ИН4С

ИН4С портал

Др Драган Петровић: Мигранти представљају велику пријетњу за Балкан (ВИДЕО)

1 min read
Црна Гора је такође на удару мигрантског притиска, истина претежно као транзитна земља за сада, и то како дотоком миграната копненим путем, пре свега тзв. „исламском везом“ тако и преко обале дотуром миграната из Италије, северне Африке и др.
dragan-petrović

др Драган Петровић

Централна тема гостовања др Драгана Петровића у емисији Интервју на телевизији Балкан инфо, код водитеља Теше Тешановића је мигрантски притисак на Србију, српске и друге балканске просторе.

У око два и по сата емисије, биле су укључене и друге важне теме, Косово и Метохија, Црна Гора, Република Српска, међународни односи у свијету попут сусрета Трампа и Путина, ситуација у Француској, свјетско првенство у фудбалу у Русији и др.
Талас миграција са Блиског истока, Сјеверне и Субсахарске Африке притиска Европу последњих неколико година. Најфреквентнији је правац Балканске руте, који је претежно копнени, и медитерански правац који је поморски. Балканска рута је претежно копнена, и главни удар долази преко Турске ка Грчкој и Бугарској и даље ка средишњој и западној Европи. Србија се суочава у оквиру транзиције са низом проблема – економских, демографских, социјалних, и мигрантски притисак јој доноси додатне изазове и геополитичке ризике.
Специфичност Србије у односу на мигрантски проблем, је у слабом стању своје економије и стандарда становништва, негативним природним прираштајем и негативним механичким прираштајем због наметнутог од стране атлантистичких сила погрешног неолибералног економско-социјалног модела. Србија има територијални спор око Косова и Метохије, и граничи се са, (и чак има и извјесна конфликтна питања), са народима и заједницама муслиманске вјероисповести на свом јужном правцу (Албанци, Муслимани, Бошњаци). У том контексту притисак муслиманских избјеглица са Блиског истока, Северне и Субсахарске Африке има и своју геополитичку компоненту. Од прољећа 2016 примирен је притисак Балканске копнене руте, због привременог споразума ЕУ-Турска, али је прилив миграната, иако вишеструко смањен (привремено?), и даље присутан сада преко низа диверзификованих рута, укључујући и ону преко исламског фактора на Балкану (тзв. трансвезалом), али и низа мањих удара преко обала балканских земаља.

Црна Гора је такође на удару мигрантског притиска, истина претежно као транзитна земља за сада, и то како дотоком миграната копненим путем, пре свега тзв. „исламском везом“ тако и преко обале дотуром миграната из Италије, сјеверне Африке и др.

Најновије престројавање у Њемачкој, као и у неким другим важним чланицама Уније, да се мигранти не само више не примају, већ и враћају они без папира у треће земље гдје су добиле било какву евиденцију и документа, указује на опасност да се на Балкану, а рачунајући и Србију (у мањој мјери и Црну Гору, Босну и Херцеговину, Македонију и др.), захваљујући марионетским режимима попут Вучића и Ђукановића, могу смјестити мигрантски кампови за прихват привремену и трајну већег броја миграната. То би на основу вишеструких слабости ових земаља у економско-демографској равни прије свега могао да буде врло озбиљан изазов и за њихову перспективу и чак опстанак у оном облику како данас егзистирају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy