ИН4С

ИН4С портал

Дрецун: Атлас и Инвест банке угашене вољом гувернера иза које стоји неко с јачим политичким утицајем

1 min read

Предраг Дрецун / Фото: РТЦГ

Економски аналитичар Предраг Дрецун рекао је у разговору за Српски Радио Чикаго, да је прошло вријеме политичара који своје циљеве остварују злоупотребљавајући институције на рачун грађана. Он је ову оцјену дао коментаришући проблематично увођење у стечај Атлас банке и Инвест банке, које су, како је навео нестале са тржишта због “нечије лоше намјере” а не објективних разлога.

“Прије четири године нисам знао каква је правна оптужница против Душка Кнежевића, власника ових банака. Послије четири године нисам видио ниједан процес да је отворен против њега, што значи да нека правна садржина остаје спорна што значи да тужиулаштво није прикупило још довољно доказа или ти докази уколико су прикупљени нису довољно јаки. То би значило да је читава оптужница имала неки други циљ а не правни заврштетак. Са таквим оптужбама ви у финансијама морате изаћи брзо јер свако таласање у банкарском сектору које није одговорно понашање и може да изазове катастрофу. Ове двије банке су отјеране политичком вољом гувернера“, рекао је Дрецун у интервјуу за Српски Радио Чикаго.

Он је додао да због утврђеног мањка од 50,000 у коефицијенту солвентности, банка није требала да буде уведена у стечај.

“ТРЕБА БИТИ У БАНКАРСКОМ СЕКТОРУ ДА БИ СЕ СХВАТИЛО КОЛИКО НЕКО ТРЕБА ДА БУДЕ ЗЛОНАМЈЕРАН ДА ТО УРАДИ. ШТО СЕ ТИЧЕ ОВЕ БАНКЕ, НЕДВОСИМЛЕНО ЈЕ ПОСТОЈАЛА ЛОША НАМЈЕРА“, РЕКАО ЈЕ ДРЕЦУН.

Говорећи о увођењу у стечај Атлас банке, он је рекао да је држави било лако да набави недостајући износ од 18 милиона.

“То се нажалост није десило и фрапантан је податак до којег сам недавно дошао, да је ЦБЦГ у јесен 2018. године извршила контролу Атлас банке, нарочито по питању неких осјетљивих тема као што су прање новца, и да је било утврђено да нема неправилности. Само мјесец дана касније десио се онакав удар Централне банке и узимање лиценце. У овом случају неко је наредио Жугићу, не знам ко али неко ко има јачу политичку моћ, да Атлас банку мора да отјера у стечај. Тај потез ће пратити његову каријеру“, оцијенио је Дрецун.

Он се осврнуо и на арбитражни спор који Атлас група и Душко Кнежевић води са Црном Гором а у којем би држава могла да остане без најмање 500 милиона евра.

“Знам да је господин Кнежевић окупио јако добар адвокатски тим и оно што сам сазнао од наших адвоката у Лондону је да има велике шансе да добије ту арбитражу. Чињеница да црногорска страна већ два пута тражила одлагање арбитраже говори о томе да се се још увијек прегаварачке позиције нису поставиле тако да могу да гарантују успјех. У том случају не желим ни да помислим шта би било да Црна Гора изгуби ту арбитражу и да 500 милиона буде одштета бизнисмену Кнежевићу. То би било катастрфоално за Црну Гору и натјерало би на нас на нову фазу задуживања. Волио бих да се ствар ријеши договором“, прокоментарисао је Дрецун.

Он је истакао да се нада да долази вријеме нових политичара који неће бити као Жугић “који не жели да се договара”.

“Не можете се играти с новцем грађана да би сте реализовали неке ваше циљеве. Ако је цијена да пропадне неколико десетина хиљада депонената, да би сте остварили неки политички циљ, то говори да злоупотребљавате институцију. Пролази вријеме таквих политичара. Кратко је вријеме да се то промијени за двије године али још једни избори и надам се да се примичемо времену у којем ће владати одговорнији људи”, додао је Дрецун.

На опаску да ће следећи разговор за Српски Радио Чикаго бити с њим у функцији новог гувернера ЦБЦГ, Дрецун је у шаљивом тону одговорио: “У овим годинама, како се то каже, свему што дође сам намјеран“.

Говорећи о актуелној политичкој кризи у Црној Гори, Дрецун је рекао да она није последица тога што није функционисала кохабитација парламентарне већине са предсједником државе Милом Ђукановићем.

“У Црној Гори се не може говорити о суштинској политичкој кохабитацији зато што предсједник по Уставу има врло сужена и протоколарна ограничења и овлашћења. Он је неко ко не може да води унутрашњу и спољњу политиику али с обзиром на персонални значај Мила Ђукановића који је обављао све најзначајније функције у држави, тако да његова овлашћења нису таква да захтијевају неку кохабитацију. Он, међутим, користи ауторитет лидера ДПС-а и сарадња са Владом која води и међународну политику почела је да шкрипи на одбијању Ђукановића да потпише и опозиве и именовања неких амбасадора на захтјев извршне власти. Ту је дошло до првих дисонантних тонова а касније се то прелило на уставну кризу као последицу ситуације у којој немате правила како се мандатар предлаже предсједнику и како га предсједник предлаже парламенту. Проблем је јер је овај Устав октроисан да се не би могао промијенити. Потребна је огромна већина и имаћемо константне кризе док буде на снази”, казао је Дрецун.

Он је истакао да је највећи проблем што Црна Гора тренутно нема функционални Уставни суд.

“Не може ни Венецијанска комисија дати тумачење да ли је Устав прекршен или није, то може само Уставни суд. Почетак решења опште кризе у Црној Гори треба да буде избор нових судија Уставног суда с којим се затеже јер ако немате функционалну ту институцију не можете ријешити ни један други проблем и онда ће криза трајати дуго. То је једна врло вјешта игра у којој можете правно неуке убјеђивати у то да нису дати потписи па не може да се одреди мандатар. Једина институција која у Црној Гори још увијек постоји је парламент, која има већину и правило демократије је такво да с емора поштовати оно што 41 посланик жели. Нажалост, када доведете јавну политичку сцену да се не тумачи него навија, онда се грађани изводе на улицу и праве тензије, утиче се на међународну заједницу и користе лобисти. Ми смо, на жалост, дошли у ситуацију да Црном Гором владају парламентарци из Словачке што ме чини неспокојним као грађана ове државе јер не сматрам да Словачка има тај капацитет да држи лекције о демократији”, рекао је Дрецун.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Дрецун: Атлас и Инвест банке угашене вољом гувернера иза које стоји неко с јачим политичким утицајем

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *