ИН4С

ИН4С портал

Др Владан С. Бојић: Нека грађани Црне Горе одлуче на референдуму о Његошевој капели

1 min read

Владан Бојић

„Тешко ми је разумијети Црногорца који крши не хаје за Његошеву ријеч, ону потоњу, гази Његошев завјет и не мари за срушен Његошев гроб који је Његош себи зидао.Ниједан Црногорац није властан преузети умјесто Његоша ријеч, порећи је“, рекао је у интревјуу за Журнал, адвокат Владан С. Бојић.

Прочитајте цео интервју:

У Црној Гори се протеклих седмица поново актуелизовала тема око обнављања Његошеве капеле на Ловћену. То изазива бар споља, високе тензије у друштву. Као доктор правних наука и адвокат, како Ви гледате на предметно питање?

Често су „високе тензије“ у друштву неопходне, како би се искристалисало одређено питање, увидјели сви вектори и на крају пронашао исправан одговор. Ова тема се „кристалише“ од свих и сваког, на све начине и углове, и данас. Истакао бих важност књиге и филма „Сумрак Ловћена“ 2022. Писало се и говорило знатно и прије 1972. а пише се и говори се са свих адреса и сваком адресату дуже од пола вијека. Чинило се то фактографски релевантно и протеклих дана и у Скупштини и јавном простору. (В. Митрополит и Ловћен, Беч се стиди злочина а комунисти поносе; Рушењем Његошеве капеле Црна Гора је изгубила свој историјски континуитет; Обнављање Његошеве завјетне капеле је модерна идеја и важан задатак; Капела је Његошева, маузолеј је Мештровићев; Урликом против Истине; Човјек и његов гроб; Капела на Ловћену недвојиви дио Његошевог стваралаштва и живота али и екстремно опозоитних осврта, на примјер: На Ловћену симбол Црне горе; Маузолеј, Одбрана Његошевог маузолеја, Ловћен неће пасти, Препознајемо концепт задатка и тим редом).

Тачно је, поларизација и острашћеност прије свега у нашем друштву али и много шире чини ову тему јако осјетљивом о чему сведоче актуелни осврти и реаговања. По мом суду то значи да се касни (вријеме вријења и зријења је давно прошло), да је крајње вријеме за решавање ове теме. То је испуштено по паду Берлинског зида као краја тоталитарне комунистичке ере и доба суровог богобоштва и богохуљења.

Не постоји елементарно универзално цивилизацијско питање око тога да ли је 1972. рушењем Његошеве капеле учињено варварство у име Брозово јер је тих деценија изградио култ личности и био – највећи син наших народа. Његош му јесте по свему био непријатељ. Комунизам је народу слао поруке „да је Бог мртав, они су га убили“ „религија опијум за народ“. У Црној Гори се нажалост по правилу отишло у крајност, јер је током Другог рата и поратно убијена читава „Његошева митрополија“ којој је Његош митрополитовао од 1833-1851. Убијено је више од 130 свештеника, монаха и Његошев наследник безгробни Митрополит Јоаникије Липовац. Цркве, манастири и богомоље су девастиране, претворене у штале или у задружне секуларне објекте.

Остало је кључно: Његоша секуларизовати. И то је све вријеме индоктринисањем чињено, па и формализовано 1972. Ту свједоче образложења општинских и разних комунистичких органа који видно задојени титоизмом игноришу или маргинализују Његошево владичанство, религиозност и чињеницу да је Црна Гора до 1951. била теократска држава. То се види кроз сва акта и квазиправне поступке и молбе које су комунистичке власти упућивали Митрополиту Дајковићу да узме учешће и одржи опјело након што „они“ Његоша премјесте у „саркофагу“ али 10 дана прије отварања Маузолеја. То часног митрополита није нимало поколебало, него се до краја борио.

Истицање Његоша као великана, пјесника, мислиоца итд. ишло се секуларизацији Његоша, његов монашки живот и владичанство и дубока религиозност је потиснута.

Те 1972. није само оскрнављен Његошев гроб, људско право на гроб, није згажен само Његошев завјет (последња изјава воље) то је за комунист било неважно већ постићи циљ: Секуларизовати Његоша кроз обликовање у пјесника уз поништење његове дубоке духовности и религиозног бића, о чему говори то што је ове 1972. премјештен „саркофаг“ с Његошевим земним остацима из црквице, што у преводу значи капела, (тиме перфидно скинут крст) јер наравно на маузолеју – нема крста.

Уједно се тим чином обезбожавали житљи Црне Горе у чему се готово и успјело, да „божја искра“ није заптивена у душу човјечју, што је знао Митрополит Амфилохије, па је три деценије неуморно градио и „божјим машицама џарао“ будећи вјеру која се отгргла и слила у литије – улицама, планинама, ријекама и градовима Црне Горе.

У другим бившим комунистичким земљама Европе хришћанство је реуспостављено као и у Црној Гори, на којој је остао велики историјски дуг: Вратити Његоша у његову Његошеву капелу (скромну црквицу), тамо гдје је Његош завјетовао да он ту почива.

Како наћи ваљан и правно ауторитативан пут за обнову Његошеве капеле?Ко би, по Вама у задатом контексту био несумњиво мјеродаван да о том одлучује?

Немам никаве дилеме, код оваквог стања ствари, стања у институцијама код којих је проблематично јавно повјерење, уставни титулар суверенитета – грађанин је по сваком универзалном демократском и правном критеријуму властан да одлучи. И тој и таквој одлуци како Скупштина Црне Горе,тако и они другачијег мишљења или увјерења безусловно се морају повиновати јер то налаже основ владавине права. То је стуб цивилизованог демократског друштва и просвјећености правне државе. Свако друго изговарање или прибјегавање је у ствари бјежање од воље народа.

Постоји ли начин да се ово осјетљиво питање ријеши са што мање тензија? С обзиром на специфичну тежину теме, да ли је овдје референдумско одлучивање прихватљиво и дало неоспоран легитимитет да се капела на Ловћену обнови?

Устав Црне Горе (Сл. лист ЦГ, бр. 1/2007… 38/2013) чл. 93 ст. 3 одређује да предлог за расписивање државног реферндума могу поднијети: намјање 25 посланика, предсједник Црне Горе, Влада или најмање 10% грађана који имају бирачко право.

На парламенарним изборима који су одржани у Црној Гори 11. јуна 2023, право гласа је имало 542.468 грађана. То егзактно значи да би предлог за расписивање државног референдума морало да потпише – најмање 54.257 грађана Црне Горе.

Текст предлога одлуке не може се ставити на дневни ред сједнице Скупштине прије истека рока од 15 дана од дана достављања тог предлога посланицима (чл. 155, ст. 1 Пословника скупштине Црне Горе (Службени лист (Р)ЦГ, бр. 051/06 … 048/24). О предлогу за расписивање државног рефереднума одлучује Скупштина Црне Горе простом већином гласова од укупног броја посланика (сходно чл. 91, ст. 2 Устава).

Системски корелативи Устава Црне Горе и Закона о референдуму („Сл. лист РЦГ“, бр. 9/01 од 22.2.2001, „Сл.лист СРЈ“, бр. 17/01 од 13.4.2001, „Сл.лист ЦГ“, бр. 73/10 од 10.12.2010) кажу да правни поредак Црне Горе познаје: 1.) обавезни референдум (расписује се за потврду ревизије чланова 1, 2, 3, 4, 12, 13, 15, 45 по чл. 157 Устава); 2.) факултативни референдум (расписује се на предлог 25 посланика, предсједника Црне Горе, Владе или најмање 10% грађана који имају бирачко право (чл. 93, ст. 3 Устава), како би се грађани слободно у суверено изаснили о „појединим питањима из надлежности Скупштине Црне Горе“ (сходно чл. 3, ст. 2 Закона о референдуму).

Др Владан С. Бојић: Пропала инвестиција Веслија Кларка

У сваком случају, одлуку о расписивању референдума доноси Скупштина Црне Горе и њоме се одређује текст (једног или више) питања о коме/којима се грађани изјашњавају на референдуму и датум одржавања референдума. (чл. 5-6 Закона о референдуму). Потребно је имати у виду да од дана расписивања референдума до дана одржавања референдума не може протећи мање од 45 ни више од 90 дана.

Будући да је референдум институт непосредне демократије, одлука грађана по природи ствари ужива највећи могући степен легитимитета, ауторитативности као и правне снаге, јер је донијета неспоредно од суверена-грађанина (чл.2,ст.1 Устава) па су резутати референдума обавезујући за Скупштину која је расписала референдум што је – изричито прописано чланом 4 Закона о референдуму.

Коначно, како гледате на гласове који поручују да још није сазрело вријеме да се ова деликатна тема отвара. Да ли је то сматрате исправном стратегијом?

Поруке да није још сазријело вријеме да се ова тема отвара је отужно замајавање.

Јер, не постоји ниједан виши изговор, не постоји ниједан виши заклон ни скровиште за било ког, па ни за оне који и презиру или потцјењују сопствен народ. Тоталитарни комунистички богоборачки систем је срушио Његошеву капелу, починио немјерљив гријех пред богом и пред народом, па је на овом народу сада и овдје да то исправи.

Сматрам да иницијативу скупљања потписа од преко 54.257 најлегитимније треба да води и организује МЦП широм Црне Горе да би најкасније до 30. октобра 2024. као дана упокојења Митроплоита Амфилохија била предата Скупштини Црне Горе.

Увјерен сам да ће дан на који буде излазио на референдум сваки грађанин Црне Горе понијети одличје најчистије части и да ће тог дана замрти мржња у Црној Гори.

Све ово видим тако и никако друкчије, јер је по мени Његош синоним за Црну Гору и да којим случајем Црна Гора и нема име, цио свијет би је по Његошу препознавао.

Извор: Журнал

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

24 thoughts on “Др Владан С. Бојић: Нека грађани Црне Горе одлуче на референдуму о Његошевој капели

  1. Referendum je zaista najbolje rješenje.
    Plašim se SAMO KAKO će biti sproveden.
    MOGLO BI BITI KAO SA Referendumom 2006 i popisom
    – REZULTATI MJESECIMA NA ČEKANJU.

  2. Његош је био Владика СПЦ,Србин/Црногорац,владар Црне Горе. То његова дјела доказују. Некима смета првенствени Крст,Капела а највише његова дјела и пјевања о Србији и Русији. Нема потребе за референдум,то је жеља Владике СПЦ Његоша.

    4
    13
    1. Па шта “са жељом аманетом” од пре два скоро вијека, која оравна процесна дејства жеља може да има након свршеног чина комуниста 1972. Како да се правно принудно реализује? Је ли силом, батинама и крвљу оних зсблуделих и неуких а неспорно наших ближњих и сународника? То може само ново коло зло да створи и да се зло ко некад настави вртјети у круг без краја, све дубље и неоовратно.

      4
      3
    2. И што чињет са “жељом” каквијем се правним путем извршава. Сјекирама да ударамо? Мучи.

      5
      1
  3. Лумперпролетери из Србије су отишли у Европу. Жене се баве проституцијом, мушкарци дилају дрогу. Не знам шта чекају ови из Црне Горе. Нека се оставе Његошеве капеле у Његошевој Црној Гори

    20
    17
  4. Uz duzno postovanje adv.Bojica kao covjeka i advokata..Predlog nije na mjestu..Zasto referendum o amanetu jednog Vladike koji postoji i svima poznat?I da o zaduzbini.i njegovoj odlucuju nekrsti,separatisti,neznabozci..STA MISLITE DA JE U RIMU DANTE ILI SLICNI OSTAVILI AMANET..DA IM OKUPATOR PORUSI..I DA SE POJAVE LJUDI DA BRANE OBNOVU..STA BI BILO?PA KOLA IZ DUSEVNE BOLNICE U KOJOJ BI TI LJUDI PROVELI OSTATAK ZIVOTA..NARAVNO AKO IM NISU SUDIJE IZ VRH.SUDA CG…A TO BI TREBALO URADITI I SA OVOM SAKOM BOGOBORACA SA CT..DOBROTA..I SVI MIRNI

    9
    26
    1. У праву не постоји “аманет” и наратив “сви то знају”. За разлику од клмунистичке доктатуре овдје је предложен једини модел непосредне демократије. Баз неупитне референдумске одлуке имаћемо само најгоре ново закрвљење браће и нове мржње и антагонизме. Ни Влада, Ни Скупштина ни председједник ЦГ или неће или не желе да се упуштају у то. За рљзлику од других вјерских заједница наша је међусобно закрвљена и зато је и сам Мандић увидио проблем да то садашња Скупштинска већина учини па се повукао. Избио би нови циркус и братска трвљења што се одмах видјело. Зато је ауторитет воље народа на референдуму од 51% изашлих прави лијек и рјешење за све. и засвагда. Литије су свједок и највећа потврда.

      20
      1
      1. Zašto insistirate na riječi „bracka“. Pa komunisti su braće, kao i muslimani, samo međusobno. Stoga, pravoslavci nemaju braće među komunistima kao ni među muslimanima. U Kuranu fino piše „muslimani ne uzimajte nevjernike za prijatelje dokle ima vjernika“. Tu agendu svi, koji su pažljivo čitali kuran, znaju ali nije mi jasno gdje u manifestu komunističke partije piše da braću treba shvatiti kao nebraću i odreći se od njih zbog religijskog osjećaja.

        2
        1
    2. Kad Ambasade procijene i ocijene da referendum ne bi bio u njihovu korist, oni to „demokratski“ zaobiđu. Na našu žalost, o Referendumu neče odlučivati građani CG. Odlučivaće „Ambasade“, ili ga neće biti. Prepustiće to Zombigradu da odluči na lokalnom referendumu.

      2
      18
  5. Зашто референдум о Капели? Наш дуг према једном великану је да буде тамо гдје је и била. Нијесу Аустроугари расписивали никакав референдум о рушењу капеле, нити комуњаре послије њих. Референдумом ћемо одлучивати отпризнавању Косова*, санкцијама Русији, Белорусији, ulasku u EU, izlasku iz NATO nacističkog saveza, застави, химни. Капела је својеврстан табу о којем се не треба погађати, оће ли или неће бити подигнута???

    10
    32
  6. Глас народа је глас Бога. Они који буду против ове идеје пријети им казна Божја па макар то били РЕСЛОВИ КОМУНИСТИЧКИ. Народ на те људе треба да гледа са ПРЕЗИРОМ а Бог ће им одредити награду или казну .

    24
    18
  7. DA, referendum! Prije toga, ako treba, i stotinu javnih debata, nastupa, sučeljavanja. Treba nam spoznaja kompletne istine (sjajan tekst je otac Gojko Perović napisao prije neki dan!)…narod zna, ali ne zna mnogo detalja. Kada bude upoznat, kada zaista shvati sta je Crnoj Gori uradjeno rusenjem kapele, na referendumu tesko da ce biti koji procenat protiv obnove!
    ДОГОДИНЕ НА ЛОВЋЕНУ!

    22
    22
  8. Гусламо, лелечемо и кукамо и књиге пишемо, вакат је да се то ИСПРАВИ. Овај начин је и људски и поштени. Мичимо више гријех бар с наше ђеце!

    23
    15
  9. Воља народа је воља божја. Бог нам те незаслужено подарио господине Бојићу. Да се проктетство са Црне Горе макне! Једном за вазда за спас душе за покај гријеха за нашу ђецу за наш образ!

    31
    17
  10. Воља народа је воља божја. Бог нам те незаслужено подарио господине Бојићу. Да се проктетство са Црне Горе макне! Једном за вазда за спас душе за покај гријеха за нашу ђецу за наш образ!

    32
    14
  11. Образовани господин Бојић веома храбро и срчано бесједи , самим тим то значи да бесједи праведно и истинито . Овај пут у неким , рекао бих техничким стварима не размишљамо исто . Вријеме је да прво прекинемо да ЗАВЈЕТНУ ЊЕГОШЕВУ ГРОБНУ ЦРКВУ СВЕТОГ ПЕТРА ЦЕТИЊСКОГ , називамо капела , капелица . Јер је то комунистичко наслеђе , лакше је било рушити капелицу , него цркву . Надаље , докле год је на врху Ловћена Мештровићев маузолеј , комунизам је још увијек на власти . Пошто су у одбрани маузолеја ти непоменикови легиони обучени у Маршалов шињел . Треће и најбитније неслагање овог пута , иако сам лаик наспрам доктора права , није праведно да се по овом питању расписује референдум . На страну то што га комунисти нису расписивали кад су рушили ову нашу Светињу . Ријеч је о вјерском обекту , самим тим из ког разлога би : Муслимани , Католици ………………… одлучивали о томе . Практично то можемо упоредити са на примјер обновом Џамије у подгоричком насељу Драч у строгом центру Подгорице . Је ли држава расписала референдум да се та Џамија из темеља поново изгради , није . Не треба ни да га расписује , Вјерници муслиманске вјероисповјести су поднијели захтјев и држава је то одобрила и тачка . Подразумева се да је све рађено по закону . За Крст Часни и слободу Свету !!!

    5
    21
  12. Воља народа је воља божја. Бог нам те незаслужено подарио господине Бојићу. Да се проктетство са Црне Горе макне!

    25
    23
  13. Воља народа је воља божја. Бог нам те незаслужено подарио господине Бојићу. Да се проктетство са Црне Горе макне!

    25
    17
  14. Воља народа је воља божја. Бог нам те незаслужено подарио господине Бојићу.

    24
    18
  15. Najlegitimnije i najlegalnije rjesenje, ni Spajic, ni Mandic, ni Jakov, ni Beograd nego narod Crne Gore! Svaka Vam cast doktore Bojicu.

    28
    16
  16. Па то је рјешење: Народ да се пита и окаје гријехе за вазда, уз божју помоћ!

    27
    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *