Дрецун: Састанак Вучића и Макрона донео заокрет по питању ЗСО
Народни посланик Милован Дрецун оценио је данас да је недавни састанак председника Србије Александра Вучића с његовим француским колегом Емануелом Макроном очигледно донео одређени резултат јер су Французи почели да говоре више о Заједници српских општина (ЗСО) као услову за чланство тзв. Косова у Савет Европе (СЕ).
„То траже због тога што ЗСО, како кажу, на најбољи начин показује како се поштују људска права, колика је владавина права присутна на Косову и Метохији, а свакако и каква је демократија на Косову и Метохији“, рекао је Дрецун за Танјуг.
Дрецун каже да за пријем тзв. Косова не постоји консензус, већ процене да је могуће скупити двотрећинску већину, што само по себи компромитује пријем јер су све досадашње чланице у СЕ примљене једногласно.
Ипак, додаје да је било јасно да постоји снажна жеља да се тзв. Косово по сваку цену учлани у СЕ, оног тренутка када је шеф немачке делегације у Савету Европе Франк Швабе рекао да је тзв. Косово по питању демократије, владавине права и поштовања људских права напредније од многих садашњих чланица СЕ.
„Како је до тога дошао није рекао, упркос томе што ми упорно доказујемо чињенично да се догодило 500 етнички мотивисаних напада на српски народ, на имовину Срба, на Српску православну цркву (СПЦ) од доласка (премијера привремених приштинских институција Аљбина) Куртија на власт“, нагласио је Дрецун.
Он додаје да је дошло до заокрета оног тренутка када је Србија предузела веома снажне дипломатске активности.
„Председник Вучић одлази код Макрона, тамо се обављају очигледно веома важни разговори који дефинишу и партнерство између Србије и Француске у наредном периоду. То партнерство није само економско, оно је и класично политичко партнерство и усмерено је на један дугорочан развој наших билатералних односа“, истакао је Дрецун.
Додаје да је Француска повукла потез заједно са Италијанима.
„Немци су онда схватили да ће изгубити већину, да Грчка неће променити став, то је њихов министар спољних послова рекао, да је проблематично да ли ће обезбедити двотрећинску већину. Сада се Немци придружују Французима и Италијанима и кажу да Курти мора да уради неки потез који би показао да је заиста намеран да формира ЗСО“, рекао је Дрецун.
Дрецун оцењује да би тај потез могао бити слање нацрта статута ЗСО, који су радили посредници ЕУ, који је израђен без сагласности Срба и који није у складу са Бриселским споразумом из 2013. године, тзв. Уставном суду Косова.
„По мени је то политичка замка за нас, зато што ми не знамо да и ако оде тај статут на такозвани уставни суд, каква ће бити одлука. Можда ће тај суд рећи ‘не, није у складу са тзв. уставом и не може се прихватити’. Ту игранку смо имали са Бриселским споразумом из 2013“, упозорава Дрецун.
Он додаје да би Курти могао да одуговлачи са применом, као што је одуговлачио са враћањем земље манастиру Високи Дечани чак и ако тзв. Уставни суд оцени да је статут прихватљив.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: