ДПС-у пола милиона евра, опозицији ни цента
1 min read
Демократска партија социјалиста је у прошлој години од локалних самоуправа, у складу са Законом о финансирању политичких субјеката и кампања, добила 535.270 евра, док су опозиционе партије због нагомиланих неизмирених обавеза принуђене да туже општине и обраћају се Министарству финансија како би обезбиједиле новац за редован рад.
Опозиционари истичу да се очигледно ради о политици двоструких аршина коју спроводе локалне сдамоуправе и друге надлежне институције када је у питању исплата новца ДПС-у и опозицији.
Портпарол Позитивне Црне Горе Наташа Гојковић оцијенила је да је несхватљиво да недлежне институције селективно примјењују законе.
„Када говоримо о партији на власти, на основу финансијских извјештаја ДПС очигледно нема проблем са наплатом средстава потребних за редовно функционисање и рад, која су прописана Законом о финансирању политичких субјеката и кампања. Већини општина не фали новца када га ДПС потражује. Међутим, Позитивна Црна Гора и поред кориштења законских могућности не може да наплати заостала дуговања, која износе неколико десетина хиљада евра, што је изузетно велики износ за рад сваке опозиционе партије, а не само наше“, навела је Гојковићева.
За разлику од ДПС-а, са дуговима локалних самоуправа кубуре и у Новој српској демократији.
„Општине Будва и Бар Новој српској демократији дугују преко 25.000 евра. Поред тога, стара локална власт у Колашину Новој српској демократији је остала дужна преко 15.000 евра. Поменуте општине тотално занемарују законску обавезу исплате средстава партијама за финансирање редовног рада. Општине Будва и Бар имају локалне буџете међу највећима у држави и несхватљив је њихов немарни однос према партијама“, казао је функционер Нове Милутин Ђукановић.
Опозиционе партије тражиле су раније од општина у више наврата да им измире заостале обавезе.
На то подсјећа и потпредсједник СНП-а Веселин Бакић. Истиче да СНП, према подацима са краја прошле године, од локалних самоуправа потражује око 120 хиљада евра.
„Највећи дужници су нам Пљевља (око 30 хиљада) и Колашин (око 22 хиљаде евра). Обратили смо се свима појединачно и позвали их да подмире обавезе, али од малог броја смо добили обећање да ће дуг измирити. Законом о финансирању политичких субјеката и и изборних кампања предвиђено је да уколико локалне самоуправе не измире обавезе у року, то је дужно да учини Министарство финансија“, казао је Бакић.
„Сматрамо да се патриотизам мјери плаћањем пореза држави. СНП је у протеклих пет година у државни буџет на име пореза и доприноса вратио око пола милиона евра, па нас интересује да ли је и колико је ДПС вратио у буџет од приходованих средстава“, навео је он.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

