић.

Он је подсјетио да је одржавање заједничке сједнице био његов приједлог, као члана Одбора за антикорупцију.

„Добро је да, на путу тражења најбољег и правно утемељеног рјешења, заједно сагледамо упоредну праксу у тој области, затим које су државе до сада уградиле у кривичне законике такво дјело и како се то показало у пракси. Најбитније је да нам стручњаци помогну у томе“, истакао је он.

Према његовим ријечима, битно је дефинисати за који период би се односила таква рјешења, односно да ли би важила ретроактивно или од дана примјене закона, као и на које функционере се односи таква одредба.

Члан Одбора за политички систем Владислав Бојовић из ДФ-а казао је за Побједу да борба против високе корупције не може бити у пуној мјери дјелотворна ако се као посебно кривично дјело не уведе незаконито богаћење функционера. Он је подсјетио да је Влада прије неколико година ангажовала експерта ЕУ који је препоручио увођење криминализације неоснованог богаћења функционера.

„Очекивали смо да ће кроз сет Владиних антиркорупцијских закона то бити уграђено, али није. Подсјећам да је Влада одбила да реализује и препоруке Амбасаде САД-а за криминализовање незаконитог богаћења. Милан Кнежевић, Предраг Булатовић и ја предложили смо амандман на закон о спречавању корупције, сличан ономе који је препоручила Амбасада САД, али је одбијен од владајуће већине. Након тога је Булатовић, који је предсједник Одбора за антикорупцију, предложио да се у плану рада тог тијела за 2015. годину предвиди разматрање ове иницијативе. Овај приједлог прихваћен је и одлучено је да се у другом кварталу разматра увођење овог кривичног дјела. Иницијатива МАНС-а по овом питању поклапа се са планом Одбора за антикорупцију“, истакао је Бојовић.

Према његовим ријечима, заједничка сједница одбора за антикорупцију и политички систем, биће права прилика да, како је казао, маске падну и да се јавност још једном увјери ко је за стварну борбу против високе корупције, а ко намјерава да ову борбу фингира и опструира.

„Евидентно је да актуелна власт, користећи већину у парламенту, настоји да креира такав законодавни оквир у коме ће остати простор за одуговлачење реформи, опструкцију и спречавање резултата у борби против високе корупције, али и за тражење алибија за то што резултата нема“, додао је Бојовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net