Drecun: Iza kosovskih vlasti stoje strukture u Briselu i članice EU
1 min readPonašanje kosovskih vlasti je vrhunac višemesečne kampanje u kojoj Priština, pod patronatom nekih struktura u Briselu i nekih moćnih članica Evropske unije, nastoji da spreči realizaciju dogovorenog, posebno formiranje Zajednice srpskih opština, izjavio je danas predsjednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun, prenosi „Tanjug“.
Drecun navodi da višemjesečno „politički ekstremno“ ponašanje Prištine i blage reakcije Brisela predstavljaju sinhronizovanu akciju.
„Njen cilj je da se preko poglavlja 35 natera Beograd da prizna Kosovo* kao nekakvu državu,“ rekao je Drecun, dodajući da je put ka tome prebacivanje loptice na Beograd i prijetnja prekidom dijaloga.
Podsjetimo, u Briselu traju pregovori između zvaničnog Beograda i separatističke vlade na Kosovu i Metohiji a srpska strana pokušava da razgovara o Zajednici srpskih opština čije je osnivanje dogovoreni i potpisano još 2013. godine kao i o Trepči – o čemu albanska strana odbija da razgovara.
Osnivanje ZSO je dogovoreno u Briselu 2013. godine ali još uvijek nije učinjeno ništa zbog opstrukcija tzv. vlade Kosova koja ucjenjuje srpsku vladu da će dogovor biti ispunjen jedino ako Srbija prizna lažnu državu Kosovo.Prema sporazumu, ZSO je određena kao pravni subjekt definisan Statutom i trebala bi da ima Skupštinu, predsjednika, Savjet, Odbor, Upravu, Kancelariju za žalbe, Sjedište i sopstveni budžet koji će moći da finansira i Republika Srbija.
U sporazumu je predviđeno da Zajednica ima svoja obilježja, grb i zastavu, pravo na pokretnu i nepokretnu imovinu, učešće u vlasništvu preduzeća.
O Trepči su odbili da razgovaraju i iz EU, prilikom zadnjeg susreta u Briselu. Treba naglasiti da su međunarodne snage došle na Kosovo i Metohiju da spriječe navodno nasilje nad albanskim stanovništvom ali je situacija došla dotle da se otima imovina države Srbije.
Drecun je stoga naglasio da je prije svega važno da se Brisel „istjera na čistinu“.
„Ako neko definiše neprihvatljive uslove u Poglavlju 35 i unapred zna da ne možemo da ih prihvatimo, treba da vidimo da li neko želi ili ne želi Srbiju u EU. Treba da vidimo koje to države ne žele Srbiju, kakva je politika EU prema Balkanu, da li žele stabilnost i ekonomski napredak regiona“, prenosi „Tanjug“ njegove riječi.
On je napomenuo da bi Njemačka i Velika Britanija trebalo jasno da se izjasne šta žele od Srbije i dodao da je čudno ponašanje kosovskih vlasti poslije posjete potpredsjednika SAD-a Džozefa Bajdena koji im je javno poručio da će izgubiti podršku Vašingtona ukoliko ne budu poštovali dogovore iz Brisela, te upitao kako je moguće da Priština dovodi u pitanje autoritet Sjedinjenih Američkih Država.
keso , kao to nosi znao ranije, nego je vuckova b..a postala vruca, pa se sad trazi izlaz. kasno. kasno. beskicmenko..Pozdrav iz Sombora.