ИН4С

ИН4С портал

Др Саво Марковић: Само СПЦ на удару сулудог „нацрта Закона“, осталим вјерским заједницама имовина гарантована

1 min read
Са Римокатоличком црквом склопљен је и Темељни уговор, који је касније измијењен на волшебан начин, који између осталог јемчи имовину овој вјерској заједници. Уговор је ратификован у Скупштини и тако постао уговор међународног права, а оно има примат над домаћим законодавством. Слични споразуми су постигнути и са пресостале двије вјерске заједнице.

др Саво Марковић

Угледни правник и редовни професор државно-правне и црквено-правне историје и римског права на Универзитету „Медитеран“, као и бивши министар правде СРЈ др Саво Марковић, за ИН4С је прокоментарисао „чувени“ Предлог закона о слободи вјероисповијести. Марковић се посебно осврнуо на чињеницу да црногорски режим несумњиво има један, и то злонамјеран, приступ када је ријеч о проблематици везано са СПЦ, а сасвим други када су у питању остале вјерске заједнице.

Коментар др Сава Марковића преносимо интегрално.

„Иновирани нацрт Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, је гори и у садржинском и у правно-лексичком погледу од свог узора из 2015. године.

Ово на жалост није усамљено, него прије усаглашено мишљење свих оних који се баве овом материјом, а нарочито учесника великог међународног научног скупа одржаног од 2. до 4. маја у Подгорици поводом нацрта поменутог Закона. Сви учесници, међу којима је бар половина била из иностранства и важе за експерте црквеног права и ван граница земаља из којих долазе, једнодушни су у оцјени да је овај нацрт Закона гори од његовог претходника, а слично мишљење је дала и Венецијанска комисија у својим подробним и прилично бројним примједбама.

Оштрица аргументоване критике је посебно била уперена према одредбама које говоре о имовини вјерских заједница и њиховој територијалној конфигурацији.

Не треба бити проницљив нити се подробно бавити анализом овог предлога Закона, да би се извео закључак, да је основна намјера законодавца одузимање имовине СПЦ у Црној Гори, која је вјековима стицана. И то на начин који у класификацији начина стицања представља раритет и црногорски „допринос“ правној науци.

Величанствени Сабор испред храма у Подгорици

Наиме, имовина СПЦ би по том “изуму“ била прекњижена на државу као њена имовина. Дакле, ради се о голој отимачини, или правно умивеније казано ријеч је о конфискацији имовине СПЦ, а на томе би законописцима могло да позавиди и послератно тзв. Револуционарно законодавство, којим је конфискована имовина народним и класним непријатељима, богатим сељацима тзв “кулацима“.

Свакако би било умјесније да овај законски нацрт носи име: нацрт Закона о отимању имовине СПЦ у Црној Гори. Зашто? Па зато што се одредба о прекњижавању имовине не односи на остале вјерске заједнице, тако да је њихов однос према овом законском предлогу потпуно индиферентан. Оне су (Римокатоличка црква, Исламска и Јеврејска вјерска заједница), са владом склопиле одговарајуће обавезујуће акте којим им је зајемчена имовина над свим постојећим добрима, а кроз реституцију биће им повраћени и они објекти одузети у доба комунизма, о чему у закону нема ријечи!

Са Римокатоличком црквом склопљен је и Темељни уговор, који је касније измијењен на волшебан начин, који између осталог јемчи имовину овој вјерској заједници. Уговор је ратификован у Скупштини и тако постао уговор међународног права, а оно има примат над домаћим законодавством. Слични споразуми су постигнути и са пресостале двије вјерске заједнице.

Став 3 члана 11 Темељног уговора

Што се одредбе о територијалној конфигурацији вјерских заједница тиче и она је јасно уперена против СПЦ и њених епархија на територији Црне Горе, јер вјерска заједница чије је сједиште ван Црне Горе не може имати организационе јединице у Црној Гори. Не вјерујем да се законодавац смије толико осоколити и ту забрану протегнути на Римокатоличку цркву чије је сједиште у Риму, или Исламску вјерску заједницу са сједиштем у Анкари, или пак Јеврејску вјерску заједницу чије је сједиште у Тел Авиву.

И ово што је речено, говори одсјечито да је овај законски предлог уперен против имовине и теритиоријалне организације СПЦ у Црној Гори. За овакав закључак није потребна нормативна анализа преосталог садржаја предлога Закона, је цјелокупна његова садржин одише ригидним анимозитетом према СПЦ у Црној Гори“, закључио је Марковић.

Прочитајте још:

Закулисне игре Црне Горе и Свете Столице: Римокатолицима гарантована имовина 2012

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Др Саво Марковић: Само СПЦ на удару сулудог „нацрта Закона“, осталим вјерским заједницама имовина гарантована

  1. SPC je crkva sa kojom država ima nerašćišćene račune. To nije zbog zakona koji je isti za sve. To je zbog prljavih računa.

    1. Nema SPC „neraščišćene račune“ sa DRŽAVOM, nego VLASTODRŠCI CG imaju problem sa svojom NEZASITOM POHLEPOM.

  2. reče miraš skoro u ustaškom hrvatskom tijedniku da crnoj gori treba pravoslavna crkva kako bi crnogorci zaštititili evropu od onih koji je nemogu vidjeti očima. tako vam zbori jedan režimski raspop. i umjesto da kaže crnoj gori treba pravoslavna crkva kako bi spašavala duše grešnih režimskih ljudi koji su otimali od sirotinje i davali bogatima on bi sa crkvom štitio evropu. miraš je profulao zanimanje. on se trebao kandidovati za glavnog sekretara nato pakta. zamislite samo koliko je sveti sava prije 800 godina bio vidovit a kada je tražio autokefalnu srpsku crkvu. srpska pravoslavna crkva u crnoj gori, sa crkvama ili bez njih, treba neprekidno pozivati diktatorski režim u crnoj gori da prestane pljačkati narod crne gore I da se vrati na staze jedine istinske hrišćanske crkve u crnoj gori a to je srpske pravoslavne crkve

  3. Исправно је рећи: На удару сулудих, бешчасних људи.

    1. Није то толико дискриминација, колико је одрицање од светиње предачке кости, превјера и велеиздаја!

  4. редовни професор државно-правне и црквено-правне историје и римског права на Универзитету „Медитеран“
    Eeee …

Comments are closed.

Privacy Policy